Et İthalatı Başladı....

02.04.2016 - 02:30 | Son Güncelleme: 01.04.2016-21:51 Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber
Ete Bosna ayarı!
Et fiyatları konusunda harekete geçen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in, “ithalat sinyali”nin ardından, Et ve Süt Kurumu düğmeye bastı. Bosna Hersek’le daha önce yapılan anlaşma uyarınca ilk etapta 5.7 bin ton et ithal edilecek


Mithat Yurdakul

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in işaretinden sonra et ithalatı başlıyor. Et ve Süt Kurumu (ESK), Bosna Hersek’ten 5 bin 700 ton soğutulmuş kemiksiz sığır eti alımı için ihale açtı.

İhalenin 27 Nisan’da ESK’da yapılacağı belirtilirken, ilk bölüm, 2 bin 200 ton Bosna-Hersek menşeili soğutulmuş kemiksiz sığır etinin ESK İstanbul deposuna, 800 tonunun ise Ankara Sincan Et Sanayi İşletmesi ve Tavuk Kombinası Müdürlüğü’ne teslim edilmesini kapsıyor. İkinci bölüm içinse bin 780 ton Bosna-Hersek menşeili soğutulmuş kemiksiz sığır eti İstanbul Depo Müdürlüğü’ne, 920 ton et de Sincan Et Sanayi İşletmesi ve Tavuk Kombinası Müdürlüğü’ne teslim edilecek.

İhalede, ekonomik açıdan en avantajlı teklifin sadece fiyat esasına göre belirleneceği ifade edilirken, ihalenin, yerli ve yabancı tüm isteklilere açık olduğu da bildiriliyor

AB’den alım yetkisi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, Bosna Hersek dışında herhangi bir ithalat konusu şu anda gündemde değil. ESK’nın Avrupa Birliği’den de et ithal etme yetkisi var ama şu an kullanılmıyor. Bosna’dan yapılan ithalat, bu ülkenin de ekonomisini güçlendirmeyi amaçlayan daha önceki bir anlaşmaya dayanıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, geçtiğimiz günlerde et için ithalat sinyali verererek, “İthalatın yerli üreticinin maliyetini sarsmayacak, onu rencide etmeyecek şekilde olması konusunda hassasiyetimiz var. Onun için sektörle bir araya geldik. ‘Bu konuda bir tavan belirleyelim. Halkın çok tükettiği kıyma ve kuşbaşı konusunda belirleyeceğimiz fiyatlar önemlidir.’ dedik. Burada bir keyfilik olamaz. Serbest piyasa koşulları eyvallah ama serbest piyasa demek halka zulmetmek değil” demişti.

Bosna Hersek’ten ithal edilecek olan 5 bin 700 tonluk et, toplam ithalatın çok küçük bölümünü oluşturuyor. Türkiye’nin geçen yılki sığır eti üretiminin 1 milyon tonun üzerinde olduğu düşünüldüğünde, yapılan ithalat daha çok uyarı niteliği taşıyor. Ekonomi yönetimi, ESK’nın halihazırda cebinde bulunan ithalat izniyle, “Sektöre gerektiğinde müdahale edebiliriz” mesajı veriyor.

Kredi kartıyla satış
Bir yandan et ithalatı için harekete geçen ESK, diğer yandan da satışa devam ediyor. Kilosu 20 liraya yapılan karkas et satışı peşin ya da kreti kartıyla yapılabiliyor.

ESK’nın satışı, kırmızı et ve yemek şirketlerine yapılıyor. Dondurulmuş etler yemek şirketleri ile sucuk, sosis vb üreticilerine satılırken, Bosna’dan getirilen gibi soğutulmuş etler ise doğrudan ESK bayilerine veriliyor ya da kasaplara satılıyor. İthal etler TSK’nın da ihtiyaçlarını karşılamada kullanılabiliyor. Bosna’dan alınan miktardaki gibi küçük miktarlardaki et ithalatının geçen yıldan bu yana sürdürüldüğü belirtildi.
 

Benzer Konular