FİAT 540 SPECİAL

A ' dan Z ' ye Yeni toplatmış olduğum fiat 540 traktörün orijinal eksoz ve marş düğmesini bulamadım.
Acaba İtalya ' dan getirtebilir miyiz? Fikri olan arkadaş var mı?

Ynt: FİAT 540 SPECİAL

540 FİAT link=topic=79152.msg936519#msg936519 date=1416235984' Alıntı:
A ' dan Z ' ye Yeni toplatmış olduğum fiat 540 traktörün orijinal eksoz ve marş düğmesini bulamadım.
Acaba İtalya ' dan getirtebilir miyiz? Fikri olan arkadaş var mı?
54 cnın parcalarını arastırın derım

getirirsin ama yurtdısına gıden yada cevrende o taraflara gıden tırcılara aldırırsın bızde 540 ın orjınal devır saatı bıle var zamanında babam tırcı arkadasına aldırmıstı ıtalyadan

Bizde kullanmıştık.Gerçekten efsane traktör.
Ekzozt sesi çok etkiliydi.Çok kuvvetli gelirdi bize.
Seri ve hızlı giderdi.
Ön tekerlekleri yukarıda arka tekerlekler daha aşağıda gibi ,biraz arkaya yatık dururdu kurulmuş yay misali.
Muğlalı arkadaş da bu özelliklerini tamamlıyor sanırım.

Herkese çok teşekkürler. Buradaki konu ile ilgili paylaşımlar e-mail olarak bildiriliyor sanıyordum ama öyle değil galiba. O yüzden yazılarınızı biraz
geç okudum kusura bakmayın. Bizde 1979 model fiat 540 vardı. Biz 13-14 yaşlarında iken satıldı. Ben de geçen yıl çiftçi olmadığım halde 1978 model fiat
540 aldım ve serviste toplattım. Fakat orijinal marş düğmesi, alttan emaye eksoz , ön farlar, oturak, direksiyon simidi, marş düğmesi gibi parçaları
bulmak çok zor. Ben bir tane eksoz buldum ama bir tane daha olsa yine alırım. marş düğmesi, direksiyon simidi, oturak bulamadım. Ama durduk yerde
benim bir hobim oldu iyi de oldu.

merhabalar.öncelikle traktörünüz hayırlı olsun.bizde de önce 1975 model mavi gövde ,sonrada 1982 model bir 540 vardı.sizde biliyosunuzdur belki 540 TÜRKİYE de en son 1979 model olarak var.bizim 1982 yi almanya da çalışan bir almancı getirmiş TÜRKİYE ye.O kadar araştırmama rağmen TÜRKİYE de bir kaç tane olduğunu öğrendim.yok denecek kadar az olduğu içinde bende sizin gibi a dan z ye toplamaya karar verdim.yaklaşık 7 bine yakın masraf ettim.emaye egzoz ü üzerinde yoktu.bende sizin gibi epeyce aradım.sonra denizli de bir traktör galerisinde istediğim egzozu buldum.sadece egzozu satmasını istedim satmadı.bende traktörü alıp , egzozu söküp kendi traktörüme takıp sonra diyer traktörü geri sattım.çünkü egzozu başka hiç bir yerden bulamadım.şansımdan da bulduğum egozoz sıfır gibiydi.benim denizliden aldığım 540 tan kabin takmak için sökülmüş ve sonra traktörü satarken de kabini sökmüşler ve egzozu geri takmışlar.bana o zamanlar sırf egzoza 500 tl veren oldu ama o anlık hevesle 5 binde verseler dönüp bakmazdık...marşıda epeyce aradım bulamadım....benimkinin marşıda orjinal deyildi.traktörüm genel anlamda orjinaldi.sadece kaportada boya vardı onuda kendim zevkine boyatmıştım.sonra bi anlık jhondere hevesi ile o kadar emek verdiğim gözümün nuru 540 ımı sattım.sattımda bende sizin gibi bir gün gelecek yine alacam.30 binde olsa alacam koyacam depoma.senede 2 kere binsem üstüne 4 ton atıp kısa mesafede 1 den 4 e sonrada 4 ten 1 e kadar bi düşsem bana yeter.inanın 540 ın sesi benim 6 aylık sitresimi alıyordu.kullanması çok çok zevkliydi.heleki benim 82 olan ağır devir defransiyeldi.kısa mesafede istediğin kadar vites deyiştirebiliyodun.sattığım adama haber verdim.satarken beni arayacak.(satarsa ve ararsa tabi) diyeceğim çok iyi bir şey yapmışsınız.hevesinizi yerine getirmişsiniz çok sevindim.insanın hayatta sitres atabildiği bir şey mutlaka olmalı.bende inşallah bu hevesimi tekrar yerine getirecem...tekrar hayırlı olsun...güle güle kullanın...

