Diyarbakır'da üzüm artık geleneksel yöntemle işlenmeyecek

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,263
Konum
Bilecik

-Üreticiler, ' ' Kırsal Kalkınma Projesi ' ' kapsamında alınan üzüm sıkma makineleriyle üretimini yaptıkları üzümlerin suyunu çıkaracak -Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Koçkaya: ' ' Makineyle üzümün el, ayak, çalı veya çırpıyla ezilmesi yöntemlerine son verecek ' '

DİYARBAKIR (A.A) - Diyarbakır ' da ' ' Kırsal Kalkınma Projesi ' ' kapsamında alınan üzüm sıkma makinelerinin ilçelere dağıtımına başlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile UNDP Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) işbirliğiyle Diyarbakır, Batman ve Siirt ' te yürütülen 37 milyon dolar bütçeli ' ' Kırsal Kalkınma Projesi ' ' ile alımı yapılan 70 bin lira değerindeki 10 üzüm sıkma makinesinin dağıtımı için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde tören düzenlendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Ali Koçkaya yaptığı konuşmada, üzüm ve bağın Diyarbakır ile özdeşleştiğini, bağın bazı çeşitlerinin ana vatanının Diyarbakır ile Çermik, Çüngüş, Lice ve Hazro ' da olduğunun bazı kaynaklarda yer aldığını söyledi.
Koçkaya, IFAD ' ın uluslararası tarzda, çağdaş, modern ve kendine özgü çalışmaları kapsamında Diyarbakır ' da bağcılığın gelişmesine katkı sunmak için 70 bin lira değerinde 10 üzüm sıkma makinesi alındığını ifade ederek, krom nikel paslanmaz çelikten imal edilen ve elektrik enerjisiyle çalışan bu makine sayesinde hijyenik üretim yapılacağını bildirdi.

Makineleri 5 ilçedeki Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine dağıtılacağını ifade eden Koçkaya, şöyle dedi:
' ' İlk kez bölgede kullanılacak makineler sonbaharda fiziki güç gerektiren pestil, cevizli sucuk gibi ürünlerin yapılmasını kolaylaştıracak. Bağcılığın yoğun yapıldığı ilçelerimize dağıttık. Onlarda ihtiyacı olan üreticiye emanet olarak verecek. Köyden kente göçün yoğun yaşandığı bölgede tarımın modernize edilmesini sağlayan bu makine özellikle yaşlı çiftçilerimizi sevindirecek. Devlet desteği ile bölgede ilk kez kullanılacak bu makine, üzümün el, ayak, çalı veya çırpı ile ezilmesi yöntemlerine son verecek. Böylece ciddi bir iş tasarrufu da sağlanacak. Projeden memnun kalınması halinde önümüzdeki yıllarda bu projeye takviyede bulunacağız.
' Kentimizde yetişen bağ çeşitleri genellikle şıralık üzümler. Sofralık üzümleri de yavaş yavaş üretim çeşitlerine ilave ediyoruz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ' nın Bitkisel Üretim Geliştirme Genel Müdürlüğünce sertifikalı fidan destekleri sürüyor. ' '

- ' ' Türkiye ' deki en entegre kırsal kalkınma proje ' '

Diyarbakır, Batman, Siirt Kalkınma Projesi (DBSKP) Bölge İdarecisi Murat Akbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ' nca hazırlanan projenin, Birleşmiş Milletlere bağlı kredi finansmanı sağlayan bir birim olan IFAD ' ın (Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu) desteğiyle hayata geçirildiğini söyledi.
Akbaş, proje kapsamında bölgede özellikle meyveciliği geliştirmek için 77 dekar alanda 161 örnek bahçe kurulduğunu, üzüm sıkma, badem kırma ve ayıklama makinesi, fidan çukuru açma borusu ve saman balyalama makinesi gibi 67 adet tarımsal alet alındığını belirtti.
Kırsal alt yapı inşaat işlerinin bulunduğunu da dile getiren Akbaş, ' ' Proje sayesinde 3 ildeki 13 köyde kanalizasyon ve doğal arıtma tesisi, 2 içme suyu deposu, dere ıslahları, menfezler, 7 köyde sel taşkınları önlemek için yol geçişi, 5 hayvan içme suyu göleti yapıldı. Ayrıca 30 kilometrelik 5 kapalı sistem sulama kanalı kuruldu. Meyve yetiştiriciliğinde 184 kişiye hibe verildi. Bugüne kadar bin 77 dekar alanda 161 örnek bahçe kuruldu. Bu Türkiye ' deki en entegre kırsal kalkınma projesi ' ' dedi.
Çüngüş ' te bağcılık yapan Osman Boynukara da, ürettikleri üzüm suyunu ayakla ezmek suretiyle pestil ve pekmez yaptıklarını belirterek, dağıtılan makinenin işlerini çok kolaylaştıracağını söyledi.Ekleme Tarihi
13.06.2012
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt