Garaj Kapısı Yardımmmm

Köyde böyle bi garajımız var kapı ölçüleri tahminen 4 yükseklik × 4 en
Otopatik Kepenk Sistemli yaptırmayı düşünüyoruz maliyeti de düsük
Yaptiran abiler kardeşler ne önerirsiniz ne yaptirabilirim ???

Resimler ve ekler

• IMG-20220210-WA0014.jpg
    IMG-20220210-WA0014.jpg
    215.9 KB · Görüntüleme: 51
bizim ahır kapısı bu yükseklik ve genişlikte aynı zamanda avlu kapımızda bu tarz,(sürgülü kapı için yerimiz müsait olmadığı için)
evde değilim şimdi akşama foto atarım,
eskiden evlerin salonlarına yapılan kırma kapılar gibi yaptırabilirsin,tecrübe ettik kapılar katlandığı için kapanınca cok yer kaplamıyor,
kapıyı 4 e bölüp 2sağa- 2sola olacak şekilde yaptırabilirsin,kapı katlandığı için içerde malzeme ekipman olsa bile parçaları 1 metre olduğundan kapıyı açabilmek için 1 metelik alan yeterli oluyor,

büyük kapılar hususunda çok mustarip biri olarak tek denemediğim otomatik kepenk kaldı ve benimde yaptırmak aklımdan geçiyor. şu anda iki büyük garajda iki farklı kapı kullanıyorum ikisini de sevmiyorum. biri iki kanatlı yanlara açılan diğer tek parça sana doğru sürülen.
kapı yaptırırken dikkat etmen gereke hususlar;
1. açıldığından kapak nereye gidecek. iki kanatlı yaptırsan sağ ve sola açılsa rüzgarda kontrol etmesi zor oluyor. beklenmedik fırtına çıktığından çarpıyor ve eğilmesine sebep oluyor. Eğri büğrü kapatsan da aralıklardan kuş-kedi-köpek girmeye başlıyor. Eğriliği düzeltmek çok ama çok güç. Bir de fırtına çıktığından kapının önünde araç-insan varsa güvenlik sorunu yaşıyorsun. otomatik kepenkte kapı içeri yukarı doğru toplanacaksa içeri girecek traktör-kamyona engel olmaması lazım.
Tek parça yana sürgülü kapı, (senin buraya olmaz) rüzgardan etkilenmiyor, ancak tozdan pastan zamanlar açılması güçleşiyor. sürekli gres ile yağlasan da bu sefer grese toz bulaşıyor. yıllık yıkayıp yağlamak zorunda kalıyorsun. 3 metre yukarı çıkıp bunu yapmak da kolay olmuyor.

2. açıp kapatma kolaylığı; tek el ile açıp kapatabilmelisin. elektrikli ise elektrik kesilince rahat açabilmelisin.

3. Güvenlik, hırsızlığa karşı sağlam olması lazım. kolay açılmayacak güçlü olması lazım. Aynı şekilde bir güvenli olması lazım ki kırılması, bozulması durumunda etrafındaki insanlara zarar vermeyecek şekilde konumlandırılmalı.

bizim kapılar bu mantıkla yapıldı sizin metraj uyuyor aslında,
4 metre en varsa kapı 4 parça olacak sekılde yapılabilir,rüzgarda filan hiç problem olmuyor,
hatta bahçe kapımızın alt ve üstünde çerçeve oluşturacak destek yok,kale direği gibi iki yanlarda yere gömülmüş duvara sabitlenmiş kalın demirler var,
kapı kanatlarının menteşeleri bu demirlere kaynaklı,sizin üsttede destek olabilecek demir var.
otomatik kapılar çok ucuz yatırımlar değil ama yinede siz bilirsiniz.

1644567819118.png

büyük kapılar hususunda çok mustarip biri olarak tek denemediğim otomatik kepenk kaldı ve benimde yaptırmak aklımdan geçiyor. şu anda iki büyük garajda iki farklı kapı kullanıyorum ikisini de sevmiyorum. biri iki kanatlı yanlara açılan diğer tek parça sana doğru sürülen.
kapı yaptırırken dikkat etmen gereke hususlar;
1. açıldığından kapak nereye gidecek. iki kanatlı yaptırsan sağ ve sola açılsa rüzgarda kontrol etmesi zor oluyor. beklenmedik fırtına çıktığından çarpıyor ve eğilmesine sebep oluyor. Eğri büğrü kapatsan da aralıklardan kuş-kedi-köpek girmeye başlıyor. Eğriliği düzeltmek çok ama çok güç. Bir de fırtına çıktığından kapının önünde araç-insan varsa güvenlik sorunu yaşıyorsun. otomatik kepenkte kapı içeri yukarı doğru toplanacaksa içeri girecek traktör-kamyona engel olmaması lazım.
Tek parça yana sürgülü kapı, (senin buraya olmaz) rüzgardan etkilenmiyor, ancak tozdan pastan zamanlar açılması güçleşiyor. sürekli gres ile yağlasan da bu sefer grese toz bulaşıyor. yıllık yıkayıp yağlamak zorunda kalıyorsun. 3 metre yukarı çıkıp bunu yapmak da kolay olmuyor.

