Geleceğin Çiftçisi: Sencer Solakoğlu (Strip Till)

1 milyondan fazladır bu mibzer. Her çiftcinin kullanabileceği makinalar olmaması nedeniyle verimli de olsa uygun değil

Evet bu makineler büyük ve pahalı. 90 HP motorla çekilemez. Yurtdışından getiriyor büyük çiftçiler. Ülkemizdeki makine sanayi uygun fiyata 90-120 HP için de bu tarz makineler üretmeli. Ya bu işler yapılarak küçük çiftçilere de fırsat verilir yada çiftçimizin batışı ve tarlaların el değiştirmesini seyretmeye devam ederiz.

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
Benim videoda beğendiklerim
Tabiat ile uyumlu olunmali diyor sencer bey
Tabiata karşı olunmamali
Bizde burada paylaşmaya çalışıyoruz bunu
Ilk önce uygun bölgede uygun hayvancılık
Sencer beyin çiftliği ülkemizin en uygun topraklarinda süt ineği için
Birde böyle merak böyle heves böyle istikrar olunca ben kendim kullanırım traktöru diyor sen traktör şoförümüsün diyenlere

Guzel toprak güzel ekipman güzel kullanıcı

Birde şöyle var ülkemizde bunun tam tersi
Bir yerlerden filim çevirip guzel bir süt işletmesi yurdisindan süt ineği ülkemizin bir ucundan saman yine diğer ucundan arpa başka bir yerden silaj yonca getirip hic olmayacak yerde ben yaparım deyip zoru zoruna iş yapanlar var sencer beyin yaptıği işlere özenip
Zaten kısıtlı imkanlar ülkemizde birde imkanlari yanlış kullananlar yüzünden zora gidiyor hayvancilik
Ama gençler bundan sonra bu işi yapacaklarsa sencer bey gibi hevesli meraklı istikrarli olmalı ve dogru yerde doğru işi yapmalı
İşimiz çok masraflı hata kaldırmıyor

Birde şöyle var ülkemizde bunun tam tersi
Bir yerlerden filim çevirip guzel bir süt işletmesi yurdisindan süt ineği ülkemizin bir ucundan saman yine diğer ucundan arpa başka bir yerden silaj yonca getirip hic olmayacak yerde ben yaparım deyip zoru zoruna iş yapanlar var sencer beyin yaptıği işlere özenip
Zaten kısıtlı imkanlar ülkemizde birde imkanlari yanlış kullananlar yüzünden zora gidiyor hayvancilik
Ama gençler bundan sonra bu işi yapacaklarsa sencer bey gibi hevesli meraklı istikrarli olmalı ve dogru yerde doğru işi yapmalı
İşimiz çok masraflı hata kaldırmıyor
Aslında hayvancılık ve bitkisel üretimi beraber yapmak, birbirini besleyen ve tarımın sürdürülebilir olması için yapılması gerekendir. Ancak ülkemizdeki istikrarsız tarım politikaları hayvancılık konusunu epey düşündürüyor.

Buna bir de iklim değişikliği, su kıtlığı, gübrede dışa bağımlılık ve ölen topraklarımız, tohumda yine dışa bağımlılık gibi biktisel üretim unsurlarını ekleyince tekrardan bölgesel planlamalar yapmalıyız.

Genelde hepimizin düşündüğü okuduğu yada yakındığı mibzerin fiyatı, çekebilecek traktorun büyüklüğü ve fiyatı yani ikisininde biz küçük çiftçiler icinde ulasilmaz olması.
Keşke zamaninda tesvik edilen son zamanlarda unutulan yada yoneticilerinin sahsi gelir kapısı olarak gördüğü kooperatifçilik özüne uygun yürütülebilseydi bölgeye 1 yada 2 tane bu tarz ekipmanlardan edinilse bir cok ciftcimiz bu imkanlardan yararlanabilirdi bence.
Ziraat odalari eliyle bu is yapilamazmi diye dusunuyorum su aralar ama ziraat odalarinda cks vermek ve ilac tohum satmak harici faaliyete rastlayamiyorum.
Ciftciyiz, kendi yagimizla kavrulmaya calisirken boyle cihazlara bakip hayiflaniyoruz.
Birliklerde koperatiflerde odalarda buyuk paralar toplanabiliyor. Ciftci icin bu tarz faydali ekipmanlar alinip kullanilsa kime zarari olur.

Sadece şerit oluşturmak için bir makina var. https://www.aktaslarmakina.com/aniz-işleme-makinesi.html 4'lüsü 85.000 tl dedi şirket sahibi. 90-100 beygir bir traktör çeker. Bana pahalı geldi biraz. Mevcut pnömatik ekim mibzerini değiştirmeden önce şeriti hazırlayıp ekebiliriz. Konya'da bu şerit işlemeyi çiftçimize yaptırdığı uygulamalarla gösteren Sn. Mevlüt Vanoğlu'nun hesabını takip edebilirsiniz. https://www.facebook.com/groups/426105871526813/?ref=share
Özdumanın da çalışmaları var. İrtemde benzer anıza dogrudan şerit hazırlayarak eken makina var.

Genelde hepimizin düşündüğü okuduğu yada yakındığı mibzerin fiyatı, çekebilecek traktorun büyüklüğü ve fiyatı yani ikisininde biz küçük çiftçiler icinde ulasilmaz olması.
Keşke zamaninda tesvik edilen son zamanlarda unutulan yada yoneticilerinin sahsi gelir kapısı olarak gördüğü kooperatifçilik özüne uygun yürütülebilseydi bölgeye 1 yada 2 tane bu tarz ekipmanlardan edinilse bir cok ciftcimiz bu imkanlardan yararlanabilirdi bence.
Ziraat odalari eliyle bu is yapilamazmi diye dusunuyorum su aralar ama ziraat odalarinda cks vermek ve ilac tohum satmak harici faaliyete rastlayamiyorum.
Ciftciyiz, kendi yagimizla kavrulmaya calisirken boyle cihazlara bakip hayiflaniyoruz.
Birliklerde koperatiflerde odalarda buyuk paralar toplanabiliyor. Ciftci icin bu tarz faydali ekipmanlar alinip kullanilsa kime zarari olur.
Tarım kredinin işi ne? bu işleri bölgelerde sağlayabilmeli, tohum gübre satıp faiz bindirmekle iş bitmiyormuş aaa ben neden bu imkanları sunan makine parkları yapmıyorum demiyorlar? amacı dışına çıkan kurum olursan işte böyle gelişmeleri sunamazsın hep tohum gübre gazlarsın olacak işmi?

şerit işleme için navigasyon ve otomatik dümenleme ve yeni hassas bir traktör şart diye düşünüyorum.
Neden gerekli olsun. İki şerit arasındaki mesafeyi hazırlamak için mi? İz açıcı dragaman o işi yapar. İşin özünün hassasiyetle hiç bir alakası yok. Şerit kaydırma işini de, tarlanın bir kenarından 20-30cm feragat ederek yapabiliriz.