***Genç Çiftçilere Melez Düve Dağıtılmış***


Genç çiftçilere dağıtılan damızlık düvelerde ırk tartışması!

Tokat Erbaa'da genç çiftçilere dağıtılmak üzere getirilen damızlık düveler eleştiri konusu oldu. Takipçimiz tarafından Tarımdan Haber'e gönderilen görüntüde hayvanların ırkı ve küpeleri dikkat çekiyor.

GENÇ ÇİFTÇİDE YENİ TARTIŞMA!

30 bin lira hibe kapsamına Tokat Erbaa'da genç çiftçilere dağıtılan damızlık düveler yeni bir tartışma başlattı. Çiftçilere dağıtılan damızlık düvelerin Doğu Anadolu malı olduğu ancak küpelerinin yeni takıldığı ve Ankara plakalı olduğu iddia ediliyor. Tarımdan Haber'e gönderilen görüntülerle de bu ortaya konuluyor. Sektör temsilcileri ise Ankara'da böyle bir ırk hayvanının bulunmadığına dikkat çekiyor.

Bilindiği üzere genç çiftçilere 30 bin lira hibe karşılığında dağıtılan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar zaman zaman eleştirisi konusu oluyor. Hayvanların kalitesi ve ırkı bu eleştirilerin başında geliyor.

İTHAL HAYVAN ŞARTI BULUNMUYOR

Geçtiğimiz yıl çiftçiye ithal hayvanlar dağıtılırken, bu yıl böyle bir sınırlama bulunmuyor. Yerli ve ithal hayvan dağıtılabiliyor.

UYGULAMA REHBERİNDE TANIMLANAN HAYVANLAR

Genç çiftçi projesi uygulama rehberinde kombine ırk olarak montofon, esmer, simental vb sığır ırkları tanımlanırken, etçi ırk olarak ise angus, hereford, limousin, angus, besçika mavisi, şarole vb ırklar tarif ediliyor. Ancak Tokat Erbaa'da dağıtılan damızlık düvelerin ırkı tartışma konusu oldu.

Tokat Erbaa'da 30 bin lira hibe desteği kapsamında 9 kişiye damızlık düve dağıtılırken, aralarında engelli çiftçide bulunuyor.

DAMIZLIK DÜVE DAĞITILAN İSİMLERHAYVANLARDA KALİTE TARTIŞMASI!

Bu görüntüler yeni bir tartışma başlatırken, genç çiftçi projesi kapsamında çiftçiye dağıtılan büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kalitesi bugüne kadar sektör temsilcileri ve bakanlık birimlerinde de tartışma konusu oluyordu. Yetkililer, kaliteli olması durumunda çiftçiye 2-3 baş hayvan verilebileceği, bu hayvan sayısı ile de karlı bir üretimin yapılamayacağına dikkat çekerken, sektör temsilcileri ise kalitesi düşük hayvanların da yetiştiricileri üretimde tutmayacağını ve hayvancılığın gelişmesine bir katkısının olmayacağına işaret ediyor.

https://www.tarimdanhaber.com/haber...e-dagitilan-damizlik-duvelerde-irk-tartismasi
 
  • Beğen
Tepkiler: Batuhan7066
Damızlık saf ırk (sütçü-etçi) düve dağıtacaklarına,
karışık, melez, yerli düveleri dağıtmışlar.
muhtemelen dışarıdan gelen saf ırklar birilerine gitti, yerlerine bunları koydular...
memleketin hal-i pür melali !!!!
müslümanlık-dindarlık artıyormuş, artan sadece üçkağıtçılık-yağma-talan-ahlaksızlık-yolsuzluk başka bişey değil !!
 
bu hibeyi zaten kendi yandaşlarına vermişlerdi,
bir birlerini öpüyorlar yani :)
bize dokunmasınlar da bir birlerine ne yapıyorlarsa yapsınlar...
bunların sonunu çıkar-rant-ihale-torpil kavgaları, sen çok yedin ben az yedim, sen çok aldın, bana az verdin münakaşaları getirecek inşallah...
Yandaşa filan değil, her zaman olduğu gibi gücü ve torpili olana gitti. Alanlardan bir tanesi sabah akşam hükümete söver 100 baş sağılır ineği var ama karısının adına 6 tane aldı.
 
Celal bey işte biz bu yüzden kaybediyoruz. Beleş değil ki senin benim vergimle genç çiftçiye destek ama onunda ne olduğu belli değil.

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Abi sana bana göre öyle sen hiç genç çiftçi projesinden hak kazanıpta şikayet eden gördün mü adamlar beleş mezar bulsa şimdiden içine girecekler öyle bir durumdayız şuan
 
  • Beğen
Tepkiler: srtys
Yandaşa filan değil, her zaman olduğu gibi gücü ve torpili olana gitti. Alanlardan bir tanesi sabah akşam hükümete söver 100 baş sağılır ineği var ama karısının adına 6 tane aldı.

Kahvede hükümete sövüp aferin alıp şehirde ilçe başkanı ile oturup çay içenler var abi adamlar günü kurtarıyor karekter haysiyet kalmamış
 
  • Beğen
Tepkiler: srtys
Acaba her ilemi bunlardan verilecek 6 tane bundan verileceğine 4 tane simental saf ırk versinler bundan iyi bu hayvanlarla genç çiftçiler ancak hayal kırıklığına ugrar

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Amaç ürerimi arttırmak 4 inekten hele simentalse 80 kg süt alırsın 6 inekten 120 kg süt alırsın iyisini isteyen bassın parayı
 
  • Beğen
Tepkiler: srtys

Benzer Konular