Fiat 54 carka yağı nerden konulur

Koltuk altında bir tapa vardır eski fiatlar a oradan konuluyor 54c de ordadır
Vites yanında,resimde ok işaretinin arkasinda
2e292b713ec5daf6e55033911af848ef.jpg

Biz ordan koyuyoruz ama şanzuman. Yağı ile. Arka tarafın yağı ayrı oluyormuş. Doğrumu acaba koltuğun ordan koydumuz yağ traktörün her yerine ulaşırmı acaba
Yasin ,fiat lisanslı bu traktörlerde vites kutusu(şanziman) ve difransiyelde, hidrolikte ortak yağ kullanılır. 30 lt kadar aliyor.Agrotan FL tutela multi F 20W40

Ama senin bahsettiğin tekerleklerin içinde olan "cer" dişlileri .Bu yağ ayrı konuyor.Resimlerde kontrol ve yağ koyma yeri aynı.Tapayi sökdüğünde yağ dışarı çıkana kadar doldurulmalı.
Kitabında aynı yağ konur diyor.Ama sanirim servisi başka yağ koyabilir.Mesela 70-80-90 no yağ

Ayni marka ,Yeni traktörlerde ;Megatron Hi-spec 10w-30 yazıyor.Yukarida yazdığım yağın yerine.İkiside olur bence.
20191215_202922.jpg
20191215_203005.jpg
20191215_202829.jpg

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
Biz ordan koyuyoruz ama şanzuman. Yağı ile. Arka tarafın yağı ayrı oluyormuş. Doğrumu acaba koltuğun ordan koydumuz yağ traktörün her yerine ulaşırmı acaba
Fiatlarda şanzıman yağı,damper,fren(yağlı fren ise) ve arka diferansiyel yağı birdir aynı yerden konulur.koyulma yeri yukarıda belirtilen vites yanındaki civatadır.Arka tarafın yağı ayrı diyenler redüktörün yani cer dişlisinden bahsetmiş olabilir onun yağı 90 numara dişli yağıdır.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
Hayır ama bazen acayip sesler geliyor yağı eskimiş olabilir diye düşünüyorum

Yanlış anlamayın sorumun cevabı yapacağınız çalışmayı eleştirmek değil. Sadece sebebini öğrenerek bilgilenmek amaçlı sordum.
Yaklaşık 20 yıldır 54c kullanıcısıyım ve çevremde de çok sayıda 54c bulunuyor ama şimdiye kadar CER dişlisine, tadilat haricinde yağ değişimi ya da yağ eklemesi gibi bir uygulama yapmadık/yapanı da görmedim.
Traktör yükteyken ya da sürüm yaparken kovanlardan gelen sesi meşhurdur 54c lerin. Çok rahatsız edici değildir. Ama farklı bir ses varsa servisinizle görüşün elbette.

Merhaba arkadaşlar. Böyle bir konuyu daha önce açtığım için yeni konu açmadım bu gün diğer traktörümüzün kontrol amaçlı cer kutusu yağına baktım ama yağ yok denecek kadar azdı ve eskimişti elimde petrol ofisinin 20.50 yağı var görselde 20.40 yazıyor koymalımıyım bi fark olurmu acaba tardımlarınız için şimdiden teşekkürler