Merhabalar, bende de 1976 model 540 var İtalyan. Satmak için traktör araştırmaya başladım ancak baktıklarım beni tatmin etmedi ve dedem sıfır almış 76 dan beri bizde yani. Orjinal yarım çamurluklarını söküp tente takmak için çamurluklarını değiştirdim. Kaporta boyası orjinal ancak soluk. Kaporta ve çamurlukları boyattıracağım. Şimdi orjinal boyasını bulamıyorum. Boyacıdan boya alıp çamurluklara attık ama beğenmedim. Orjinalini nerden bulabilirim acaba? yardımcı olurmusunuz

Ben traktörü Nev holland servisi olan aynı zamanda da mükellefim olan arkadaşa toplattım. Çünkü kendim hiç anlamıyordum. Orijinal boyasını o getirtti. Nereden buldu kendisine sorup burada paylaşırım. 1982 model fiat 540 bir tanıdıkta varmış ama satmış onun yerine 1981 model alman üretim 540 almış ben 1982 modeli değil de 1981 modeli gördüm. Her halde ikisi de aynıdır. Arkadaş traktör alıp satıyor ama genelde 540 alıp satıyor. Şu anda elinde bulunan 1981 model 540 da satılık. orijinal emaye eksozu üzerinde duruyor. Bizim Muğla Kavaklıdere ilçesinde mermer fabrikası işleten bir kişi varmış ben görmedim ama duydum. Sırf zevk için farklı zamanlarda 3 tane fiat 540 almış hepsini sıfır toplatmış ama işte çalıştırılmıyormuş, hobi için yapmış. traktörleri gidip görmek isterdim. Bize biraz uzak ama fırsat yaratıp gitmeyi düşünüyorum. Ben yaklaşık 10.000,00 TL masraf yaptım. Tabi bu masrafın 4-5 bin TL ' si Denizlideki satıcıdan yediğim kazıktan oldu. Pompayı göstermelik 200 TLye yaptırmışlar. Biz izmir ' de tekrar 1.600,00 tL Vererek yaptırdık. Motor rektefe yapmışlar ama yan sanayi piston kullanmışlar motorun bir yerinde rektefe yaparken fiat 50 NC kamyon malzemesi bile kullanmışlar. Motoru açtık tekrar rektefe yaptık. Bana traktörü satanlara hakkımı helal etmeyeceğim. Bir de ikiside imamlık yapmış adamlar. Yazıklar olsun onlara.
Ama arkadaşımın dediği gibi fiat 540 eksoz sesi insanın stresini alıyor.

Geçen gün internette satılık fiat 540 üzerinde emaye eksozu gördüm. 500,00 TL teklif ettim galerici satmadı. Galerici traktörü sattığı sırada traktörü alan adama teklif ettim o da dönüp bakmadı. Eksoz gene satın alınamasa da bulunuyor ama marş düğmesini bulmak çok zor. Ama ben kesinlikle bulacağım. Bir arkadaşta buldum ama su koruma lastiği parçalanmış. iyi durmuyor. olmadı onu alacağım.

• Beğen
Tepkiler: kerimkurt

Kolay gelsin abi o fotografta ayni tabloyu yillar sonra tekrar yerine getirmek sizi oldukca duygulandirmistir
Tam bir nostalji olmus ,herkes bu tip klasik hobileri arabalarda olur sanir demek ki insanin icinde traktör sevgisi olunca onda da oluyormus
Insallah sizi mutlu etmistir , zira o fotograf beni cok mutlu etti.

Samimi duygularınız için çok teşekkür ederim. 1979 yılında ben yedi yaşına iken babam ve amcam 1979 model sıfır fiat 540 aldılar. O zamanlar köyde kimsede araç yoktu. Bütün tanıdıklar düğünlere, sinemaya, denize, her yere bizim traktörle giderdi. Benim abim oto tamircisi(kaporta boya elektrik hepsinden anlar) kullanırdı genelde traktörü. Kadir İNANIR ' ın tomruk filmindeki fiat 540 bizim traktördü (düğüne gitme sahnesi16.dakikası) traktörü kullananda abimdi. Eksozun sesini kendi ile tekniği ile (sır vermiyor) çoğaltmış ama yine aynı tatlı ses sadece iki üç katı daha sesli. şimdi benim traktörün eksozunu da aynı şekilde yaptı. Biz traktörü kullanmaya başladık ama daha hevesimizi alamadan traktör 1989 yılında satıldı. Aynı traktörü aradım ama bulamadım. Şimdi bulsam hurda da olsa alırım. Aradan 25-26 yıl geçmesine rağmen o zaman traktörün sesini duymuş olanlar şimdi bile o sesi hatırlıyorlar.