erkuntmu newhollandmı başakmı?

Ynt: erkuntmu newhollandmı başakmı?

insertend link=topic=40384.msg377506#msg377506 date=1302529786' Alıntı:
perkins 2000 saati geçsinde bak nasıl yağ yakıyor
geçen manisada bi çiflikte mavirenk nimet 4 vd gördüm 2006 model 4000 küsur saatte.. biraz rengi solmuş ama hiç yağ kaçmış biyer göremedim nedense .......yada yalan konuşuyoruz noo*-*-

honest88 yorumunu okudum guzel bi yorum olmuş.. ama traktörde çekişe torkun etkisi konusunda aslında biraz eksik kalmış diye bilirim traktörde performansı direk tork etkilemez bizim okudugumuz tork degerleri tekerden degil motor dan direk ölçülen tork degerleri.. şanzıman bunları küçük bi kayıpla tekere iletirken ayarlar artırır veya azaltır.. motorun performansını asıl etkileyen şey aslında alınan maksimum çeki güçü dür.. yani traktörün sadece torku degil süratide işin içine girer.. yani traktörü hem seri hemde çekişli kullanmak istiyorsak bu maksimum çeki güçüne bakarak daha iyi fikir sahibi oluruz.. mesela maksimum torku 400 1200 dd de olan bi traktörle maksimum torku 320nm 1600 dd olan bi traktörü tarlada karsılaştırdıgınızda aynı şanzımanlarla torku daha düşük olanın daha seri ve verimli olabilir.. bu şanzımanda olacak vites uyumuna baglı.. ama maksimum çeki güçü torku düşük olanda daha fazla olacagından performansı daha iyi olacaktır.. yapacagınız işe göre motor bakmanız lazım aslında.. ama ben şunu anladım torkun yüksekliginden önce hangi devirlerde verildigi ve bu torkun egrisi daha önemli.. maksimum tork devrinde motordan alınan maksimum güç esas performansın göstergesidir diye düşünüyorum. Çünkü motor şanzıman aracılıgıyla güç iletimi yapacaktır tekerleklere.. yani ölçtügünüz tork tekerden ise bu kıyaslayıcı olur fakat motordan sa pek bişey ifade etmez şanzıman oranlarına göre kullandıgınız devir aralıgında aldıgınız güç esas performansa etki eder.. kısaca herkesin bildigi bi örnegi vereyim...
örnegin : td80d nin maksimum torku 320nm
tumosan 90-80 nin ise 328nm torku var bu iki traktör arasında tork degerlerine bakarsak cok fazla performanslarında fark olmamalı.. ama Bildigimiz gibi çok çok performans farkı var.. birinin maksimum çeki güçü digerinden cok daha fazla ve daha iyi bi çekiş ve yuksek güç veriyor.. biri 95bg biri 80bg güç veriyor maksimum..yakıt tüketimide kullanacagınız devir aralıgına ve güç istemize göre bir birinden farklı degerler verecektir her birinin avantajlı oldugu aralıklar vardır.. umarım fikirlerimi anlatabilmişimdir..

motor konusu oldukca karısık burada çok degerli abilerimiz var bu konuda uzman.. bi motorun verimini en iyi tarlada deneyerek bi zat test ederek görebiliriz :)) aksi halde kagıt üstündeki bilgileri çözmek bayagı zor..

ikinci el td85d temiz bulabilirsen al , veya temizini bulamazsan td90 al euro3 turbointercoler flan süper traktör yüzünü kara çıkarmaz pişman etmez seni . yakıtını sorun ediyosan sorun etme derim , motor açılana kadar çok yakıyo ıveco motor olduğu için burası doğru bizde çok korktuk td85d yakıtı hep böyle yüksekmi diye ama motor 400 saatte geldiğinde yakıtı gerçekten düştü

al erkunt u bak keyfine rahatlık olsun opsiyon olsun ne ararsan süper ama td 85 de güzel ama yakıt çok fazla sonuçta 4 silindir hem az yaksın hem rahatça işimi yapıyım dersen erkunt al

ortaam link=topic=40384.msg446384#msg446384 date=1316681224' Alıntı:
Git bi Case al.Belli bir deviri geçince turbodan gelen ıslık sesini çatır çatır motor sesini dinlesen yeter sana.
o ses i bugün bi tümoson yeni 8195 de duydum orjinalm i yoksa sonradanmı takılan bişey

kederci.. 4 silindir olunca çokmu yakıyo bu zamana kadar kullandığın traktörler hep 3 silindrmiydi 4 silindir olunca 3 silindirden çokmu yakıyo oluyo hemen ? tekneloji ilerledi şimdi herşeyin iyisi var adam 5 silindir yapıyor hacmini azaltıyor öbürü silindirini düşürüyor hacmini yükseltiyor. ? kimiside 3 silindir çekmez yok bayılır yok şöyle yok böyle ...