DİPPATLATAN KULLANIMININ GÖZLE GÖRÜLÜR FARKLARI

Ynt: DİPPATLATAN KULLANIMININ GÖZLE GÖRÜLÜR FARKLARI

isyankar1985 link=topic=76859.msg908132#msg908132 date=1406657572' Alıntı:
Valla yeter ki tarla temizlensin sabrederim. 30 dönüm taşlı tarlamız var. Pullukla tarla her sürüldüğünde mutlaka taşa, kayalara denk geliyordu. Bu yüzden tarlalara korunga ektik ve yirmi yıldan fazladır ekilmiyor. Bu güz nadas edeceğim. Seneye de ekeriz inşallah. Tarlayı ikili pullukla kırdıktan sonraki yıl çizel veya dip patlatanla temizleme yoluna gideceğim.
abi normal sartlarda benim dediğim olurdu. En güzeli sen bi iş makinesi tut yoksa traktöre zarar verirsin arkasında 3 lü dip kazan ile bütün tasları çıkarırsın yoksa zarara girersin ben sanıyordum ki normal tarladak taban tasları olarak düşünmüştüm....

hüseyinaslan link=topic=76859.msg908134#msg908134 date=1406658295' Alıntı:
abi normal sartlarda benim dediğim olurdu. En güzeli sen bi iş makinesi tut yoksa traktöre zarar verirsin arkasında 3 lü dip kazan ile bütün tasları çıkarırsın yoksa zarara girersin ben sanıyordum ki normal tarladak taban tasları olarak düşünmüştüm....
Normal tarlalar içinde düşünüyorum aslında ama bu tarlayı da temizlersem hiç fena olmayacak. Güzün bakacağım bir çaresine inşallah.

isyankar1985 link=topic=76859.msg908135#msg908135 date=1406658913' Alıntı:
Normal tarlalar içinde düşünüyorum aslında ama bu tarlayı da temizlersem hiç fena olmayacak. Güzün bakacağım bir çaresine inşallah.
mutlaka kullan abi en önemlisi en kurak zamanda çekmelisin..... örnegin agustos gibi...

bi örnekte benden yazın 3 lü 12 inç ile tarlaları sürdük aralık ayında bir kez çizelle sürdük mevsim sıcak geçince otlanınca bir defa daha çizel ile sürdük.

sonra aysan ile hazırladık

ve ekim zamanı

buda 10 gün sonraki hali

çizel aysan tipi uzun ayaktı ve gerçekten etkisi var

buda 1 haftalık fotoğraf

Aslında 100 hp üstü motorda çoklu riper kullanımı en iyisi.

Bizde (halk arasında) fantom deniyor.

Burunları ileri baktığı için traktörü çizel yada dipkazan kadar tutmuyor.

Bunu aldığında artık pulluk devrini kapatıyorsun. Yılda 1500-2000 dekar yer işleyen, çiftçilik verim konusunda tanıdığım en iyilerden olan bir ağabeyim fantom sayesinde 4 yıldır pulluk kullanmıyor.

Hemde hiç.

esequmup.jpg

Bahsettiğim kişide bunun 5 ' lisi var. 105 ' lik Landinide kullanıyor.

• Beğen
Tepkiler: gocabolulu
eeemreee link=topic=76859.msg908188#msg908188 date=1406670524' Alıntı:
dere kumu gibi toprakta iş yapar mı acaba ripper daha doğrusu faydası olur mu? Çizel zaten devamlı kullandığımız bişi

Daha önce pulluk kullanılan her yerde taban mevcut olduğundan iş yapar.

Bu arada yatay toprak işleme ekipmanları (pulluk, vanvey) ile dikey toprak işleme ekipmanlarının (dipkazan, patlatan, çizel, tiller, kültivatör) arasındaki farkları birebir deney yolu ile anlatan bir video paylaşalım.

Özellikle dibi açık kova ile yapılan su tutma testini muhakkak izleyin. Farkı görünce inanamayacaksınız.

http://youtu.be/EwG4hqtn0VA

Deneyin basitçe çevirisi:

Dibi delik genişçe bir kovayı boşluk kalmayacak şekilde toprağa oturtun.

İçini su ile doldurun. Ve zaman tutun.

Disk-harrow yada pullukla ile işlenen alan suyu 1.5 saatte emerken, dikey işleme yapılmış (dip kazan, tiller, çizel) alandaki toprak aynı suyu 15 dakikada emiyor.

