Erkunt Mahindra grubuna satıldı

Yazık oldu yarınlara...
Ülkemizin yüzakı, 65 yıldır ülkemiz için traktör üreten Türk Traktör'ün bugünkü (20 Eylül) piyasa değeri 1.285.000.000 US dolar.
Çok sevdiğimiz, sempatik çocuk, geleceği ve geleceğimiz için umut bağladığımız Erkunt'un piyasa değeri 75.000.000 US dolar. TTF'nin 17 de 1 i.Demek ki, boşuna büyük olunmuyor.Ben , Erkunt'un çok daha fazla değeri olduğunu düşünürdüm ama ederi bu kadarmış.
Erkunt'un yeteri kadar desteklendiğini düşünüyorum.Hiçte ucuz fiyata traktör satmadılar.Avrupa'ya yakın fiyatla sattılar.Buna rağmen çok iyi traktör sattılar.Ne yapılsaydı, avrupa dan daha pahalı fiyata Erkunt'mu alınsaydı?Kurmak ve başarmak yetmez,başarıyı nesiller boyu sürdürmek gerekir.Oysa gayet iyi bir başlangıç yapmış ve devamını getirmişti.Uzel'in yerini tutmak üzereydi.
Sebep parasal veya yönetimsel mi yoksa hep üretim aşkıyla dolu,coşkulu söylemlerini ve gözlerinden çıkan başarı kıvılcımlarını gururla izlediğim Zeynep hanım'ı kıran,üretimden soğutan birşey mi oldu bilemem.
Geleceğimiz adına üzüldüm.
Erkunt hatasını 80.4 pistonlu erkuntta yapmaya başladı. Önceden 3 pistonlu çıkarrtı sonra 4 pistonlu çıkınca milllet 3 pistonlu rampada bayılıuor 4 pistonlu bayılmaz diye 4 pistonluya hücum edince 38 bine 45 bine saattığı traktörü 65 70 bine çıkarttı sonrası malum her yıl arttırdılar 162 bine kadar fiyat çıkarttılar. Yerliydi ama zeynep yerli üreticiyi düşünmüyordu mile. Ne kadar çok traktör satarım çabasındaydı. Toplantılarda bayilere fırça kayıyordu. Sonuç 4 pistonda yapsalar 110 hp de yapsalar ne yaparsa yapsınlar tutulmadılar. Tutulamadılar hele mekatronik sonları oldu.. mrkatronik kolu korsunda boş olmazmı ya ileri gidecen ya geri saaçmalığa bak..

Guzel söylemişsiniz eyvallah ama her marka vergi veriyor erkunt gibi hatta en cok satan marka daha cok veriyor erkunt fiyatları cok yüksek tuttu millet nasil alsin sizce..gidip avrupa alır tabiki halbuki fiyati uygun yapsalar belki daha cok satis yapabilirdi..Erkunt kötü değildi ama herseyi birden yapmak istedi örneğin satil ve düğmesiz bucuk ve süspansiyon kabin..bunlar birden denendi ama başarılı olamadılar ve fiyatıda şişirince sonuc malüm
Nasıl ucuz satsın motor ingiliz. Şanzuman alman. Cer dişlileri italyan herkese para veriyo. Toplama traktör adını yerli koymayla yerli olmuyor. İçinden birinin patenti sana ait olsa eyvallah derim ama bir tane bile kendne ait kimseye para vermeden ürettiği bir parça yokki. Kabin hisarlar farları farba veya hella. Hidrolik steyr. Direksiyon tam bilmiyorum ama hema . Böyle bir marka ya pahalı satacak oda satılmayacak ya kapatacak yada başka birine satıp kurtulacak olay bu...

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Yazık oldu. Tamam parçalar şuradan buradan ama sonuçta yerli. Tüm parçayı zaten öyle kendiniz üretip birleştiremezsiniz. Öyle bir montaj çok zor. Onun için dünya devi olmanız lazım. Birden olmaz. Çok iyi gidiyorlardı. Tamam aksaklıklar vardı ama gidişat ve istek çok yüksekti. Artık traktör fiyatları, yüzde oranı bilmem ama farklı olur. Ercan beyin dediklerine katılmıyorum. Bence bir dönem daha kapandı. Bu satış kayıpları yabancı markalara kayar. Benim en umutlu olduğum markaydı. Geriye tümosan kaldı. Onuda albayrak albayrak diye yemezlerse. Hattat ta gelince ona birşey demiyorum. Zaman gösterecek. Bunlar bizim temel taşlarımız. Yani tecrübe kaynaklarımız. Burdan fışkıracak yeni ve sağlam köklerimiz. Yapmazsan bilmezsin. Hata yapacaksınki bunlardan bir şeyler öğrenesin. Daha güçlü çıkacaksın. Bence bir kalemizi kaybettik. İnönü paşanın uçak fabrikasını kapattı gibi. Şok oldum. Şaka gibi. Zeynep hanım hakkında yanılmışım. Yazık oldu, güzelim erkunta.

Öncelikle belirteyim yaşım 30.

