faiz mi, dolar mı?

mazot arttı,
gübre arttı,
arpa mısır arttı,,,
meyve, sebze arttı...
et, süt de artmış...

yine döviz (dolar, avro) arttı,
(8,5--->9,5)
tl düştü...

ben demiştim...diyenler vardır...
bilenleri tebrik ederim...
ben tahmin edemedim...bilemedim...

şimdi, tarım ürünleri (tahıl, sebze, meyve, et, süt) artar mı düşer mi?

bilenleri tebrik etmek gerekir...

Kural olarak artmasi lazim, maliyeti artan mal pahaliya satilir.

Ancak alim gucu de onemli, cok pahalaninca alan azalir fiyat dusurulmek zorunlulugu olur.

Boyle durumda her sektor ayri etkilenir. Ornegin et tavugu olan malini 45 gunde satar, zarar edecekse civciv almaz kumesi bos tutar. Ancak yumurtaci tavuklarini kesip kumesi kapatamaz ki, cok fazla zarar eder. Yumurtaya zam gelince de millet alamaz mal elde kalir.

300 milyar dollars banknot geliyor,
Parite 7 ---> 6 TL
35 milyar dolars banknot gidiyor,
Parite , 6 TL den alınıyor.
Parite 9 TL ye gelince,
35 milyar dollars geri geliyor.
Bakınız hele hele siz şu işe.
Yumurtanın 2 TL olması lazım gelir.
bu durumda, halk yumurtayı kaç dolara almış almış olur? 20 sent,
bir zamanlar, yumurta 20 kuruştu...
yumurtanın fiyatı 10 misli artmış gibi...

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
300 milyar dollars banknot geliyor,
Parite 7 ---> 6 TL
35 milyar dolars banknot gidiyor,
Parite , 6 TL den alınıyor.
Parite 9 TL ye gelince,
35 milyar dollars geri geliyor.
Bakınız hele hele siz şu işe.
Yumurtanın 2 TL olması lazım gelir.
Hocam yatırımcıların çerçeveletip göz önünde tutmasi gereken bir mesaj olmuş 👏👏👏

Ya
Yatırım tavsiyesi olmasın ama Türk traktör hissesi bedava sayılır 170 tl şimdi borsada ralli başladı fiyatı artacktır
Yatırım tavsiyesidir : önünüzdeki bir yıl borsadan kimse para kazanamaz. Kısa vade al ver şeklinde bilemem ama senelik de zor.
Ama altın para kazandıracak.

• Beğen
Ya

Yatırım tavsiyesidir : önünüzdeki bir yıl borsadan kimse para kazanamaz. Kısa vade al ver şeklinde bilemem ama senelik de zor.
Ama altın para kazandıracak.
Altın genelde enflasyona yenik düşüyor şu an faiz indirimi sonucu borsada hızlı bir yükselme var hisseler çok ucuz yabancılar topalamaya başladı hisseleri

• Beğen
Üretmek katma değeri de kendin dağlardan süper birşey olur ama ne üreteceğiz veya ne satılacak işlenmiş gıda mı işlenmiş demir mi veya işlenmiş taş mı örnek veriyorum 5 boy profil alıyorsun bir paket de elektrot 250 TL ye salıncak yapıyorsun en az 750 tl ye satıyorsun böyle işlere bakmak lazım gıbı ama ne üreteceğiz sorun orada veya bu işten ne kadar bir kazanç bekliyoruz bana göre 10 bin tl güzel para iken öbür adam için bir yemek parası çok araştırıyorum ama yok