#DANELİK MISIR HASADI

Arkadaşlar,abilerim,ablalarım öncelikle merhaba işiniz rast gitsin. benim size danışmak istediğim bir konu var bir dahaki sezon için danelik mısır ekemeyi planlıyorum anca köyümüzde ve yakın çevremizde tabla olmadığı için biçemiyoruz bende size daha önceden yapanınız varsa veya mantık yürtmek isteyen danelik mısır nemi düştümü tamamen sarardığı zaman silaj makinesi ile girip normal silaj yaparmış gibi sapı koçanı tanesi bir yere biçsek zaten kendi hayvanlarım için ekicem bu yıla kadar ekememe sebebim sadece hasat böyle çözersem hem mısır samanıda içinde olur silajını otunu atar mis gibi yem olur hem bu şekilde silaj makinesiyle biçsem sonra beton üstünde sererek kurutsam çuvallatıp kullansam (nemini 12 lere 10 lara düşürene kadar )sorun olur mu makineye zarar verir miyim birde başka tavsiye edebileceğiniz bir yöntem var mı şimdiden teşekkür ederim eminim benim gibi bu sıkıntıyı çekenler vardır yorunlarınız bekliyorum. hayırlı günler ALLAH bereketinizi arttırsın

Adil in dediği gibi silaj yap bence. İki sıra bırak tarlada, danelik gibi, düşündüğün gibi yap dene, gör. Bütün tarlayı denenmemiş yöntemle riske atma
evet bu sezonun mısırından iki sıra bırakıp yapıcam denemeden göremiycez galiba benim gibi biçer sıkıntısı çeken yok galiba keşke böyle şeylerle uğraşmasak ama hep sıkıntı sağolun yinede