Madde madde çiftçi için şöyle iyi olacak, bayi için şöyle iyi olacak falan varya kusura bakmada palavra. Tam hatırlayamadım şimdi psikolojide bi kavram vardı suçlu veya hatalı olan toplum tarafından istenmeyen davranış ve huylarının görünürde en büyük düşmanı gibi görünmeye çalışırmış. Sapıklar mesela. Bu söyledikleriniz tam o kavrama oturuyor. Kim düdüklenecekse hemen onun için şöyle iyi böyle iyi olacak. Yapma Ercan din kardeşiyiz.

Abi ben o paylaşım Ömer beyin sayfasından aldim başta da belirttim.

Benim fikrimi soruyorsanız
Ha bu satış isini bende sevmedim kolay gelinmedi bu günlere görelim bakalım neler olacak.

Hersey cok olagan cok normal;

*Mahindranın hem mazisi hem sermayesi Erkunt'tan cok büyük.. yani erkunt mahindrayı satın alsa şaşırmak lazımdı

*Hintliler hem bizden çalışkan hem bizden akıllı.. ürettikleri mallar/markalar ortada.. bizden sonra bağımsızlıklarına kavuştular ama biz halen "yerli oto/motor" üretecek babayiğit ararken onlar üretti tüm dünyaya sattı bile..

*Türkiye gibi dünya traktör pazarında 4. sırada gelen bi ülkeyi es gecmezlerdi

* simdi yerli kaliteyi avrupa fiyatına satan fırsatcılar düşünsün.. bu rekabetten ciftci kazanclı cıkacak insallah..

*Hint malına kimse binmez diyenler.. Erkunt 58 ve Başak 60'ın motoruna acıp bi baksınlar bakalım ne malıymış..

*Hint/Çin rüzgarı karşısında kimse duramaz traktör dahil TÜM küresel devlerin oralarda ortaklık/yatırım ve üretimleri var..

*Kapitalizm de insan dahil HERşeyin bi fiyatı var.. traktör şirketi satmak neki..

En cok Uzel batınca tekelleşen, yerli kaliteyi ithal fiyata satan markaların uykusu kaçar bu işten.. ciftciye de yarar bu iş..

• Beğen
Tepkiler: talataga1

Herkese merhaba ☺
Umarız hayırlı olur inşallah.

Bereket Tvden Ömer beyin paylaşımı gayet açıklayıcı olmuş onu sizlerle de paylasayim.

ERKUNT VE MAHİNDRA BİRLEŞTİ!
Mahindra Tarımsal Ekipmanlar Bölüm Başkanı Rajesh Jejurika,
Mahindra Direktör Yardımcısı Harish Gandotra,
Erkunt Traktör YK Başkanı Zeynep Erkunt Armağan
Önemli açıklamalarda bulundular.
Kendi yorumlarımı da katarak, özetle;

- Erkunt Traktör, kurucusu Zeynep Erkunt Armağan’ın liderliğinde varlığını devam ettirecek, hem de daha güçlü ve gelişerek,
- Mahindra bir dünya devi, traktör sadece bir sektörü, birçok ülkede satın alma ve ortaklık yaparak büyüme stratejisi izliyorlar. Buna paralel olarak Erkunt ile Türkiye pazarında ve Avrupa pazarında hızlıca büyümek istiyorlar.
- Mahindra sahip olduğu düşük maliyetli üretim, ar-ge, satın alma gibi imkanları Erkunt’a aktararak hedeflerine kısa vadede ulaşmayı öngörüyor. Bu imkanların sonucu olarak:
* Düşük maliyetli, dolayısıyla düşük satış fiyatlı Erkunt modelleri,
* Hali hazırda ar-ge merkezi olan Erkunt Traktörün bu faaliyetlerini büyüteceğini düşünürsek, daha teknolojik traktör modelleri,
* Erkunt’un ürün gamına eklenecek XTV (Daha çok ATV olarak bilinen araçların tarım versiyonu) modelleri,
* Ürün gamına eklenecek ekipmanlar,
* Ürün gamına eklenecek hasat makinaları,
* Yüksek ihtimal Mahindra Finans ile kolay satın alma süreci gibi avantajlar söz konusu.
-Armatrac markası ile 100 ülkeye ihracat yapılması planlanıyor.
- Türkiye’de kısa vadede pazar ikinciliği ve devamında pazar birinciliğini hedefliyorlar.

Çıkan haberleri değerlendirecek olursak;
- haber içerikleri,Mahindra’nın borsaya yaptığı açıklamalardan alınmıştır ve doğrudur. Hisselerin tamamını satın aldılar.
- Türkiye’de yetişen bir futbolcunun yurt dışına transferi gibi görüyorum. Kurucusu, yöneticisi, çalışanı, üreteni Türk ve böyle devam edecek.

