faiz artışı, enfilasyonu azaltmadı...

parası olana dünya, cennet...mekan
1 milyonu olan 600 bin kazanır...elini oynatmadan...
şirketler, holdingler, bankalar...
bayram eder...bu işten...

vatandaş, yeni yollar arar bulur, hayatta kalmak için...

zamanında, faizler artsaymış, bu durum başımıza gelmezmiş...
ekonomi filimi, pardon ekonomi bilimi bunu söylermiş...

inanmalı mı...

enfilasyonun, %70-%80 olduğu söyleniyor...basında, tvlerde
bu arada, geçen yılın şampiyonu, patlıcanın yüzüne bakan yok...
patates-soğan iyi...

ENAG'a göre son 12 aylık enflasyon %124,63.
TUİK bunun yarısını açıklıyor.

daha önceki başlıklarda yazılmıştı,
türkiyedeki enflasyon talep enflasyonu değil, maliyet enflasyonu.
talep enflasyonunu parayı kısarak (faiz artışı) uzun vadede düşürebilirsin.
fakat maliyet enflasyonunu düşürmek için maliyetleri kısmak gerekir.
maliyeti kısmanın bir kaç yolu var. hepsi farklı derecede etki eder
-hammadde fiyatlarını düşürmek
-işçi, çalışan, hizmet fiyatlarını düşürmek
-enerji, nakliye fiyatlarını düşürmek
-sermaye fiyatını düşürmek (faiz indirimi)
bizim yapmamız gereken hammadde fiyatlarını düşürmek olmalıdır. çünkü hammaddeler tüm dünyada dolara göre fiyatlanıyor. TL/Dolar paritesi arttığı sürece fiyatlar artmaya devam eder.
hatta şu anda yapıldığı gibi dolar baskılandığı halde fiyatlar böyle. hele bir de dolar 45-50 TL'yi görürse o zaman görün fiyatlar kaça çıkacak...

doların düşmesi en azından artmaması için de dışarıdan bu ülkeye dolar gelmesi lazım. (sıcak soğuk para farketmez)
dışarıdan dolar gelsin diye de faiz arttırıyoruz. fakat bunu bile yeterli görmüyorlar bu ülkeye para sokmak için.
doların en az 45 TL olmasını, faizlerin de en az 75 TL olmasını istiyorlar.
planlarınızı buna göre yapın bence.
elini kaptırmışsın neyin varsa alacaklar...

en az 3 yıl seçim yok. TCMB kasasını para ile dolduracaklar.
sonra bu dolu kasayı seçimlere 1 yıl kala yine millete tekrar dağıtmaya başlayacaklar, seçilmek için...

Dünyanın en geri kalmış bölgesi ortadoğu, evet burada doğmuşun kimin umurunda, burnunuzun dibinde 30 bin insan katledildi, hemde 7 ayda, dünya dönüp bakmadı, herkes kendi derdine düşmüş, ortadoğu ateş açlık gerilik demek, batısında olmamız pek bişeyi değiştiremiyor, dünyanın uyguladığı kalkınma reçeteleri işe yaramıyor

Reçete zaten hastaya yazılır, bir tedavi ve ilaç programı yapılır uygulanır hasta iyileşir, yeni yeni tedavi yöntemi uyguladıkça hastanın durumu iyi olmuyorsa hasta iyileşmiycek demektir, ortadoğu ülkeleri bunu kabul eder etmesinede, bazı uyanıklar yöneticiyiz diye çıkar sürekli yeni ekonomi modeli, rasyonel politikalara döndük, enflasyonla topyekün savaş, sıkı maliye politikası, sıkı para politikası, ekonomide reform, kemer sıkma, çağ atlama hoplama zıplama uydura uydura uyanıklar milletin sırtından geçinip gidiyor vesselam.

Faiz enflasyon devalüasyon hastalığı bünyeyi sarmış, sürekli nüksediyor, mikrobik hastalık olsa mikropları öldür kurtul, genetik yatkınlıktan kaynaklı hastalık iyileşmez, yaşarken bünyeyi bırakmaz insanlarla beraber mezara girer.

