Destekleniyor muyuz? Köstekleniyor muyuz? (Tarımsal Destek İlizyonu)

Ynt: Destekleniyor muyuz? Köstekleniyor muyuz? (Tarımsal Destek İlizyonu)

Nail Abi teşekkür ederim.

Umut Abi kaldığımız yerden devam.

Demişsin ki: 'çiftçilerin durumu iyiye gidiyor, çünkü traktör sayısı artıyor'. Bu iyimserlikten öte gerçek durumdan uzaklaşmaktır. Ilizyona na kapılmaktır bir nevi.

Traktör sayısının artması, çiftçilerim maddi gücünün artması anlamına gelmez. Daha önce aynı hatayı mortgage ile ABD yaptı. Ev satışları arttı, ekonomi süper diye tablolar çizildi.

Ardından 'ABD mortgage krizi'. Bir patladı, pir patladı. Evsizsayısı iki katına çıktı.

Ayrıntılı bilgi için Bkz:

http://www.mfa.gov.tr/abd-ekonomisi-ve-_mortgage_-krizi-nereye-gidiyor_.tr.mfa

http://haber.sol.org.tr/ekonomi/kriz-derinlesiyor-evsiz-sayisi-artiyor-haberi-12282

Bu arada olay haberlere yansıyanından çok daha vahim durumda. Kızkardeşim New York ' ta. Son konuşmamızda:

'Abi saat 22:00 ' den sonra sokağa çıkarsan ve 1 gram vicdanı olam biri isen, ağlarsın. Böyle bir trajedi yok. Evsizlerin çadır kentleri oluşmaya başladı. Soğuktan donup ölmesinler diye, metro istasyonlarının kapılarını açık bırakıyorlar.' dedi.

İşte bizim traktör durumu da aynı.

- Satışların %90 ' ı kredi ile.
- devlet destekli
- uzun vadeli.
- 10 dekar tarlası olan herkese, ödeme gücü hesaplanmadan veriliyor.

Lakin bizimki bir patlarsa, tarla tezek de kalmayacak insanların elinde.

Diyebilirsin 'devlet sadece imkan tanıyor, ödeyemeyecek olan almasın'

Lakin devlet sadece imkan tanımakla, insanların geleceğini ipotek altına alıyor.

Çünkü oy veren insan, yolsuzluğa, hırsızlığa değil, ay sonunda ödeyeceği krediye bakar. Aradığı da tek şey, istikrardır. Istikrar bozulursa, zararı ona dokunur.

Son seçimler bunun en bariz örneğiydi aslında.

Not: son 10 yılın belki de en düşük buğday üretimi yapıldı bu yıl ülkede. Insanlar arazilerini ekmiyor, yada ekse de yeterli miktarda bakamıyor.

Eğer illa bir rakam baz alınacaksa, bu rakam baz alınmalı:

'Yani üretim'

Üretime değil de oy için tarım politikası yapınca da aşağıdaki tablo kaçınılmaz olur:

Sadece İstib ' e son 15 gün içinde gelmiş olan ithal küçükbaşlar:

e8225c1ddc338c83b32eef48a36c5ff9.jpg

sebazios link=topic=81188.msg965188#msg965188 date=1422791788' Alıntı:

Demişsin ki: 'çiftçilerin durumu iyiye gidiyor, çünkü traktör sayısı artıyor'. Bu iyimserlikten öte gerçek durumdan uzaklaşmaktır. Ilizyona na kapılmaktır bir nevi.

Traktör sayısının artması, çiftçilerim maddi gücünün artması anlamına gelmez. Daha önce aynı hatayı mortgage ile ABD yaptı. Ev satışları arttı, ekonomi süper diye tablolar çizildi.

Ardından 'ABD mortgage krizi'. Bir patladı, pir patladı. Evsizsayısı iki katına çıktı.

http://haber.sol.org.tr/ekonomi/kriz-derinlesiyor-evsiz-sayisi-artiyor-haberi-12282

Bu arada olay haberlere yansıyanından çok daha vahim durumda. Kızkardeşim New York ' ta. Son konuşmamızda:

'Abi saat 22:00 ' den sonra sokağa çıkarsan ve 1 gram vicdanı olam biri isen, ağlarsın. Böyle bir trajedi yok. Evsizlerin çadır kentleri oluşmaya başladı. Soğuktan donup ölmesinler diye, metro istasyonlarının kapılarını açık bırakıyorlar.' dedi.

- devlet destekli
- uzun vadeli.

Lakin devlet sadece imkan tanımakla, insanların geleceğini ipotek altına alıyor.

Çünkü oy veren insan, yolsuzluğa, hırsızlığa değil, ay sonunda ödeyeceği krediye bakar. Aradığı da tek şey, istikrardır. Istikrar bozulursa, zararı ona dokunur.

Not: son 10 yılın belki de en düşük buğday üretimi yapıldı bu yıl ülkede. Insanlar arazilerini ekmiyor, yada ekse de yeterli miktarda bakamıyor.

'Yani üretim'

Üretime değil de oy için tarım politikası yapınca da aşağıdaki tablo kaçınılmaz olur:

Efendim, büyük İskoç teknik direktör-menejer Sir Alex Ferguson ' un çok güzel bir sözü var: 'İstatistik mini etek gibidir, birçok şey gösterir, ama asıl göstermesi gerekeni gizler.'

Traktör sayısı arttı amenna, şehirlerde araba sayısı arttı amenna. Evler yapılıyor şehirlerde lüks ve gösterişli, insanlar alıyor bu evleri 5-10 yıllık krediler ile. Alınan kredilerin faizi alınan kredi kadar, %100 faiz geliyor yani üzerine.

Sürekli tüketime alıştırılıyor toplum, YENİ ÜRÜN AAAAL YENİ ÜRÜN ALLLL sözleri beynimize işleniyor. İnsanlar eskiden bir araba aldıklarında 10 sene kullanırdı en az o arabayı, arabalar çok değerliydi, araba alırdınız, 2-3 ay sonra aldığınızdan daha değerli olurdu, şimdi ise 2. el olup değeri hayli düşüyor. Siz tüketip yenisini alırken, zenginler daha da zengin oluyor.

Size verilen krediler, hibeler sizin için verilmiyor ki, zenginleri daha da zengin etmek için veriliyor. %50 tarım makinesi ya da traktör hibesi sonrası bu ürünlerin fiyatı arttı, bir de kredi veriliyor insanlarda da şöyle bir düşünce oluşuyor ' Amaan hem %50 ' siz bizden çıkmıyor, hem de taksitle ne olacak ki' yahu taksitle de, bunun dosya masrafı var 0 faiz bile olsa, sonra sen banka kredisi ile alacağın için başka masrafları da var, adam sana bunu bu sebeple az indirimli satıyor. Oysa hibesiz ve taksitsiz peşin para ile almaya kalktığında bayağı bir indirim yapıyorlar. Ama sen 3 senede bir arabanı değiştirirsen, traktörün hala işini görürken 'nasılsa taksitle' diye düşünüp hem gereksiz büyüklükte bir motora sahip, hem de çok pahalı bir traktör alırsan kendini fakirleştirip traktör üreticisini-bayisini zengin etmekten başka bir şey yapmazsın.

Çiftçiye mazot desteği denilmiş, çok destek olmak istiyorlarsa mazotu vergisiz versinler. Ama o zaman da sadaka verir gibi 'Bakın biz size mazot desteği veriyoruz' diyemezler. 12 senedir iktidarda AKP var ama ondan önce de destekler vardı, yine aynı politikalar 'Devlet size destek oluyor' sözleri vardı.

Ben uslanmaz bir muhalifim arkadaş! Kim gelirse gelsin, bu değişmez. Ben parti tutmam, ama olur da bir parti tutarsam, yanlışı o da yapsa yine muhalif olurum. Ben doğrunun yanındayım, o yüzden şu anda yanlışı yapan AKP olduğundan da ona muhalifim. Bu parti vs. olayı değil yani anlayacağınız, politikacıların genel bir yalan söyleme ve halkı aciz gösterip, kendilerini kahraman gösterme hastalığıdır!

Sosyal devlet, halkına sadaka dağıtır gibi destek dağıtan devlet değildir, sosyal devlet görevi olan şeyleri yaparken 'Biz bunları yaptık' diye böbürlenen devlet de değildir. Yapılanlar zaten onların vazifesidir. Yol yapılması onların vazifesidir, hastane yapılması onların vazifesidir, halka ucuz gıda sağlamak onların vazifesidir. O yüzden kimse 'Şu kadar destek verildi, bu verildi, iyiler' demesin.

12 sene önce ne kadar kazanıyordunuz, şimdi ne kadar kazanıyorsunuz onu bir koyun önünüze, ondan sonra ortaya çıkar zaten bu destekler iyi mi kötü mü diye! Bırakın desteği, asıl hak olan çiftçiye az vergili ya da vergisiz mazotun sağlanmasını almak için mücadele edelim.

Adam yatına ABD bayrağı çekip vergisiz mazot koyuyor yatına-gemisine, ihracat yapıyorum ayağına (Aslında yapmıyor) fabrikasında bedava elektrik kullanıyor, devletten bedava arazi alıyor, sonra 'Biz çiftçiye mazot desteği veriyor' he canım çok destek oldunuz gerçekten!

verilmeyen 6 milyar lira ile neler yapılabilir benim aklıma gelenler eksiğim varsa arkadaşlar tamamlasın
1-türkiye süt üretimi 18 milyon ton sadece süte verilse bu para litre başı 35 kuruş artış olur muazzam bişey hayvancılık için...
2-1.6 milyon ton bedava mazot dağıtılır çiftçiye...türkiyede 200 milyon dönüm arazi var yani dönüme 8 litre bedava mazot düşer ve mazot parası cebimizden çıkmaz buda süper bişey...
3-buğday üretimi 20 milyon ton ton başı çiftçiye 30 kuruş destek verilir (yazdıkça ağzım sulanıyo)
4-türkiye kırmızı et üretimi 800 bin ton yani çiftçiye kilo başı 7.5 tl destek demek benim kalbim daha yazmaya dayanmıyo siz devam edin...

sebazios link=topic=81188.msg965188#msg965188 date=1422791788' Alıntı:

- devlet destekli
- uzun vadeli.

'Yani üretim'

aynen yılmaz abi erdoğanın erdem başçı ile olan kavgasına bakarsanız ekonominin ne kadar iyi gittiğini anlarsınız demekle bunu demek istedim
malum geçen yıl doların önü alınamadı ve tl dolar karşısında güçsüz düşmeye başladı bu iyimser havası verilen ama aslında ekonomiyi canlandırmak için insanların olmayan paralarını harcamasının bir etkisiydi merkez bankası faiz arttırımına gitti
bu defada artan kredi faizleri yüzünden kredi kullanım sayısı düşmeye başladı ve ekonomi gün geçtikçe kötülüyor piyasada sıcak para akışı hızlı bir şekilde durdu bu yüzden faiz indirimi isteniyor.
erdem başçı üstündeki baskıya dayanamadı ve eğer 3 şubatta veriler olumlu gelirse 4 şubatta faizi indirmek için erken toplanırız dedi
demesiyle bile ortalık karıştı şu an dolar 2,4 ın üzerinde seyrediyor ama kriz kapıda bu defa teğet falanda geçmeyecek o yüzden en azından forumdaşlarımızı uyaralım olmayan paralarını harcamasınlar kredilerini kapatabilen kapatsın yada kapatacak meblaları ellerinde tutsunlar

Kendime göre iki konuya da ben değinmek istiyorum rakamlara hiç girmeden.
1. Ben, dekar başı 16 tl aldığım yılda mazotun litresini 2.5 tl nin altında alıyordum, GSMH nın 0,5 veya 1 inden daha gerçekci.
2.Köyümde bir çiftçi Banka kredisi ile aldığı traktörünün taksitlerini bitirmeden, traktörünü bayiye peşin verdi, üstünden kalan paranın bir kısmını yeni traktörünün peşinatına saydırıp, bir kısmını diğer borçlarını ödedi, peki bu durumda ne oldu sıfır traktör satışı ikiye katladı.
(ikisi de yaşanmış olay)

R.çiftçi link=topic=81188.msg965267#msg965267 date=1422808955' Alıntı:
Kendime göre iki konuya da ben değinmek istiyorum rakamlara hiç girmeden.
1. Ben, dekar başı 16 tl aldığım yılda mazotun litresini 2.5 tl nin altında alıyordum, GSMH nın 0,5 veya 1 inden daha gerçekci.
2.Köyümde bir çiftçi Banka kredisi ile aldığı traktörünün taksitlerini bitirmeden, traktörünü bayiye peşin verdi, üstünden kalan paranın bir kısmını yeni traktörünün peşinatına saydırıp, bir kısmını diğer borçlarını ödedi, peki bu durumda ne oldu sıfır traktör satışı ikiye katladı.
(ikisi de yaşanmış olay)
daha bu neki akrabalar karşılıklı olarak birbirlerinin evlerini alıp ev kredisi mi çekmediler
hayvancılık kredileri çekilip göstemelik çiftlikler mi kurulmadı
5 yıl ödemesiz sulama kredisi için aynı borularla aynı faturalarla yada göstemelik faturalarla tüm köy kredi mi çekmedi

konuyu bundan sonra tşk lerle dewam edıcem anlatmak ıstedıgımı burdakı bazı kısıler yazıyorlar tşkl