ekmek teknesi tavukçuluk

Ynt: ekmek teknesi tavukçuluk

tt6054c link=topic=55505.msg593639#msg593639 date=1336936171' Alıntı:
vallaha çok doğru dedin fatih kardeş bizde paramızın emeğimizin peşindeyiz sen bu işi yapsan barath sende hiç kafana fln takmassın allahın hikmeti dersin geçersin
daha çok denicek varda ben o seviyeye inmek istemiyorum. organikçi arkadaşı kendine bırakıyorum. herkez bilsin neyin nasıl olduğunu meğer biz ne işler yapıyomuşuzda biz bilmiyormuşuz.
Tokmakcı link=topic=55505.msg593647#msg593647 date=1336936867' Alıntı:
maşallah maşallah :)
sitede sizden başka bi tavukçu var aman uzak dursun ya görmedim ben öyle birisini ya tanımak istemessiniz :D :D :D
sözüm size değildi r :)
hee bide bursalı demi :D bırak bugün bide bişeyi ortaya çıktı meğer üçkağatçılık yapıp kaçak işler çevirip ahlaksız işler yapıyomuş :D o adamdan harbi hayır gelmez :D

berektli olsun, bol kazançlar.
zamanında, dedemgilde bu işlerle uğraşmış, çok lezzetli olurdu diyorlardı. köy, belediyelik olunca tavuk işde yasaklanmış. bu tavuklarda şimdide gdo lafı çıktı, anlamdım benim bilğime göre size civ civ veren, yerden geliyor, yemler.

Hacım
diyelim tavuk firmasından
30.000 civciv aldın.
Bu satış yapılacak hale gelene kadar mesela 45 günde kaç tanesini zaiyat veriyorsunuz.Bunun bir ortalaması varmı. İşte kesin civcivlikten kesimlik tavuk olana kadar yüzde 10 u yüzde 30 u vb gider gibi ?

Bu 1 günlükken veya 10 günlükken veya 40 günlükken hastalık yüzünden , vb sebebler yüzünden ölenleri ne yapıyorsunuz ? Çöpemi atılıyor yoksa kireçlenip gömdüğünüz özel bir yer varmı yoksa onlarıda daha düşük fiyatla tavuk firması sizden geri alıp onlarmı imha ediyorlar ?

Traktorcu28 link=topic=55505.msg593677#msg593677 date=1336939604' Alıntı:
Hacım
diyelim tavuk firmasından
30.000 civciv aldın.
Bu satış yapılacak hale gelene kadar mesela 45 günde kaç tanesini zaiyat veriyorsunuz.Bunun bir ortalaması varmı. İşte kesin civcivlikten kesimlik tavuk olana kadar yüzde 10 u yüzde 30 u vb gider gibi ?

Bu 1 günlükken veya 10 günlükken veya 40 günlükken hastalık yüzünden , vb sebebler yüzünden ölenleri ne yapıyorsunuz ? Çöpemi atılıyor yoksa kireçlenip gömdüğünüz özel bir yer varmı yoksa onlarıda daha düşük fiyatla tavuk firması sizden geri alıp onlarmı imha ediyorlar ?
satış yapılacak hale kadar 30.000 civciden %10u gider
tavuklar çoğunluk 35 günden sonra ölür bunları köyün uzak yerlerine atarız

Peki bu büyük tavuk firmaları sizlere civcivi bedavamı veriyorlar. Yemi bedava mı veriyorlar ?
Civcivlerin yüzde 10 unu kaybedince civciv ve civciv başına harcanan yem parasını istiyorlarmı sizden ?

tt6054c link=topic=55505.msg593875#msg593875 date=1336998619' Alıntı:
satış yapılacak hale kadar 30.000 civciden %10u gider
tavuklar çoğunluk 35 günden sonra ölür bunları köyün uzak yerlerine atarız
devrede 2500-3000 ölüm yapıyorsa sizde ölüm fazlaymış. bizde en fazla 1200 falan o civarda olur. herhalde sizin damızlıklar kart. o yüzdn olabilir.
Traktorcu28 link=topic=55505.msg593951#msg593951 date=1337008870' Alıntı:
Peki bu büyük tavuk firmaları sizlere civcivi bedavamı veriyorlar. Yemi bedava mı veriyorlar ?
bedava veriliyor usta. veterinerine kadar kendisi gönderiyor. ok-*-s

Diğer arkadaşımız ölenleri atıyoruz dedi. En normali zaten o.
Ama diyelim bir sezonda 30.000 civciv aldınız.Tamam bedava .
Yemde bedava.
Fakat 1.200 tane diyelim 35 gün bakıldı ama öldü. en az bu 35 güne kadar bunlara yem masrafı yapılır.
3 kilo yem gitse kilosu 1 tl olsa. 3 tl zarar.

1.200 * 3 TL = 3.600 TL yem zararı var. Bunu işte size civciv ve yemi veren firma sizden talep ediyormu ?