2. açıp kapatma kolaylığı; tek el ile açıp kapatabilmelisin. elektrikli ise elektrik kesilince rahat açabilmelisin.

3. Güvenlik, hırsızlığa karşı sağlam olması lazım. kolay açılmayacak güçlü olması lazım. Aynı şekilde bir güvenli olması lazım ki kırılması, bozulması durumunda etrafındaki insanlara zarar vermeyecek şekilde konumlandırılmalı.
Sanki otomatik kepenk yaptırmak mantikli gibi cunku boyutlar gercekten buyuk ..

• Beğen
Tepkiler: filizma
Sanki otomatik kepenk yaptırmak mantikli gibi cunku boyutlar gercekten buyuk ..
tercih sizin tabiki
biz önce bahçe kapısını yaptırdık memnun kaldığımız için ahırıda ayni sistemde yaptırdık,
otomatik kapı için bi fiyat sorun pahalı gelirsede bizimki gibi kapı için fiyat alırsınız,

@Kangalağası dediği gibi tek parça sürgülü yada 2 parçalı ortadan açılanlar güvenlik açısından da yer kaplaması açısındanda heryer için uygun değil,
bizim ahır kapısının yükseklik 3 metre eni 4 metre ,kapıyı dışarıya açamayacağımız için bu şekilde parçalı katlanan bir kapı tercih ettik,
kapıyı yapan usta 3 menteşe kullanmak yerine 4 veya 5 menteşe kullanıldığında yüksekliğin sorun teşkil etmeyeceğini,yükü eşit taşıyacağı için sağlıklı olacağını söyledi,ahırda 1 yıldır bahçe kapısınıda 3 yıldır kullanıyoruz şimdilik bir problemle karşılaşmadık,profil üzerine sizin üst kısımda kullandığınız saçlardan kapladılar bu nedenle hafif bir yapıda,

• Beğen
Tepkiler: ethemes26
tercih sizin tabiki
biz önce bahçe kapısını yaptırdık memnun kaldığımız için ahırıda ayni sistemde yaptırdık,
otomatik kapı için bi fiyat sorun pahalı gelirsede bizimki gibi kapı için fiyat alırsınız,

@Kangalağası dediği gibi tek parça sürgülü yada 2 parçalı ortadan açılanlar güvenlik açısından da yer kaplaması açısındanda heryer için uygun değil,
bizim ahır kapısının yükseklik 3 metre eni 4 metre ,kapıyı dışarıya açamayacağımız için bu şekilde parçalı katlanan bir kapı tercih ettik,
kapıyı yapan usta 3 menteşe kullanmak yerine 4 veya 5 menteşe kullanıldığında yüksekliğin sorun teşkil etmeyeceğini,yükü eşit taşıyacağı için sağlıklı olacağını söyledi,ahırda 1 yıldır bahçe kapısınıda 3 yıldır kullanıyoruz şimdilik bir problemle karşılaşmadık,profil üzerine sizin üst kısımda kullandığınız saçlardan kapladılar bu nedenle hafif bir yapıda,
Çok tesekkur ettim

• Beğen

Köyde böyle bi garajımız var kapı ölçüleri tahminen 4 yükseklik × 4 en
Otopatik Kepenk Sistemli yaptırmayı düşünüyoruz maliyeti de düsük
Yaptiran abiler kardeşler ne önerirsiniz ne yaptirabilirim ???
Takipteyim, maliyeti yüksek olur ama otomatik kapı ile ilgili paylaşımları bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: ethemes26
Ben garajıma normal eski sac kepenklerden yaptırdım, memnunum ancak çok ses çıkıyor. Koyun ahırına ise otomatik kapı yaptırdım 2,7mt yükseklik 4mt genişlik.çok memnunum.seninde otomatik kapı taktırmanı öneririm ancak senin ölçülerin yavru kapıyada uygun,ben olsam 3x4 otomatik kapı yaparım yanınada 1x4 e yavru kapı koyarım.

• Beğen
eve geç gidince fotolar gecikti kusura bakmayın
bu bahçe giriş kapımız yüksekliği traktör ve yüklü römork girişine uygun olmadığından üst ve alt kısımda destek yok,yükü yanlardaki direkler taşıyor,
ihtiyacı olana fikir verebilir,

Resimler ve ekler

• kapı4.jpeg
    kapı4.jpeg
    98.1 KB · Görüntüleme: 47
  • kapı2.jpeg
    kapı2.jpeg
    88.1 KB · Görüntüleme: 45
  • kapı3.jpeg
    kapı3.jpeg
    68.4 KB · Görüntüleme: 46
  • kapı1.jpeg