• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Fındık üreticileri çıkmazda

Katılım
14.01.2012
Mesajlar
6,511
Konum
Konya

Fındık üreticileri çıkmazda
19 Ekim 2013 Cumartesi 18:03

DÜZCE - Akçakoca Ziraat Odası Başkanı ve Ulusual Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, fındık üreticilerinin çıkmazda olduğunu, bir an önce borçlara yeni yapılandırma yapılması gerektiğini belirterek, 'Aksi taktirde ziraat yapmak için elinde bulundurduğu alet, edevat ve tarlasını satmak zorunda kalacak' dedi.

Başaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Batı Karadeniz bölgesinde rekoltenin geçen yıllara oranla üçte bir oranında olduğunu, üreticilerin bu durumdan büyük oranda zarar gördüğünü söyledi.

Borç ödeme takviminin yaklaştığını, iyileştirmenin bir an evvel yapılması gerektiğini vurgulayan Başaran, 'Fındık üreticileri çıkmazda. Bir an önce borçlara yeni yapılandırma yapılması gerekli, aksi taktirde ziraat yapmak için elinde bulundurduğu alet, edevat ve tarlasını satmak zorunda kalacak. Geçen yıllara oranla üçte bir oranında fındık rekoltesi oluştu. Geçen yıllarda Akçakoca bölgesinden ortalama 30 bin ton rekolte alınırken, bu yıl 10 bin ton oldu' diye konuştu.

Başaran, önceki yıllarda 80 bin ton üretim yapılan kentte bu yıl rekoltenin yaklaşık 40 bin ton olduğunu sözlerine ekledi.
 


Üst Alt