Bu, yağan yağmurun yüzeyden akarak ziyan olması gitmesi değil, toprağın alt katmalarına inerek toprakta muhafaza edilmesi demek.

Yani dikey işlenen arazi tam 6 kat daha fazla su tutabiliyor.

sebazios link=topic=76859.msg908197#msg908197 date=1406672054' Alıntı:

Bu arada yatay toprak işleme ekipmanları (pulluk, vanvey) ile dikey toprak işleme ekipmanlarının (dipkazan, patlatan, çizel, tiller, kültivatör) arasındaki farkları birebir deney yolu ile anlatan bir video paylaşalım.

Özellikle dibi açık kova ile yapılan su tutma testini muhakkak izleyin. Farkı görünce inanamayacaksınız.

Disk-harrow yada pullukla ile işlenen alan suyu 1.5 saatte emerken, dikey işleme yapılmış (dip kazan, tiller, çizel) alandaki toprak aynı suyu 15 dakikada emiyor.

Bu, yağan yağmurun yüzeyden akarak ziyan olması gitmesi değil, toprağın alt katmalarına inerek toprakta muhafaza edilmesi demek.

tek şartı toprağın tamamen kuru olması değil mi .14lük demirleri güze hazır edeyim ben bi :d

eeemreee link=topic=76859.msg908199#msg908199 date=1406673115' Alıntı:
tek şartı toprağın tamamen kuru olması değil mi .14lük demirleri güze hazır edeyim ben bi :d

Bazılarında pim delikleri 12 ' lik oluyor. Aman ölçmeden kesme :D

sebazios link=topic=76859.msg908146#msg908146 date=1406661293' Alıntı:
Aslında 100 hp üstü motorda çoklu riper kullanımı en iyisi.

Bizde (halk arasında) fantom deniyor.

Burunları ileri baktığı için traktörü çizel yada dipkazan kadar tutmuyor.

Bunu aldığında artık pulluk devrini kapatıyorsun. Yılda 1500-2000 dekar yer işleyen, çiftçilik verim konusunda tanıdığım en iyilerden olan bir ağabeyim fantom sayesinde 4 yıldır pulluk kullanmıyor.

Hemde hiç.

esequmup.jpg

Bahsettiğim kişide bunun 5 ' lisi var. 105 ' lik Landinide kullanıyor.
yılmaz abi bu makina nere yapımı? karaoğlu tarım diye bi siteye baktım aydın yazıyor ama dipkazan yoktu sanayide falanmı yaptırmış acaba?

kepirli_ercan link=topic=76859.msg908301#msg908301 date=1406742314' Alıntı:
Bilgiler için çok teşekkür ederim Hüseyin güzel paylaşım teşekkür ederim şahsen :) alk-*s alk-*s
ben tesekkür ederim abi saolasın.... yaralı olmak lazım...
üçemli link=topic=76859.msg908302#msg908302 date=1406742408' Alıntı:
Gùzel paylasim huseyin.Patlatmayi arpa bugday yerinde kullandinmi kullandiysan sonuc nasil.
ahmet arpa bugday yerlerinde ilk senelerde birsey anlamıyorsun hatta kullanırsan bile bana kızabilirsin. topragın işleniş şekli bir anda değistiği için toprak kuraklasıyor fakat 2. çekiminde ise toprak artık eski bi tabirle küllük gibi olmaya baslayıp su tutması artmasıyla beraber arpa bugdayların kardeslemeside artıyor. denemeden anlayamazsın bir tane numune tarla bul ona deneme yap ama tarlanın tamamına degil çünkü tarladaki farkı gözlerinle görürsün.

hüseyinaslan link=topic=76859.msg908699#msg908699 date=1406960570' Alıntı:
ben tesekkür ederim abi saolasın.... yaralı olmak lazım...ahmet arpa bugday yerlerinde ilk senelerde birsey anlamıyorsun hatta kullanırsan bile bana kızabilirsin. topragın işleniş şekli bir anda değistiği için toprak kuraklasıyor fakat 2. çekiminde ise toprak artık eski bi tabirle küllük gibi olmaya baslayıp su tutması artmasıyla beraber arpa bugdayların kardeslemeside artıyor. denemeden anlayamazsın bir tane numune tarla bul ona deneme yap ama tarlanın tamamına degil çünkü tarladaki farkı gözlerinle görürsün.
hacı bende buğday yerlerine çekeceğim ama ilk sene verim alamamak kötü olur bizim patronlar daha bana bişey denettirmezler :D bahara nohut ekme gibi bi düşüncemiz var tarla 100 dekar şuan arpa biçildi ben diyorumki buraya önce bi dippatlatan vurup sonra bir kamyon leonardit dönüme 50 kg da tavuk gübresi atıyım sonrada pullukla süreyim bizim oraların kar yağışı iyidir 30-40 cm yağar ortalama sence yapıyımmı nasıl olur tekrar pullukla sürmek hemen taban yaparmı? Bu kar yağışına ve bahar yağmurlarına rağmen topraktan ilk sene bişey göremezmiyiz sence?

