Dünya yakıt tüketim rekorunu kırdım!!!!!

IMG_4934.JPG
IMG_4971.JPG
salma su olduğu için çok kuru yerlerde vardı geneli böyleydi ama traktör 5450 mf 4-14 dönerli pulluk

Evet bende masseyden illet ettim insan ulaşamadığının delisi
Yan köyde arkadaşın 2 jonderesi vardı biri arıza yaptı 4 ay sanayide yattı kızdı kırkpınar fuarında fendt 165 aldı 7/8 sene oldu yakınlarda arıza yapmış aylarca sanayide yatmış mahliyet başkasından duyduğum ne arızası bilmiyorum 150bin civarı olduğunu söylediler fendt yanında 2 jonderede var 4bin dölüm civarı tarla işliyorlar ağlar tüccar olunca paraylan işleri yok jonderenin biride 150 hp bildiğim kadarıyla fazla yaksın malzemelerimizi uygun traktörü zorlamayacak şekilde alıp kullanmalıyız gerekirse küçük aşırıya kaçmadan topragın sertliğine göre yakıt değişir

Yan köyde arkadaşın 2 jonderesi vardı biri arıza yaptı 4 ay sanayide yattı kızdı kırkpınar fuarında fendt 165 aldı 7/8 sene oldu yakınlarda arıza yapmış aylarca sanayide yatmış mahliyet başkasından duyduğum ne arızası bilmiyorum 150bin civarı olduğunu söylediler fendt yanında 2 jonderede var 4bin dölüm civarı tarla işliyorlar ağlar tüccar olunca paraylan işleri yok jonderenin biride 150 hp bildiğim kadarıyla fazla yaksın malzemelerimizi uygun traktörü zorlamayacak şekilde alıp kullanmalıyız gerekirse küçük aşırıya kaçmadan topragın sertliğine göre yakıt değişir
Yazın yapılan sürme işi toprağa yapılan en büyük kötülük bence. Toprağın canlılığını sağlayan bakteriyel faaliyet çok fazla zarar görüyor. İllaki sürülecekse de sonbaharda güneşin uv etkisinin azaldığı ve toprağın tavının daha uygun olduğu zamanda yapılması hem ekonomik açıdan hem de toprağın biyolojik canlılığı için daha faydalı olacaktır. Lütfen herkes söylediklerimi araştırsın.

Yazın yapılan sürme işi toprağa yapılan en büyük kötülük bence. Toprağın canlılığını sağlayan bakteriyel faaliyet çok fazla zarar görüyor. İllaki sürülecekse de sonbaharda güneşin uv etkisinin azaldığı ve toprağın tavının daha uygun olduğu zamanda yapılması hem ekonomik açıdan hem de toprağın biyolojik canlılığı için daha faydalı olacaktır. Lütfen herkes söylediklerimi araştırsın.
Biz sürüm işini ekim sonu kasım başı gibi yapıyoruz

Bölgeden bölgeye değişir bu dediğiniz ben cukuroava bölgesindeyim buğday mayıs sonunda bicilir pullukta ayçiçeği ekileceği için sürüm yapılır ve toprak havalanir güneş yüzüne çıkar sonbahar da ikileme yapıyoruz kültivator ile kisin yağmur olur martta ekim yapılıyor mecbur erken sürmek gerekiyor bazen

Doğru bilgi yağmur yağmayabilir ama kurak gidiyor 2014 senesi böyle oldu herkes goble çekip ekti

bizde, eylül/ekim sonuna kadar sürmek zorundayız,
bahar sürümünden bişey çıkmıyor.
güzleri, toprak yapısı pek sert,
biçerdöver, ve traktörler toprağı çok sıkıştırıyor.
bu büyük dezavantaj.
burada bir büyüğümüz,,,
eskiden tarlaları, tahta kürekle sulardık,
şimdi pulluk bile işlemiyor diyor.
düşünün artık.
Hayvan gübresi atıp 1 ay sonra sürseniz farkeder abi

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
bizde, eylül/ekim sonuna kadar sürmek zorundayız,
bahar sürümünden bişey çıkmıyor.
güzleri, toprak yapısı pek sert,
biçerdöver, ve traktörler toprağı çok sıkıştırıyor.
bu büyük dezavantaj.
burada bir büyüğümüz,,,
eskiden tarlaları, tahta kürekle sulardık,
şimdi pulluk bile işlemiyor diyor.
düşünün artık.
Aynen bizim de böyle, rakım 1200 m, ekim'in sonuna kadar işlersek ne âlâ, yoksa sıkıntı...