Doktorluğu bıraktım, çiftçilik yapıyorum !

Toplam 33 yıl pratisyen hekim, asistan, uzman, cerrah, öğretim üyesi, muayenehane hekimi, başhekim olarak devlet ve özelde doktorluk yaptım. İstanbul'un ve doktorluğun stresi sonucu biraz yoruldum ve bu işin sonu yok, biraz da dinleneyi hakettim diyerek 3 yıl önce işimi bırakmaya karar verdim.

Baktım bir çok arkadaş emekli olunca yazlık almak, bahçe ile uğraşmak istiyor. Benim ise Eskişehir'de babadan kalma arazim ve köy evim vardı. Arazim kiradaydı.

Çoçukluğumdan doktor oluncaya kadar, okul dışında tarımla uğraştığım için çiftçiliğe yabancı değildim. Ben de bir traktör ve ekipmanlarını alıp tarımla uğraşmaya karar verdim. Bazı işlere gücüm yetmiyor. Bu nedenle daha çok traktör ve buna bağlı aletlerle yapılan işlerle uğraşıyorum. Arpa, buğday ekiyorum.

Etrafımdaki kişilerin çoğu, bu yaştan ve kariyerden sonra neden bu işerle uğraşıyorsun diye bana biraz garip bakıyor. Ben ise tarla ile toprakla uğraşmaktan büyük keyif alıyorum.

Maddi bir beklentim yok ama arazimizin kirada olduğu zamandan çok daha fazla kazanıyorum.

Şimdi sizlere soruyorum ... Yanlış mı karar vermişim?

Yorumlarınızı bekliyorum ...

Hoşgeldiniz aramıza iyi akşamlar.
Bu kadar kariyer sahibi olduktan sonra şehrin gürültüsü kalabalık ortamdan kaçıp köye yerleşmeniz isabetli olmuş zaten emekli olanlar köye dönüyor veya bahçe kurup sürekli gidip geliyorlar.
Köydeki insanlar sizin gibi doktor öğretmen falan olup sonradan tarım işine girenlere bazen evet tuhaf bakıyor çünkü maaşını alıp düzenli gelir her zaman iyidir, ama siz emekli olup bu işle uğraşıyorsunuz bunda garipsenecek durum yok başarılarınizin devamını dilerim sayın abim

Toplam 33 yıl pratisyen hekim, asistan, uzman, cerrah, öğretim üyesi, muayenehane hekimi, başhekim olarak devlet ve özelde doktorluk yaptım. İstanbul'un ve doktorluğun stresi sonucu biraz yoruldum ve bu işin sonu yok, biraz da dinleneyi hakettim diyerek 3 yıl önce işimi bırakmaya karar verdim.

Baktım bir çok arkadaş emekli olunca yazlık almak, bahçe ile uğraşmak istiyor. Benim ise Eskişehir'de babadan kalma arazim ve köy evim vardı. Arazim kiradaydı.

Çoçukluğumdan doktor oluncaya kadar, okul dışında tarımla uğraştığım için çiftçiliğe yabancı değildim. Ben de bir traktör ve ekipmanlarını alıp tarımla uğraşmaya karar verdim. Bazı işlere gücüm yetmiyor. Bu nedenle daha çok traktör ve buna bağlı aletlerle yapılan işlerle uğraşıyorum. Arpa, buğday ekiyorum.

Etrafımdaki kişilerin çoğu, bu yaştan ve kariyerden sonra neden bu işerle uğraşıyorsun diye bana biraz garip bakıyor. Ben ise tarla ile toprakla uğraşmaktan büyük keyif alıyorum.

Maddi bir beklentim yok ama arazimizin kirada olduğu zamandan çok daha fazla kazanıyorum.

ikinci hayatta mutluk ve huzur var.:)

burada yanlız değilsiniz.

Hoşgeldiniz aramıza iyi akşamlar.
Bu kadar kariyer sahibi olduktan sonra şehrin gürültüsü kalabalık ortamdan kaçıp köye yerleşmeniz isabetli olmuş zaten emekli olanlar köye dönüyor veya bahçe kurup sürekli gidip geliyorlar.
Köydeki insanlar sizin gibi doktor öğretmen falan olup sonradan tarım işine girenlere bazen evet tuhaf bakıyor çünkü maaşını alıp düzenli gelir her zaman iyidir, ama siz emekli olup bu işle uğraşıyorsunuz bunda garipsenecek durum yok başarılarınizin devamını dilerim sayın abim
Teşekkür ederim Mahmut kardeşim ...