Faizden enflasyondan devalüasyondan kurtuluş yok anlayacağınız.

Cenap abi sen misin bu hesap
Ben bu siteyi 2013 yılından beri takip ediyorum. 1-2 yıl sonra üye oldum. Çiftçinin hayatını kolaylaştıracak bir çok mekanik ve teknik bilgi paylaştım. Gübre ve toprak kimyasıyla ilgili bilgim dahilinde yine bir çok yazı yazdım.

Gün oldu gübre formlarını yazdık, gün oldu yokuş aşağı dörtçekerin fren sistemini yazdık. Ve bunların hepsi de yaşanmış tecrübelerdi, sahada yapılmış çalışmalardı, hepsi gözlem sonucu oluşmuş verilerdi.

Şu an bile bana bir atölye sunulsun, dünyada hiç üretilmemiş ekipmanları tasarlayabilirim ya da bunların üzerinde köklü değişiklikler yapabilirim. Çünkü işin içinde hem tecrübe var hem de aşk var. Tarımın her detayını not ederim, sahada karşılaştığım her olumsuzluğu kafamda tutarım ve günün sonunda buna mutlaka bir çare bulurum. Zaten benim kullanıcı adımın çevirisi: tarım aşktır!

Fakat darende Nikli bir arkadaş, etnik kökenim üzerinden burdan defalarca bana hakaret etti, bir kaç arkadaş dışında kimse beni savunmadı.

Herhangi bir saldırıya uğramadığımız sürece buradayız! Tarımın kimyasını ve mekanizyonunu yazmaya devam edeceğiz, tabi bilgimiz dahilinde.

Ben bu siteyi 2013 yılından beri takip ediyorum. 1-2 yıl sonra üye oldum. Çiftçinin hayatını kolaylaştıracak bir çok mekanik ve teknik bilgi paylaştım. Gübre ve toprak kimyasıyla ilgili bilgim dahilinde yine bir çok yazı yazdım.

Gün oldu gübre formlarını yazdık, gün oldu yokuş aşağı dörtçekerin fren sistemini yazdık. Ve bunların hepsi de yaşanmış tecrübelerdi, sahada yapılmış çalışmalardı, hepsi gözlem sonucu oluşmuş verilerdi.

Şu an bile bana bir atölye sunulsun, dünyada hiç üretilmemiş ekipmanları tasarlayabilirim ya da bunların üzerinde köklü değişiklikler yapabilirim. Çünkü işin içinde hem tecrübe var hem de aşk var. Tarımın her detayını not ederim, sahada karşılaştığım her olumsuzluğu kafamda tutarım ve günün sonunda buna mutlaka bir çare bulurum. Zaten benim kullanıcı adımın çevirisi: tarım aşktır!

Fakat darende Nikli bir arkadaş, etnik kökenim üzerinden burdan defalarca bana hakaret etti, bir kaç arkadaş dışında kimse beni savunmadı.

Herhangi bir saldırıya uğramadığımız sürece buradayız! Tarımın kimyasını ve mekanizyonunu yazmaya devam edeceğiz, tabi bilgimiz dahilinde.
İnsanları etnik köken yada ideolojiye göre yargılamak hasta ruhlu insanların işidir

devalüasyon, enfilasyon, aşırı yüksekkkkk faiz....
hiçbiri halkın işine yaramaz...

dünya tefecilerinin, halkı soyanların, patronun, bankanın, holdinglerin işine gelir...
bu durum, daha önce de yaşanmıştı....
gelecekte gene yaşanır....:D

devalüasyon, enfilasyon, aşırı yüksekkkkk faiz....
hiçbiri halkın işine yaramaz...

dünya tefecilerinin, halkı soyanların, patronun, bankanın, holdinglerin işine gelir...
bu durum, daha önce de yaşanmıştı....
gelecekte gene yaşanır....:D
Enfilasyon ; ekonominin tansiyonuymuş.
Bizim ekonomi yaşlanmaya başlamış.