Sonuçlarına bakılırsa;
-Mahindra açısından doğru bir seçim ve iyi bir yatırım. Çok önemsedikleri Türkiye pazarında Erkunt ile liderliği hedefliyorlar, zayıf oldukları Avrupa pazarında Armatrac ile güçlenmeyi hedefliyorlar.
-Erkunt açısından uluslararası marka olma yolunda gerekli bir adım. Kendi imkanları ile çok önemli noktalara geldiler ve başarılara imza attılar, artık bunu çok daha ileriye taşıma fırsatını değerlendirdiler.
-Bayiler açısından herşey çok pozitif, yeni ürünler, uygun fiyatlı adetli satışlar.
-Çiftçiler için daha memnun olacakları uygun fiyatlı ürünler ve tutkuyla bağlandıkları marka ile daha da farklı hizmetler satın alma yolu gözüküyor.

HAYIRLI OLSUN!

Ben Ercan gibi düşünmüyorum Erkut'un sonu bu olay aynı Zaman'da çalışanlarda bu isten zararlı çıkacak Zaman ne gösterecek bakalim

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Abi ben o paylaşım Ömer beyin sayfasından aldim başta da belirttim.

Benim fikrimi soruyorsanız
Ha bu satış isini bende sevmedim kolay gelinmedi bu günlere görelim bakalım neler olacak.

Ercan senin şahsına söylemedim. Senin burdaki insanlara nasıl yardımcı olmaya çalıştığını, insanları bilgilendirmeye çalıştığını takdirle takip ettim şimdiye kadar. Herkes adına ben teşekkür ederim. Bundan sonra da bu süreçle ilgili paylaşımlarını takip edeceğim. Kal sağlıcakla

• Beğen
Tepkiler: Ercan AYKUŞ
Ercan senin şahsına söylemedim. Senin burdaki insanlara nasıl yardımcı olmaya çalıştığını, insanları bilgilendirmeye çalıştığını takdirle takip ettim şimdiye kadar. Herkes adına ben teşekkür ederim. Bundan sonra da bu süreçle ilgili paylaşımlarını takip edeceğim. Kal sağlıcakla
Çok teşekkür ederim abi.
Umarım bir faydamiz olmustur.
Bakalım belki eskisi gibi olursa durum vs. haberleri bu forumda paylaşmaya devam ederim.
[emoji7]

Hersey cok olagan cok normal;

*Mahindranın hem mazisi hem sermayesi Erkunt'tan cok büyük.. yani erkunt mahindrayı satın alsa şaşırmak lazımdı

*Hintliler hem bizden çalışkan hem bizden akıllı.. ürettikleri mallar/markalar ortada.. bizden sonra bağımsızlıklarına kavuştular ama biz halen "yerli oto/motor" üretecek babayiğit ararken onlar üretti tüm dünyaya sattı bile..

*Türkiye gibi dünya traktör pazarında 4. sırada gelen bi ülkeyi es gecmezlerdi

* simdi yerli kaliteyi avrupa fiyatına satan fırsatcılar düşünsün.. bu rekabetten ciftci kazanclı cıkacak insallah..

*Hint malına kimse binmez diyenler.. Erkunt 58 ve Başak 60'ın motoruna acıp bi baksınlar bakalım ne malıymış..

*Hint/Çin rüzgarı karşısında kimse duramaz traktör dahil TÜM küresel devlerin oralarda ortaklık/yatırım ve üretimleri var..

*Kapitalizm de insan dahil HERşeyin bi fiyatı var.. traktör şirketi satmak neki..

En cok Uzel batınca tekelleşen, yerli kaliteyi ithal fiyata satan markaların uykusu kaçar bu işten.. ciftciye de yarar bu iş..

cok haklısın.

• Beğen
Tepkiler: UÖZKAN.77
Koçun ne suçu var.onu alanlar ne oluyor peki

kimsenin bi suçu yok,uözkan.77 nin yazısında bahsettiği konuya ithafen dedim.yerli traktör fiyatları avrupa traktör fiyatlarına yaklaştı.Ama özellik ve kalite vasat.Bu satış vasıtasıyla belki Türkiye piyasasında satılan traktörrlerin fiyatları düşer.Çünki mahindra avrupa satışlarını hızlandıracaktır.Biz çiftçilr için böyle büyük firmaların türkiye pazarında olması iyi.rekabet artacaktır aynı zamanda da kalite ve fiyat lardada oynama olacaktır mutlaka.

Tam bir vizyonsuzluk tam bir fiyasko!!!Çiftçi tarafından bu kadar kabul görüp bu kadar satış yapıp ilk yokuşta pes etmek çok yazık çok üzüldüm.Mahindra batı pazarına girip kendisine global bir yüz yaratmak istiyor diye düşünüyorum.Bunun en ucuz maliyetli olanı Erkunt gibi bir firmayı satın almaktı.Erkunt’un yaratabileceği global marka avantajını Mahindra fazlasıyla yaratacaktır.Geçmiş olsun ne diyelim...

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74

Erkunt dokumunde %80 hissesini 41 milyon dolara almislar bunun icinde erkunt traktorun %35 hisseside dahilmis yani anlasilan artik is makinalari ve diger traktorlerde kullanilan erkunt dokum de hintli oldu bu satis ile Zeynep Erkunt ve ailesi turk sanayine bir darbe vurmus oldular artik milliyetcilik naralari atmasinlar bu millet artik erkunt pilavi yemez