Dolu zararı.

08.09.2014
2,222
3,198

Geçenki dolu yağışında zarar gören tek parça buğdayım. Bahtsızlığın bu kadarı ya tarsim kaydını incelediğimde sigortasız kalmış yek parça tarlam da aynı tarla. Allah ne eylerse hayıra eyler diyorum. Image1529947694.189885.jpgImage1529947704.087558.jpgImage1529947713.250847.jpg

bugün dolu yağdı bizim buraya fazla etkili olmadı ama yinede azda olsa zararı vardır.Bölge bölge ayırıyor kimi yere haddinden fazla yağdı.Mevsinleri biz insanlar bozduk şimdide ceremesini çiftçiler çekiyor.Dolu yağarken sevinen insanları görünce moralim bozuyluyor.Halbuki bu gariban çiftçi tarlasına yatırım yapmış parasını toprağa gömmüş kimin umurunda.Allahın izniyle malımız allaha emanet o bilir herşeyi.Başımdan geçen olay.Arpaları yağmurdan önce biçtirmiştim 2 gün sonrada şiddetli yağmur uyarsı vardı.Bu senede biçer sıkıntısı oldğu için eski jonderelere biçtirmek zorunda kaldım.Biçerken namlunun altına baktım ve döküyordu cılız tane dedim uyarmadım devam etti.Hesablarıma göre en fazla 5-6 ton döker dedim ve bir şey beni tuttu ve biçeri tarladan çıkarmadım.5 DEFA AYAR YAPTI AMA YİNEDE DÖKÜYORDU.Aslında hiç tahammul edemem biçerin %5 den fazla dökmesine Hemen çıkarırdım BÜtün tarlalar bitti ertesi sabah öyle bir dolu yağdıki inanamadım.Muhtemelen yüzde 10 zararken dolu yağdıktan sonra yüzde 50 zararla tarlaları biçecektim.Demem oki herşey nasip kısmet varsa nasibimiz allah öyle yada böyle veriyor zaten.Nasipten çıkmıssada allahtan gelen yapacak bişey yok.O dökülen tane zararınıda sapın iyi olması ve çok balya çıkması ile geri verdi.Başımdan böyle bir olay geçti kime niyet kime kısmet diyelim.

bu olaylar, tabiat olayları...herşeyi, allaha bağlamayalım..

dünyada,iklim değişmesi döngüsel olarak olur. bazen, 3-5 yıl kurak, daha sonra gelen 3-5 yıl yağışlı geçer. ancak dünyada,hava, su, toprak insan faaliyeti ile öyle kirletilmekte ki, iklim değişikliklerinden, dünyanın ısınmasından, hava olaylarının felaketler olarak ortaya çıkmasından bahsedilmektedir.

hatta, daha da ileri giderek, dünyada 30-50 yıl sonra briçok bölgenin yaşanmaz hale geleceği söylenmekte.

sizin, hasadı, felaketten hemen önce yapmış olmanız çok iyi olmuş, isabet..

biçerdöverden aşırı tane kaybı ise, ayar bozukluğu, ya da insan hatası...düzeltilmeli

verilen emeğe, alın terine, yapılan masraflara yazık...

zarar görenlere geçmiş olsun...

zararları, ya tarım sigortası karşılamalı, ya da devlet tespit ederek vatandaşın zararını telafi etmeli..

çiftçi..kaderiyle başbaşa kalmamalı..

devlet halkını, insanını korumalı..tarım ürünü üretenleri özellikle...

trakkulup.net