google earth arazi alan hesaplama

arkada$lar google earth programıyla tarlanızın kaç dekar oldugunu hesaplamak çok kolay .. belki bilen vardır ama ben bilmeyen arkada$lar için anlatmak istiyorum .. gerçekten boru döşemek için metreyi ögrenmekte cok faydalı oluyor damlama ve yagmurlama yapıcak arkada$lara yardımcı olabilir .. ayrıca arazisinin kaç dekar oldugunu tam bilmek isteyenler içinde yardımcı olabilir .. ben kendim kullandım 1 2 dönüm şaşma oldu oda milimlik kaymalardan dolayı oldugunu düşünüyorum metredede 1 2 metre şaşabiliyo .. öncelikle google earh programını indiriyoruz .. deneme sürümü için kayıt yaptırıyoruz google earthin internet sitesinden .. ardından google mailimize 7 günlük deneme şifresini gönderiyor .. programı açtktan arazimizi bulduktan sonra üst menüde araçlar kısmında cetvel var çokgen seçenegine gelip uzunluk ölcülerini metre alan ölçüsünüde metrekare olarak tanımlıyoruz sonra arazimizin köşelerini işaretlemeye başlıyoruz tüm noktalar işaretlenip arzimizin etrafına cizgi tamamen cevrildiğinde alan kısmında metrekare cinsinden arazi alanını gösteriyor.boru döşemek isteyenler içinse aynen yine cetvel kısmında yol bölümüne gelip uzunlugu metre yapıyoruz iki nokta arasındaki mesafeyi gösteriyor .. benim çok işime yaradı umarım merak edip ölçmeye fırsatı olmamış olanlar olabilir .. en azından kafanızda bi rakam belirir .. i$inize yaraması dileğiyle ..

Ynt: google earth arazi alan hesaplama

2kx11.gif
buda benim arazinin örnek görüntüsü alan hesaplamasıyla .. toplam 220 dönüm bizim arazi 219.380 cıktı

cruelmann link=topic=52119.msg532686#msg532686 date=1328812221' Alıntı:
arkada$lar google earth programıyla tarlanızın kaç dekar oldugunu hesaplamak çok kolay .. belki bilen vardır ama ben bilmeyen arkada$lar için anlatmak istiyorum .. gerçekten boru döşemek için metreyi ögrenmekte cok faydalı oluyor damlama ve yagmurlama yapıcak arkada$lara yardımcı olabilir .. ayrıca arazisinin kaç dekar oldugunu tam bilmek isteyenler içinde yardımcı olabilir .. ben kendim kullandım 1 2 dönüm şaşma oldu oda milimlik kaymalardan dolayı oldugunu düşünüyorum metredede 1 2 metre şaşabiliyo .. öncelikle google earh programını indiriyoruz .. deneme sürümü için kayıt yaptırıyoruz google earthin internet sitesinden .. ardından google mailimize 7 günlük deneme şifresini gönderiyor .. programı açtktan arazimizi bulduktan sonra üst menüde araçlar kısmında cetvel var çokgen seçenegine gelip uzunluk ölcülerini metre alan ölçüsünüde metrekare olarak tanımlıyoruz sonra arazimizin köşelerini işaretlemeye başlıyoruz tüm noktalar işaretlenip arzimizin etrafına cizgi tamamen cevrildiğinde alan kısmında metrekare cinsinden arazi alanını gösteriyor.boru döşemek isteyenler içinse aynen yine cetvel kısmında yol bölümüne gelip uzunlugu metre yapıyoruz iki nokta arasındaki mesafeyi gösteriyor .. benim çok işime yaradı umarım merak edip ölçmeye fırsatı olmamış olanlar olabilir .. en azından kafanızda bi rakam belirir .. i$inize yaraması dileğiyle ..

Google Earth PRO olcak ama norma surum deyıl

güzel paylaşım.
bende bi kaç sene önce denedim , pek sağlıklı olmuyor ama kabaca bilgi verir yinede...
bana çok lazım oluyordu. parsel çok, köylüye icar verirken,biçere para verirken bir iki dönüm oynasa kazanç gidiyor...
gps cihazı aldım, basitce ölçüyor tarlanın alanını....
çok pahalı değil basit bir cihaz kullanımıda çok kolay ve hatasız ölçüyor....

keltaşlı link=topic=52119.msg533026#msg533026 date=1328825366' Alıntı:
Uzunluk ölçümünde 10 metre hata payı var.
o kadarcık olsun .. sonuc olarak kaba taslak kafamızda bi fikir olu$ması icin ideal .. kalkıpta burdaki verilere göre boru almaz kimse zaten .. en azından kaç metre gidecegini bilir 10 metre a$$ægı yukarı .. kabaca damlama bile hesaplanabilir .. suyunun saatte kaç ton verdiğini bilirsen .. eni boyu belli sonucta ..

cruelmann link=topic=52119.msg532999#msg532999 date=1328823921' Alıntı:
,google earth pro mu ? normal cokgen derken bendekindede normal cokgen var
sendekı de pro zaten yoksa normal surumu ucretsız sadece pro ucretlı hatalarda arkadaslar bıraz daha buyultun ve tum sapmalara ayrı ayrı nokta koyun hata payı sıfır zaten kadastro da bunlardan yararlanarak olcuyor

cruelmann link=topic=52119.msg533092#msg533092 date=1328828794' Alıntı:
güncel resim yükleme yeri var mi erdal bu earthte bizim arazinin resmi nerdeyse 10 yillik
resımlerı yuklenıyor ama suan bakamıyorum bende yok resım koya bılıyorsunuz orada pın olarak gozukuyor programa bana resmı gorebılıyor. eger sen uydudan alınan fotoyu dıyorsan onlar en gucelı guncellenırse yenılenıyor sol ust kosede tarıhlere gore secım yapap resımlere baka bılıyorsun karıstırın bıraz anlarsınız

SEYİT link=topic=52119.msg533101#msg533101 date=1328830740' Alıntı:
ben devamlı kullanırım sulama boruları icara ekecegim tarla damlama boru hesabı gibi ama güncel degil 2009 2010
aslında bende damlama için kullanmak istiyorum ama bir türlü nasıl hesaplıyıcagımı bilemedim .. hic damlama kullanmadım tahmini bi rakam cıkarmı diye eni boyu ölçeyim istedim .. ama bilmiyorum 100 binlirayı bulucak sanırım buraya mısır icin damlama yaptırmak ..

cruelmann link=topic=52119.msg533103#msg533103 date=1328831067' Alıntı:
aslında bende damlama için kullanmak istiyorum ama bir türlü nasıl hesaplıyıcagımı bilemedim .. hic damlama kullanmadım tahmini bi rakam cıkarmı diye eni boyu ölçeyim istedim .. ama bilmiyorum 100 binlirayı bulucak sanırım buraya mısır icin damlama yaptırmak ..
tam arazi ölcülerini biliyormusn ?