Traktorcu28 link=topic=55505.msg593960#msg593960 date=1337009229' Alıntı:
Diğer arkadaşımız ölenleri atıyoruz dedi. En normali zaten o.
Ama diyelim bir sezonda 30.000 civciv aldınız.Tamam bedava .
Yemde bedava.
Fakat 1.200 tane diyelim 35 gün bakıldı ama öldü. en az bu 35 güne kadar bunlara yem masrafı yapılır.
3 kilo yem gitse kilosu 1 tl olsa. 3 tl zarar.

1.200 * 3 TL = 3.600 TL yem zararı var. Bunu işte size civciv ve yemi veren firma sizden talep ediyormu ?
ölüler imha çukuru denilen bi betonarme havuzda yada uzak bölgedeki yabani hayvanlara atabilirsin. elbetteki ölen her hayvan sizin zararınıza ölen her hayvana teke tek hesap olarak değilde hatırladığım kadarı ile şöyle oluyodu ortalama canlı ağırlık ile ölüm yüzdesi yani misal kaçı öldü %3 ü diyelim 97 kalır bunu çarpıp sonucnuda kesim yaşı ile yedirilen yemin fcr sini yani ( yedirdiğin yem miktarını dötüğün kiloya bölüyosun) nı çarpıp iki sonucu birbirine böldüğünde hesap ortalama olarak ortaya ıkyo. bunu yanında 1. lik olursa yeni kümes yaptıysan çiftliğin fabrikaya yakınsa yakınlık priminden m2 piriminden vs gibi 15-20 kruşta kilo başına prim alabiliyorsunuz.

Hayirli olsun..Guzel isletme. Ben gdo ve koy tavukculugu hakkinda avrupadaki durumu biraz ozetliyeyim size..turkiyede kullanilan cabuk buyuyen tavuk cinsleri buradada kullaniliyor. Burdada ayni surede kesime gelir tavuklar..yeni cikan avrupa birligi kanununa gore yumurta tavukculugunun eskisi gibi kafeslerde yapilmasi yasaklandi..artik kumes icerisinde tavuklar serbest gezebilmeli.. Organik urunlere eskisi kadar rahbet yok buralarda.. Koy tavuguda yok gibi.. Genelde ciftciler cocuklara eglence olsun diye ucer beser bulundurur..Tavuk eti benim turkiyede pek endiselenmeden yedigim bir urundur.. Ama kirmizi ette daha seciciyim..Bilmedigim yerden almam..Demek istedigim eger gida guvenliginden bahsediyorsak tavuga gelmeden once endiselenmemiz gereken cok urun var...

Osman Musaogullari link=topic=55505.msg594182#msg594182 date=1337027152' Alıntı:
Hayirli olsun..Guzel isletme. Ben gdo ve koy tavukculugu hakkinda avrupadaki durumu biraz ozetliyeyim size..turkiyede kullanilan cabuk buyuyen tavuk cinsleri buradada kullaniliyor. Burdada ayni surede kesime gelir tavuklar..yeni cikan avrupa birligi kanununa gore yumurta tavukculugunun eskisi gibi kafeslerde yapilmasi yasaklandi..artik kumes icerisinde tavuklar serbest gezebilmeli.. Organik urunlere eskisi kadar rahbet yok buralarda.. Koy tavuguda yok gibi.. Genelde ciftciler cocuklara eglence olsun diye ucer beser bulundurur..Tavuk eti benim turkiyede pek endiselenmeden yedigim bir urundur.. Ama kirmizi ette daha seciciyim..Bilmedigim yerden almam..Demek istedigim eger gida guvenliginden bahsediyorsak tavuga gelmeden once endiselenmemiz gereken cok urun var...
Osman Musaogullari link=topic=55505.msg594182#msg594182 date=1337027152' Alıntı:
dediklerinize aynen katılıyorum. bu kafes sistemi yakın zamanlarda çok gündemde idi. birçok kişi daha fazla kapasite için bu sistemi kurmuş ve kurmayı planlıyoru. fakat bazı islam ülkeleri dine uygun olmadığını dile getirerek ve hayvan hakları tarafından hoş görülmediği için buna artık çoğu firmada izin vermemektedir. büyük baş ve kanatlı hayvan sektörü tamamen farklı olarak büyük başta daha çok sağlığı tehtit edici olaylar görülüyor. hernekadar her sektöre önlem alınmaya çalışılsada bazı şeylerin önüne yinede geçilmiyor.

Tamam bir miktar para kazanıyorsunuzdur herkes gibi. Ama Tavuk yetiştirmekte zordur bence. O kadar tavuğun bulunduğu büyük yapının içine girip onların o kokusunu çekmek , pisliklerini temizlemek , yemini , suyunu vermek ve her gün bunu yapmak ve o kokuya maruz kalmak . iyi sizlerde o ağır kokulardan hastalanmıyorsunuz.