Ata toprağına dönmek güzel tabiki kendınızı yormadan yaparsanız daha ıyı olur buyuk ıhtımal ekonomik sıkıntınız yoktur bazen de işçi tutun lazım olan yerde köydekilerin gönlu olmaz tabıkı hem bır tarla yı onlar ekıp kazancı onlar alıyordu ayrıyeten ilerde buyuk ihtimal köyden tarlada kiralarsınız

Sizin adınıza çok sevindim. Bence çok doğru bir karar olmuş. Stresten uzak doğa ile iç içe olup toprak ile uğraşmak her zamam iyidir. Özellikle içinde bulunduğumuz bahar aylarında köy ayrı bir güzeldir.
Ayrıca üretmenin verdiği keyif ve mutluluk da daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Ata toprağına dönmek güzel tabiki kendınızı yormadan yaparsanız daha ıyı olur buyuk ıhtımal ekonomik sıkıntınız yoktur bazen de işçi tutun lazım olan yerde köydekilerin gönlu olmaz tabıkı hem bır tarla yı onlar ekıp kazancı onlar alıyordu ayrıyeten ilerde buyuk ihtimal köyden tarlada kiralarsınız
Aynen söylediğiniz gibi yapıyorum.

Hoş geldiniz sayın hocam, huzur nerdeyse hayat orda , insan önce kendiyle barışık olmalı , siz mutluysanız bize nedemek düşer, kişisel tercih bişey diyemiyorum,aramıza hoş geldiniz

Sizin adınıza çok sevindim. Bence çok doğru bir karar olmuş. Stresten uzak doğa ile iç içe olup toprak ile uğraşmak her zamam iyidir. Özellikle içinde bulunduğumuz bahar aylarında köy ayrı bir güzeldir.
Ayrıca üretmenin verdiği keyif ve mutluluk da daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
Kışın şehirde kalıyorum, köyün her mevsimi farklı keyif veriyor.

Kışın şehirde kalıyorum, köyün her mevsimi farklı keyif veriyor.
Tam istenilen köylü durumu ihtıyacı olmadan artı gelır kışın arada bır usandık a gıdın köyden suyu doldurun ıyı Bı ev yapın köylü perişan şu adam demesin hiç bişey görmemiş demesin arada bır arkadaşlarınızı felan misafir edin köyun ayrı güzelliği var ata yurdun bakmak bile zevk verıyor çünkü anılar var anılar sayın hocam
IMG-20200409-WA0003.jpeg
IMG_20200409_181052.jpg

Tam istenilen köylü durumu ihtıyacı olmadan artı gelır kışın arada bır usandık a gıdın köyden suyu doldurun ıyı Bı ev yapın köylü perişan şu adam demesin hiç bişey görmemiş demesin arada bır arkadaşlarınızı felan misafir edin köyun ayrı güzelliği var ata yurdun bakmak bile zevk verıyor çünkü anılar var anılar sayın hocamEkli dosyayı görüntüle 47153Ekli dosyayı görüntüle 47154
Arkadaşlarımı ağırlıyorum. Köy evimden manzaram ...

1586545429476.png

Aramiza hosgeldiniz cok dogru bir karar almissiniz Allah yeni yasaminizda yardimciniz olsun her daim memnun etsin sizleri :) Hemsehiriz ben Alpu merkezden Ziraat Yuksek Muhendisi Muhammed Emin siz neredensiniz ?
Amin, sağ olasın MuhammedEmin kardeşim. Ben İnönü'nün bir köyündenim.

Hocam aramıza hoşgeldiniz. Bana göre çok doğru bir karar vermişiniz. Size tavsiyem çiftçiliği uzaktan yapmayın köyde yaşayarak yapın köyün tadını çıkarın şehirde yaşayarak sezonda gelip iki üç ay köyde durup çiftçilik yapmayın. bu işin zevki yaz kış köyde yaşayıp kışın sobanın keyfini çıkarmaktır, soba yanan odadan çıkıp diğer soba yanmayan odadaki soğuğu ilikilerinize kadar hissetmektir, bahar geldimi toprağa yağmur düşünce o toprak kokusu içinize çekip mutlu olmaktır, yazın sulama yapılıp çamur olan tarlada yalın ayak gezip rahatlamaktır ,sezonda sonbahara doğru giderken tarlaların solduğunu sarardığını aynı anda da yağmur yağması görmektir bu işin zevki budur.