Dik freze (rotovatör) ile anız işlenir mi?

Nisan sonu gibi yem bezelyelerini hasat ettikten hemen sonra agir merdNeli dik freze ile yeri 15 cm kadar isleyip hemen ardindan danelik misir ekmeyi planliyoruz

Ben önten 30 cm çizel çekelim dedim ama suya doyuramazsin dediler.

Sizin fikirlerinizi öğrenmek istedim

• Beğen
Tepkiler: rahimavci
Nisan sonu gibi yem bezelyelerini hasat ettikten hemen sonra agir merdNeli dik freze ile yeri 15 cm kadar isleyip hemen ardindan danelik misir ekmeyi planliyoruz

Mısırda derin sürüm makbuldür, suyla ne alakası var , suyun geçirgenliği su tutması toprağın yapısıyla ilgilidir.

• Beğen
Tepkiler: Abd8914
Hocam yem bitkisinden sonra tarlada tohum yatağı en ekonomik senin söylediğin gibi hazırlanır. Çek çizeli üzerine bas dik rotavatörü hava alanı gibi olur
Mısırda derin sürüm makbuldür, suyla ne alakası var , suyun geçirgenliği su tutması toprağın yapısıyla ilgilidir.

Ben de öyle düşünüyorum. Sadece rotovatör 15-20 cm derinlik işleyecek, onun altı kütük gibi kalacak.

Başka fikri ya da deneyimi olan var mı?

Hocam tecrübeyle sabit 2 sene önce kendim denedim o yüzden yazdım kendi denemediğim olayı hayal olarak size tavsiye etmem. Fiğ vardı yeşil biçip kaldırdık aynı gün toprak sertleşmeden merdaneli çizel çektik sonra ızgara sürgüyle topaçları parçaladık. ve dönelik mısır ektik mayısta lg limagrindi çeşit ve 1300 kg verim aldık yerden. yem bitkisi ekili arazide yem bitkileri toprağın altını çok gevşek tutuyor ve çizelle sürümde mükemmel oluyor. burada ayrıntı şurada; kırkayakla toplayınca hemen balya bastır ve hemen kaldır yerden yer çok güneş görmesin. kurumasın sertleşmesin ve çizeli çekince hemen gir arkasından rotavatör ile. şimdi aynı işlemleri de sürerek de yapabilirs,n ama çok daha mazot yakarsın ve kesekle çok uğraşırsın seçim senin

Sakaryadan Selamlar sevgiler danelik düşünüyorsan 1. Ürün olarak ekmen daha uygun çünkü 2. Ürün danelik mısırlarda 1. Ürün gibi verim alamazsın bunun sebebide güneş’ten dolayı ben 2. Ürün olarak mısır ekiyorum amam slaj yapıyorum çayırlık ektiğim reygrassları kurutup bağlayıp tekrar derin derin sürüp yatay rotovatörle kesekleri dağıtıp birde tarla düzgün olsun diye tırmığı bastımmı tadından yenmiyor 1. Ürün olsun 2. Ürün olsun rotovatörle işlenmiş çiftte çıkan mısır bir başka oluyor. Not: (Çizelim olmadığı için pullukla işlem yapıyorum yoksa çizelle ekmek daha iyi olur)

• Beğen
Tepkiler: Abd8914
Hocam tecrübeyle sabit 2 sene önce kendim denedim o yüzden yazdım kendi denemediğim olayı hayal olarak size tavsiye etmem. Fiğ vardı yeşil biçip kaldırdık aynı gün toprak sertleşmeden merdaneli çizel çektik sonra ızgara sürgüyle topaçları parçaladık. ve dönelik mısır ektik mayısta lg limagrindi çeşit ve 1300 kg verim aldık yerden. yem bitkisi ekili arazide yem bitkileri toprağın altını çok gevşek tutuyor ve çizelle sürümde mükemmel oluyor. burada ayrıntı şurada; kırkayakla toplayınca hemen balya bastır ve hemen kaldır yerden yer çok güneş görmesin. kurumasın sertleşmesin ve çizeli çekince hemen gir arkasından rotavatör ile. şimdi aynı işlemleri de sürerek de yapabilirs,n ama çok daha mazot yakarsın ve kesekle çok uğraşırsın seçim senin

Birbirimize yakınız, iklim çok oynamaz, mayısın kaçıydı denemeniz?

Mısırda derin sürüm makbul dur, mısırı suya ne zaman doyuracaksınız, çeltik hariç , çoğu bitki kökünde su istemez, 15 cm sürüm mısır için hoş olmaz,ben bunu bilirim böyle yaparım , toprak yapısı kumsalsa 15 cm de sürseniz farketmez, üsten suladığın su alta çeker.suyu altına salmayan toprakta derin sürğm iyidir, toprak yapısı belirler.

Mısırda derin sürüm makbul dur, mısırı suya ne zaman doyuracaksınız, çeltik hariç , çoğu bitki kökünde su istemez, 15 cm sürüm mısır için hoş olmaz,ben bunu bilirim böyle yaparım , toprak yapısı kumsalsa 15 cm de sürseniz farketmez, üsten suladığın su alta çeker.suyu altına salmayan toprakta derin sürğm iyidir, toprak yapısı belirler.

Analizde hafif killi tın diye geçiyor. Bizimkiler kara kepir derler.
kumsal değil derler.

İşlenmemiş toprakta mikser çalıştırmak ile yüzeysel çizel çekip mikser çekmek aynı yakıtı yakar çünkü kuru veya sıkışmış toprakta sadece mikser güç ister . Ekipmanı korumak ve toprağın biraz da olsa havalanıp dağılması ile Toğum yatağı hazırlığının daha iyi Olacağı düşünüyorum .