DANELİK MISIR MALİYETİ

Ynt: DANELİK MISIR MALİYETİ

hemşeri sayılırız
sen nerde ekecen bu mısırı 1500kg demişsin vakit mısırı galiba senin düşündügün
ikinci ürün eksen burakamı alamazsın çünkü
birde tarla seninmi icarmı ona göre maliyet degişir hemşo
ama tarla seninse ben sana kaba hesap şunu söleyim
birinciürün mısırda(vakit mısırı) 800kg si masrafa gidiyor
ikinci ürün mısırda 500-550kg arası masrafa gidiyor

yani bu işi yaparken gübre tohum mazot zirai ilaç diye sayıp hesap yapmakta pek dogru degil daha ne hesaplar var burdaki arkadaşlarımızın yazmadıgı )))

Hemşerim Niğde de ekmeyi düşünüyorum tohum olarak da pıonerın tohumunu kullanacağım pıonerler aşağı yukarı bu rakamı veriyor ama tabi ki hayırlısı Allah dan yer niğde olunca ikinci ürün almak biraz sıkıntı malum oralar çukurova gibi değil oralara kış erken geliyor

mehan01 link=topic=59555.msg643844#msg643844 date=1351752115' Alıntı:
Abilerim Kardeşlerim ben bu işi ilk kez yapacağım o yüzden traktörüm aletim yok dönüm başına işçiliği traktörü biçerdöveri kiraya tutacağım öyle ürün almaya çalışacağım siz değerli insanların verdiği bilgiye göre dekardan 1500 kilo alsak bunun nereden bakılsa 750 kilosu masrafa gidiyor değil mi ?
Gübre,mazot,tohum,su parası hariç.Traktörlere yaptırdığın işçilik için.Senden istenenin yarısını vermeğe çalış o zaman olur.

traktörün yoksa maliyet artar.
ekeceğiniz yer kaç dönüm? sana şöyle söyleyim bu yıl 1300 kg mısır aldığım 55 dönüm yere 17.000 tl masraf ettim herşey dahil bunun içinde. aklınıza ne gelrise. ama traktör ve ekipmanlar bana ait. birde şöyle bir söylenti var nekdar doğru bilemem, zaten verdiği 5krş destek oda kaldırdı diye söylentiler var. oda doğruysa darı ekimi iyice azalır.

mehan01 link=topic=59555.msg643879#msg643879 date=1351764131' Alıntı:
Ben bu işi ticari amaç için yapıyorum üretip satacağım yaşım oldu 29 artık kendi işimin patronu olmak istiyorum artık el kapısında çalışmak istemiyorum bu iş de bana çok uygun çok şükür satacak çevremde var fırsatı değerlendireyim diyorum ama giderler kafamı karıştırıyor benim ekeceğim tarla kısmet olursa 46 dönümlük bir yer elime ne kadar para geçer onu bile tam kestiremiyorum.
Sekiz-dokuzbin net kalır.Onunlada ilerki yılın masraflarını(Gübre tohum,mazot) alırsın.Elinde bir şey kalmaz.O zamanda kredi kullanmak gerekecek...

'Gübre,mazot,tohum,su parası hariç.Traktörlere yaptırdığın işçilik için.Senden istenenin yarısını vermeğe çalış o zaman olur.'

Abi traktörcüler ile herhalde iyi bir pazarlığa oturacağız sonuçta emek vereceğiz paramızın hepsini vermeyelim

ali_durmuş link=topic=59555.msg643982#msg643982 date=1351784843' Alıntı:
traktörün yoksa maliyet artar.
ekeceğiniz yer kaç dönüm? sana şöyle söyleyim bu yıl 1300 kg mısır aldığım 55 dönüm yere 17.000 tl masraf ettim herşey dahil bunun içinde. aklınıza ne gelrise. ama traktör ve ekipmanlar bana ait. birde şöyle bir söylenti var nekdar doğru bilemem, zaten verdiği 5krş destek oda kaldırdı diye söylentiler var. oda doğruysa darı ekimi iyice azalır.
Kardeşim Traktörüm maalesef yok bu işe yeni başlayacağım ufak bir birikintim var onuda bu işte kullanmak istiyorum

ali_durmuş link=topic=59555.msg643990#msg643990 date=1351785827' Alıntı:
siz adanalımıydınız? adanada iyi tarlada iyi mısır 1300kg yi düşürmez. tarla kendinizinse muhakak bir ekmem kalır. ama kendinizin değilse o işe girmeye değmez. çünkü maliyeti yüksek kazancı az olur.

Ben Adanalıyım ama maalesef Adana da tarla yok varsa bile icarı çok pahalı bu yüzden niğde de ekmeyi düşünüyorum

Niğde bildiğim kadarı ile rakımı yüksek olan ve büyüme dönemi kısa olan bir bölge. Dolayısıyla burada yüksek verimli geçci çeşitleri ekemezsiniz, daha doğrusu ekebilirsiniz ama rutubetli biçersiniz, sonuç itibarı ile tüccarın keseceği fire yüksek olur.
Alınabilecek verim için ekmeyi planladığınız bölgedeki çiftçiler ile konuşmanızdır. 1500 kg`da bayağı iddaalı bir rakam.

atila link=topic=59555.msg645424#msg645424 date=1352130495' Alıntı:
Niğde bildiğim kadarı ile rakımı yüksek olan ve büyüme dönemi kısa olan bir bölge. Dolayısıyla burada yüksek verimli geçci çeşitleri ekemezsiniz, daha doğrusu ekebilirsiniz ama rutubetli biçersiniz, sonuç itibarı ile tüccarın keseceği fire yüksek olur.
Alınabilecek verim için ekmeyi planladığınız bölgedeki çiftçiler ile konuşmanızdır. 1500 kg`da bayağı iddaalı bir rakam.
Atila abim verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Zaten abi toprak analizide yaptırmayı düşünüyorum çıkan sonuca göre erkencide ekebilirim.