Eski traktörlere hurda teşviği gündemde

Ynt: Eski traktörlere hurda teşviği gündemde

nailyetek link=topic=81733.msg970065#msg970065 date=1423782196' Alıntı:
12 sene ömür biçtiyseler, krala acımam da Gitcek güzelim Gold :) ona yanarım işte.
Hic yanmazsin abi benimde 285s vardi o donem hastasiydim satip 398 alinca 1 dk da unuttum
fatih55600 link=topic=81733.msg970137#msg970137 date=1423813332' Alıntı:
Benim 40 yasinda motoruma 20000 veren enayimi.?bu konuyu ısitip isitip gündeme getiren yerli traktör firmaları önce saglam traktör yapsinlar.ihrac ettikleri traktörle içeriye verdikleri arasinda dünya kadar fark var.
Arz talep meselesi satiliyor demekki
Smf link=topic=81733.msg970068#msg970068 date=1423782958' Alıntı:
2 sene fazladan vermısler yenı traktorlerın kullanma kılavuzunda omru 10 senedır yazar marka farketmessızın bu hurda tesvıgı meselesıde baya bı zamanvar dıorm ben pek umıtlenmeyin..
TSE bol keseden atmış o zaman
YUSUFTUYLUOGLU link=topic=81733.msg970067#msg970067 date=1423782536' Alıntı:
hanomag ateşlerde eriyecek :)

Calisan bi sorunsuz hanomag var mıki zaten yanmis yanacagi kadar
ertac sahin link=topic=81733.msg970194#msg970194 date=1423824354' Alıntı:
yılda degıl 5 yılda 1800 tl masraf yapsaydık 55 46 ya mavı 55 56 dan ıyı olurdu :D yag mazot fılıtre ıle 7-8 bın saat gıttı garıban :D varsın dıgerlerınden 0.2 fazla yaksın

zaten muayenesı yok esek nıyetıne kullanılır yınede hurda ısı tutmaz gıbı
Hurda isi zaten borc icinde olan ciftciye yeni bi kalem borc getirmekten baska bi ise yaramaz kalkamadigindan oturan bi cok ciftcimiz sirf tesvik var diye motor alacak

ertac sahin link=topic=81733.msg970194#msg970194 date=1423824354' Alıntı:
yılda degıl 5 yılda 1800 tl masraf yapsaydık 55 46 ya mavı 55 56 dan ıyı olurdu :D yag mazot fılıtre ıle 7-8 bın saat gıttı garıban :D varsın dıgerlerınden 0.2 fazla yaksın

zaten muayenesı yok esek nıyetıne kullanılır yınede hurda ısı tutmaz gıbı
aynen

bu politaka traktör üreticilerinin piyasaya traktör satmak için çıkardığı laf kalabalığı istersem capterilar kepçeyle tarla sürerim sanane be kardeşim ülkenin bütün sorunları bitti bi bu mu kaldı versinler kilo başı 10 lira verelim

CELAL KARABULUT link=topic=81733.msg970310#msg970310 date=1423841649' Alıntı:
bu politaka traktör üreticilerinin piyasaya traktör satmak için çıkardığı laf kalabalığı istersem capterilar kepçeyle tarla sürerim sanane be kardeşim ülkenin bütün sorunları bitti bi bu mu kaldı versinler kilo başı 10 lira verelim
Dogru maksat ciftcinin daha cok harcama saglamak

Hurdaya alınacak traktörün tüm fonksiyonları çalışır durumda olmak zorundaymış. Tüm fonksiyonları çalışır durumdaki traktörlerin eksiği kabininin kliması shuttle ı. Bunlar için vermez zaten traktörünü çoğu kişi. Vercek olanlar da zaten hurda teşviğini beklemez.