sebazios link=topic=76859.msg908197#msg908197 date=1406672054' Alıntı:

Dip patlatmak için toprağın illa kuru olması mı gerekiyor? Nadaslı yerlerimiz var şimdi onları çizel ile 45cm derinden sürsek su tutmasına yardımcı olur mu?

ŞEVKİ TINMAZ link=topic=76859.msg950227#msg950227 date=1419699823' Alıntı:
Dip patlatmak için toprağın illa kuru olması mı gerekiyor? Nadaslı yerlerimiz var şimdi onları çizel ile 45cm derinden sürsek su tutmasına yardımcı olur mu?

Olur.

Dikey toprak işleme aleti denen çizel, fantom, patlatan gibi bir aletler, 'toprağı yırtarak' işledikleri için hangi dönemde kullanılırsa kullanılsın, pulluk/goble vs gibi 'toprağı devirerek' işleyenlere göre daha fazla su tutma başarımı sağlıyor.

Bizde aynısı, ayçiçek yerlerine yapılır. Yazdan derin sürülen tarlalardaki tezekler, kış yağışlarını hapseder ama yağışlar nedeni ile eriyen tezekler, tarlanın su tutma kapasitesini düşürür. Bu yüzden Şubat-Mart gibi çizel ile tekrardan karıştırılır tarlalar. Böylece hem ot kırılmış olur, hem de ayçiçeğinin ekileceği Mayıs ayına kadar yağacak yağmurların da toprak tarafından tutulması sağlanır.

sebazios link=topic=76859.msg950275#msg950275 date=1419705586' Alıntı:
Olur.

Dikey toprak işleme aleti denen çizel, fantom, patlatan gibi bir aletler, 'toprağı yırtarak' işledikleri için hangi dönemde kullanılırsa kullanılsın, pulluk/goble vs gibi 'toprağı devirerek' işleyenlere göre daha fazla su tutma başarımı sağlıyor.

Bizde aynısı, ayçiçek yerlerine yapılır. Yazdan derin sürülen tarlalardaki tezekler, kış yağışlarını hapseder ama yağışlar nedeni ile eriyen tezekler, tarlanın su tutma kapasitesini düşürür. Bu yüzden Şubat-Mart gibi çizel ile tekrardan karıştırılır tarlalar. Böylece hem ot kırılmış olur, hem de ayçiçeğinin ekileceği Mayıs ayına kadar yağacak yağmurların da toprak tarafından tutulması sağlanır.
Sağol kardeş bunu öğrendiğimiz iyi oldu.

buğday ve arpa tarımı için (sulama imkanı yok) gerekli mi bu patlatanlar veya çizeller.çünkü köyümüzde kimse kullanmıyor.sulu arazi birkaç tane anca var çünkü.buğday ve arpa içinde pullukla sürüm derinliği yeterlimidir sizce.

enesyasin link=topic=76859.msg950392#msg950392 date=1419759045' Alıntı:
buğday ve arpa tarımı için (sulama imkanı yok) gerekli mi bu patlatanlar veya çizeller.çünkü köyümüzde kimse kullanmıyor.sulu arazi birkaç tane anca var çünkü.buğday ve arpa içinde pullukla sürüm derinliği yeterlimidir sizce.
Bizimde kıraç olan tarlalarımız var ve 4-5 senede bir tekli patlatma ile harman sonu nadas yapmadan önce bir defa çekiyoruz.Arpa, buğday üretiminde Pulluk yeterli olur ama zamanla pulluk ile sürmekten taban taşı oluşur.En azından 5 yılda bir derin bir patlatma cekilse tarlanın taban taşını kırmaya ve şu tutma kapasitesinı artırmaya faydası olur.