Damadı kestirdik...

barış kardeş, iyi günlerde harcayın,

simental danaların yemlenmesi hakkında biraz bilgi verir misin. sütten kesme ağırlığı, büyütme dönemi, semirtme dönemi (besi bitirme dönemi-etlendirme-yağlandırma), iki büyütme döneminde (200-350 kg), (350-540kg) ve besiyi bitirme döneminde (540-700 kg) kullanılan yemler, ağırlık artışları ve besi süreleri ile ilgili kayıtlar var mı?

• Beğen
Tepkiler: tolgi
barış kardeş, iyi günlerde harcayın,

simental danaların yemlenmesi hakkında biraz bilgi verir misin. sütten kesme ağırlığı, büyütme dönemi, semirtme dönemi (besi bitirme dönemi-etlendirme-yağlandırma), iki büyütme döneminde (200-350 kg), (350-540kg) ve besiyi bitirme döneminde (540-700 kg) kullanılan yemler, ağırlık artışları ve besi süreleri ile ilgili kayıtlar var mı?

Ben çiftliğimde buzağıları 75 günlük olduklarında kilolarına bakmaksızın sütten kesiyorum. Yeterince yem tüketip tüketmediklerine bakıyoruz sadece.
Sütten kesilen buzağılara aynı gün dectomax, catosal ve primamycin la yapıyoruz.
Erkekleri besi çiftliğimize götürüyoruz. 6 aylık olana kadar yonca ve 18 proteinli yemle besleniyorlar.
6-12 ay arası yonca ve yeme saman da ilave ediyoruz. Bu dönemde verdiğimiz yem 16 proteinli. Yemi canlı ağırlığın % 2,5'u oranında veriyoruz.
12 aydan sonra verdiğimiz yem 14 proteinli ve sınırsız. Saman da sınırsız. Yonca vermiyoruz bu son dönemde. Bu dönemdeki yem sodalı. Sindirim arızası çıkmasın diye.
16 aylıkken de kesime gönderiyoruz.
16 aylık ortalamamız 700 kg canlı. Genelde 380 civarında da karkas yapıyorlar.
3-16 ay arası günlük ağırlık artışımız 1,5 kg. gibi.

barış abi ilk önce geçmiş olsun sonra bereketli olsun
12 aydan sonra yonca vermemenin tam sebebi nedir ben verdim hep aklımda bir soru işareti kaldı !
son dönemde proteinden çok enerjiye ihtiyaç duyması diye bir bilgiye sahibim
verilmesinin illaki artıları olacaktır fayda/ maliyete bakmak lazım
yılların deneyimi var sonuçta sizlerde illaki farkı deneyerek görmüşsünüzdür yorumun gerçekten önemli

• Beğen
Tepkiler: simentalci
Maşallah, çok güzel rakamlar. Damat da tam tosuncuk imiş.

Sakıncası yok ise bu besi işinden bir dana basina ortalama kazanciniz ne kadar oluyor?

Bizim besideki hayvanlarımızın tümü kendi çiftliğimizde doğuyor. Ben damızlık çiftliğimden erkekleri 3 aylıkken 3.000 ₺'ye kendi besi çiftliğime satıyorum. Kağıt üstünde tabi ki. [emoji3]
13 ay kadar da besi çiftliğimde besleyip 16 aylık olduklarında kesime gönderiyorum.
13 ay boyunca yani 400 gün yaklaşık 3.000 ₺ yiyorlar.
3000+3000 = 6000 maliyet
16 aylık yaşta ortalama 700 kg civarı canlı, 380 kg civarında da karkas geliyor. Bu da 9.000 - 9.500 ₺'yi topluyor.