Hurda demek ,çalışmayan,çalıştırılamayan,çürümeye terkedilmiş,demir yığını demektir ki bu durumdaki traktör ülkemizde 5-6 bin tane çıkar.
Hurdalar dışındaki eski traktörler birkaç yönden ' ' kötü örnek ' ' oluyorlar.
Birincisi: Eli ayağı tutan bir traktör - segmentine göre- her işin altından kalkarken işletme ve bakım maliyetinin düşüklüğü nedeniyle sahibini yormuyor ona para kazandırıyor.Yan gelip yatsa işi olunca çalışsa bile borcu olmadığı için yükü olmuyor.Çalıştığı zamanlarda birde zırt pırt arıza çıkarmıyorsa bu sefer yeni ama ara sıra arıza çıkaran traktörlerle karşılaştırılıyor ve ' ' şuna bak 25-30 yıllık traktör taş gibi çalışıyor yeni motora etek dolusu para döküldü birde arıza verip masraf çıkartıyor ' ' yorumları yapılıyor. Bu kötü (!) örnek tabii.
İkincisi:Anladığım kadarıyla kendine yeterli,işini borçsuz çekip çeviren çiftçiler göze batıyor.İkinci kötü (!) örnek.Onlarda faiz kazığına oturtulmak isteniyor.Sanki çiftçi hep borca çalışsın isteniyor. 20 bin lira için 50 dönüm tarlana ipotek koymaya cüret ediyorlar. 30-40 bin lira için bile 10 dönüm tarlamdan it olsan atlatırmıyım seni?Meteorolojiye bağlı bir iş yapıp bir de faizli borca gireceksin.İşinin gereği ihtiyacı olanlar zaten yeniliyorlar.Ama bunu zorla yaptırmaya çalışmakla kimler sebeplenmek istiyor belli.20 yıllık bir 70-56 ,30 bin lira civarında.Hadi bunu hurda diye almaya kalk bakalım gücün yetiyorsa.
Hurda kamuflajı altında gözünü eski traktörlere diken lobi, daha çook beklersin.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=81733.msg970679#msg970679 date=1423903552' Alıntı:
cemal abi bu lobi..
ne yapacak eski traktörleri bir bildiğin varmı..
Bildiğim yok tahminim var.
Eski traktörler demir çelik fabrikalarına gidip kor ateşlerde yanacak ve ikinci hayatlarına devam edecekleri nesneleri üretecek fabrikalara nakledilecekler.Ya oturduğumuz evin kolonlarındaki demir ya bir çamaşır makinesinin denge ağırlığı olacaklar : ' (

ertac sahin link=topic=81733.msg970683#msg970683 date=1423904245' Alıntı:
fason marka ıle rengını degıstırıp satarlar mı yoksa yusuf abı :D
kalite düşer kesin ertaç..
fiberplastik motorlar geliyor hazır olun..
kullan at... marketten bir yenisini al..
evde üç boyutlu yazıcıdan çıkar..
bin üstüne bi daha kullan at ..
ne senaryo çizdim ama.. :)
Göktürk- link=topic=81733.msg970693#msg970693 date=1423907243' Alıntı:
Bildiğim yok tahminim var.
Eski traktörler demir çelik fabrikalarına gidip kor ateşlerde yanacak ve ikinci hayatlarına devam edecekleri nesneleri üretecek fabrikalara nakledilecekler.Ya oturduğumuz evin kolonlarındaki demir ya bir çamaşır makinesinin denge ağırlığı olacaklar : ' (
abi diyorumda benim eski deutz gidipte.ergut şisesi olarak
çıksa onuda bu ercan Aykuş alsa.. kesin ihtihar eder. :)
farklı yaklaşımdan dolayı konuyu böldüm affedin :)

Abi eskide olsa kötü de olsa emektar emektardir insan satinca anliyor kiymetini vallahi biraz komik olacak ama son emektar fordu galerinin kamyona binerken kışın bile teklemeyen motor akusu yeni motor çalışmadı tek marsda o an vazgecmek icin çoktan gec kalmistik satışını verdik o sinirle ne hizla ciktim kamyonun üstüne yani abilerim kiymette bilmek lazim böyle devlet yasa cikarmis hurafe seyler tamamen yerli traktor fabrikalarinin yaptigi oyun bu.

Hurda yasası çıkınca o modelden aşağı traktörlerin kullanılmama gibi bir durumu olmamalı diye düşünüyorum.

Arabada isteyen arabasını hurdaya çıkarıyordu. Yani hurda desteği 4000 liraysa araba değeri 10000 lira olanlar arabayı hurdaya vermedi ama 2-3 bin liralık gerçek hurdalar bu destekten hurdalıklara gitti.

Traktörün hurda sayılabilecek modelleri hala pahalı olduğundan ve traktörde devletin kdv dışında ötv vs.si bulunmadığından bu teşvik çıkamıyor diye düşünüyorum.

ESKİ TRAKTÖRLER ÇEVREYİ KİRLETİRMİŞ NEBLİM NE SANKİ ADAMLAR LONDRA ASFALTINDA GİDİYOR HERGÜN BOĞAZ KÖPRÜSÜNDEN GEÇİYORLAR KARA DUMAN HALKI BOĞUYOR NEFES ALAMIYORLAR....SİZLERİNDE BAHSETTİĞİ GİBİ YERLİ TRAKTÖR ÜRETİCİLERİNİN (ERKNT BAŞTA OLMAK ÜZERE) BAŞININ ALTINDAN ÇIKIYOR HEP...ÇİFTÇİYİ SOYACAKLAR HER PARÇASI BİYERDEN GELME MAKİNALARI SATACAKLAR ZENGİN OLACAKLAR...SANKİ ÇEVREYE ÇOK DUYARLILAR...BİRİLERİ KENDİLERİNİ HURDAYA AYIRSA TRAKTORLERİ BEDAVA VERENLERİMİZDE OLURDU....