Eskişehir’de Su Ürünleri Avı ve Satışına Yeni Yasaklar

Screenshot_9.png

Eskişehir'de Su Ürünleri Avlanma ve Satışına Yönelik Yeni Yasaklar Getirildi

Eskişehir sınırları içerisinde su ürünleri avlanması ve satışıyla ilgili yeni düzenlemeler hayata geçirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yayımladığı hükümler doğrultusunda, Eskişehir'de belirli türlerde su ürünlerinin avlanması ve ticari amaçlı satışı yasaklandı.

Yasak kapsamına alınan balık türleri arasında sazan, yayın, kadife, siraz, tatlı su kefali ve diğer iç su balıkları bulunuyor. Ayrıca, sudak tatlı su levreği ve turna balığının belirli tarihler arasında avlanması ve satılması da yasaklar arasında yer alıyor.

Eskişehir genelinde 15 Mart ile 15 Haziran 2024 tarihleri arasında bu yasaklar uygulanacak. İç sularda sudak tatlı su levreği avı için ise 15 Mart ile 30 Nisan 2024 tarihleri arasında, turna balığı için ise 15 Aralık ile 31 Mart 2024 tarihleri arasında yasaklama getirildi.

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, bu yasakların amacının, balık stoklarının korunması ve gelecek nesillere aktarılması olduğu vurgulandı. Su ürünlerinde av yasağıyla birlikte, balık stoklarının korunması ve gelecek nesillere aktarılmasının yanı sıra ticari balıkçıların ve tüketicilerin de korunması hedefleniyor.

Bu doğrultuda, Eskişehir genelinde perakende su ürünleri satışı yapan işletmelerin, yasak olmayan bölgelerden getirdikleri iç su balıklarını satışa sunmadan önce Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne başvurarak stok tespiti yaptırmaları ve satış izni almaları gerekecek.

Su ürünleri avcılığının yasak olduğu bu dönemde, balıkçı gemilerinin karaya çekilmesi de zorunlu hale getirildi. Yasaklara uymayan balıkçı ve işletmelere yasal işlem uygulanacağı belirtildi.

Su ürünlerinin av yasağı denetimleri, Eskişehir İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde görevli teknik personel, emniyet, jandarma, orman muhafaza teşkilatlarında görevli personel ve diğer kamu görevlileri tarafından gerçekleştirilecek. Yasak dönemde su ürünleri avcılığı ve Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden izin almadan iç su balıklarının satışını yapan işletmelere yasal işlem uygulanacak.

Eskişehir'deki yeni yasaklar, su ürünlerinin korunması ve sürdürülebilir avcılığın sağlanması amacıyla hayata geçirilirken, halkın da bu konuda duyarlı olması ve yasal düzenlemelere uyum sağlaması bekleniyor.
 

Benzer Konular