400 günde 100 kg olan hayvanı 700 kg'a çıkartıyoruz. Bu da günde 1,5 kg canlı ağırlık artışı demek.
Karkas randımanımız ortalama %54.
Tabi tüm hayvanlar standart olmuyor. 16 aylıkken canlı 650 kiloyu da gördük, 780 kiloyu da. Karkas olarak 320 kiloyu da gördük, 400 kiloyu da.
Randıman hayvana, mevsime göre değişiyor. % 51'de gördük, %60'da.
Kışın bazen biraz daha büyüttüğüm, 17-18 aylıkken sattıklarım da oluyor bazen. Fiyatların durumuna, hayvanın durumuna göre bir karar veriyoruz.

barış abi ilk önce geçmiş olsun sonra bereketli olsun
12 aydan sonra yonca vermemenin tam sebebi nedir ben verdim hep aklımda bir soru işareti kaldı !
son dönemde proteinden çok enerjiye ihtiyaç duyması diye bir bilgiye sahibim
verilmesinin illaki artıları olacaktır fayda/ maliyete bakmak lazım
yılların deneyimi var sonuçta sizlerde illaki farkı deneyerek görmüşsünüzdür yorumun gerçekten önemli

Verilmemesinin bir artısı yok aslında bence.
Ben yoncayı son dönemde kestim hep. Enerji oranı yükselsin diye ve hayvanın bu dönemde ihtiyacı yok boşuna yonca masrafı olmasın diye düşündüm.
Ama sanıyorum yoncayı hiç vermemek değil de azaltmak daha mantıklı olacak. Çünkü kaliteli kaba yem sindirim için çok iyi. Bu dönemde çok fazla kesif yem, içerik olarak da aşırı tahıla yükleniyoruz. Sindirimin sağlıklı devam etmesi yemden yararlanmayı arttırır. Onun için böylesi daha iyi olabilir.
Galiba ben bundan sonra hiç vermemek yerine az verme uygulamasına geçicem.
Tabi dediğin gibi fayda/maliyet hesabı yapmak lazım. Bunun için de bir süre gözlem gerekecek heralde.

Çiftlikte tohum tutturamadığımız inekler için bulundurduğum boğayı ayağında oluşan bir rahatsızlıktan dolayı kestirdik.
2 yaşını yeni doldurmuştu.
3 aylıktan itibaren önünde serbest yonca ve 18 proteinli kendi yaptığımız yemle beslendi.

D.T: 18 Mart 2014
Babası: Wille
Annesinin babası: Vanstein

Canlı: 960 kg.
Yağsız karkas: 562 kg.
Kesim fiyatı: 25 ₺/kg.
Yer: Çanakkale / Merkez

2ed122e60fc1b6887aca2b34ab7e1e71.jpg
abi masallah cok guzel bı bogamıs dıkkat ettımde tohumun annesının babasını adınıda bılyonn nasıl bişi bu bız veterıner at dıyoz atyo tohum tohumun gecmısı onemli mi ?

Çiftlikte tohum tutturamadığımız inekler için bulundurduğum boğayı ayağında oluşan bir rahatsızlıktan dolayı kestirdik.
3 aylıktan itibaren önünde serbest yonca ve 18 proteinli kendi yaptığımız yemle beslendi.

Maaşallah abi hep boyle ve daha ıyılerını beslersın inşallah

• Beğen
Tepkiler: simentalci

Ben çiftliğimde buzağıları 75 günlük olduklarında kilolarına bakmaksızın sütten kesiyorum. Yeterince yem tüketip tüketmediklerine bakıyoruz sadece.
Sütten kesilen buzağılara aynı gün dectomax, catosal ve primamycin la yapıyoruz.
Erkekleri besi çiftliğimize götürüyoruz. 6 aylık olana kadar yonca ve 18 proteinli yemle besleniyorlar.
6-12 ay arası yonca ve yeme saman da ilave ediyoruz. Bu dönemde verdiğimiz yem 16 proteinli. Yemi canlı ağırlığın % 2,5'u oranında veriyoruz.
12 aydan sonra verdiğimiz yem 14 proteinli ve sınırsız. Saman da sınırsız. Yonca vermiyoruz bu son dönemde. Bu dönemdeki yem sodalı. Sindirim arızası çıkmasın diye.
16 aylıkken de kesime gönderiyoruz.
16 aylık ortalamamız 700 kg canlı. Genelde 380 civarında da karkas yapıyorlar.
3-16 ay arası günlük ağırlık artışımız 1,5 kg. gibi.

Abi bu 16 veya 14 proteini nasil hsplıyosun bırde nasil bır rasyon hazırlıyorsun 6 ile 16 aylık arasındaki hayvanlara. sizin gibi tecrubeli kişilerin yazıları onmli.