Gübre Serpme Makineleri Hakkında Tek diskli mi Çift diskli mi ???

Arkadaşlar merhaba Adana da küçük ölçekli çiftçilik yapıyoruz
Gübre serpme makinamız çekiç kesen marka olup yaklaşık 20 yıllık bir ürün tertemiz sorunsuz ancak haznesi 300 kg oldugu için az geliyor en fazla 7 çuval alabiliyor
Gübre yanında bugday zamanı tohum da saçmada kullanıyoruz makinayı
Günümüz de çok farklı firmalar üretim yapıyor çogu da argesiz üretiyor
Ben argeli bir ürün alma taraftarıyım ancak babam buna pek önem vererek kullanacağını sanmıyorum Atış mesafesi, atış hızı vs vs gibi maddeleri göz önünde alarak kullanmayacak
bu yüzden klasık argesiz ürün almayı da düşünüyorum
Arayışta olduğumuz kg 800 ile 1000 kg düşünüyoruz

Seçim konusunda tek diskli ile çift diskli arasında kaldım
Bunların farkı nedir ?
Sizlerin önereceği nedir ?

Bulduğum ürünler
Konya üretimi Unomas 1 tonluk çift diskli 28 metre atış 60.000 tl
Adana üretimi Cansa 1 tonluk tek büyük disk 28 metre atış 71.000 tl

ikinci el 1200 kg çift diskli üründe var Öntar markaya ait onu da değerlendirmeye deger mi ? fiyatı 25.000 - 35.000 arasında bir şey di

Dönder marka ikinci el veya sıfır tavsiye ediyorum 800 -1200 kg arasi olabilir çift disk ve yatay karıştırıcı modeller gayet güzel işinizi görür.şanzimanlari İthal oluyor.
Yıllarca kullanırsınız.
İmkan varsa titreşimli model olabilir çalışma esnasında gübre yi toz haline getirmez.

• Beğen
Tepkiler: OkumuşMühendis
Kaç dekar işlediğinizi bilmiyoruz ama çift diskli ve yatay karıştırıcı makineler homojen bir atım yapıyor. Ben bu yüzden tek diskli makineyi değiştirip ayçiçek marka çift diskli aldım.

Bu sektörde Dönder, HMS, irtem, önal gibi markalar çok iyi, yerli olarak tabi.

Artık eskisi gibi değil, kredi işi sıkıntı, makine fiyatları ile mahsül fiyatları arasındaki denklem çok açıldı. Artık listemdeki makinelere bakarken “Yav neyse buna da gerek yok” diye diye liste kalmadı ortada. Yıllık kaç saat çalışacak bu makine, hangi şartlarda çalışacak. Kuru tarımın kazandırdığı belli, sulununki belli. Mesela yıllık 1500 dekar ekip taban gübresini ekimden önce serpecekseniz kesinlikle çift diskli ve en azından yatay karıştırıcılı olması lazım. Yok sadece üst gübre mi atacak, çalışma saati 2/3 oranında azalmış oldu.
Hatta olayı daha da abartıp, elinizde bir şanzıman ve bir disk var, kovayla şaseyi yapmak da zor değil de denebilir ama dediğim gibi abartı olur. :D

• Beğen
Tepkiler: Serkans42
Kaç dekar işlediğinizi bilmiyoruz ama çift diskli ve yatay karıştırıcı makineler homojen bir atım yapıyor. Ben bu yüzden tek diskli makineyi değiştirip ayçiçek marka çift diskli aldım.

Bu sektörde Dönder, HMS, irtem, önal gibi markalar çok iyi, yerli olarak tabi.
öntar çift diskli ikinci el buldugum ürün yatay karıştırcılı 1200 kg 25.000 tl
sıfır tek diskli üçbaşak marka var 1000 kg sıfır ürün 30 .000 tl

Artık eskisi gibi değil, kredi işi sıkıntı, makine fiyatları ile mahsül fiyatları arasındaki denklem çok açıldı. Artık listemdeki makinelere bakarken “Yav neyse buna da gerek yok” diye diye liste kalmadı ortada. Yıllık kaç saat çalışacak bu makine, hangi şartlarda çalışacak. Kuru tarımın kazandırdığı belli, sulununki belli. Mesela yıllık 1500 dekar ekip taban gübresini ekimden önce serpecekseniz kesinlikle çift diskli ve en azından yatay karıştırıcılı olması lazım. Yok sadece üst gübre mi atacak, çalışma saati 2/3 oranında azalmış oldu.
Hatta olayı daha da abartıp, elinizde bir şanzıman ve bir disk var, kovayla şaseyi yapmak da zor değil de denebilir ama dediğim gibi abartı olur. :D
bnde çoğu şeye gerek yok diyorum ama hocam yukarıda belirtiğim gibi tohumu da fırıldakla ekiyoruz
daban gübresi de fırıldakla atıyoruz iki defa da üst gübreleme yapıyoruz fırıldak ile
genelde kullanılan bir ürün bizim için de
ama evde yapılacak bir şey degil bnce :)
evdekinin hazneye ek yaptırsak diyorum onu da şahse illaki ona göre yapılmıştır diye düşünüyor geri bırakıyorum hazne buyutme işini

Önallar solis aldım
titreşimli çift diskli var
Makinede istediğiniz hızda, çalışma genişliğinde ve kiloda gübre saçmak için yeteri kadar ayar mevcut.
Tarlama sülfat gübresi atacağım diyen alabilir ama sülfat atmıyorsanız da çok gerekli görünmüyor.
Çünkü makinede ekstradan titreşim için çalışan bir krank ve mekanizma var.ekstra parça ekstra bakım ekstra arıza demek.
Çift diskli ve yatay karıştırıcılı olması yeterli, karıştırıcısı hem yatay olup hem de ileri geri hareket eden modeller var.

Homojen gübre dağıtmak için çift diskli makine şart.tek diskli makinede homojen saçmak için dolana dolana gübre atmak gerekir.

Son düzenleme:

25 senedir Türkay marka gübre makinesi kullanıyoruz izmir yapımı. Çok memnunuz. Hala daha homojen bir şekilde ayarladığımız kiloda gübreyi atıyor. Arpa tohumlarını da savurarak ektik bir sorun olmadı. Yedek parçada sıkıntı yok. Telefon ediyoruz gönderiyorlar. Bu yıl tekrar Türkay aldık. Yerli konusunda standart makine olarak ya TÜRKAY yada DÖNDER. Titreşimli makineler hiç kullanılmıyor bölgemizde. O yüzden bir yorum yapamıyorum.

Resimler ve ekler

• 1000017517.jpg
    1000017517.jpg
    55.8 KB · Görüntüleme: 67
Ben Öntar’ı seçerdim.
öntara dün ulaştım üretimini bıraktık dedi
kataloğ istedim atım ayarları için
sonuç da çift disk ve her disk de çift kanat var
bu kanatlar her gübre çeşidinde farklı ayar istiyor kg tutturmak için
bizim kara düzenlerde sadece bir yerden ayar yapıyoruz ama bunlar da hem kanatı hem diger kolu ayarlıyoruz

katalog da bugday seçeneği de yok malesef
biz bugday da atıyoruz

25 senedir Türkay marka gübre makinesi kullanıyoruz izmir yapımı. Çok memnunuz. Hala daha homojen bir şekilde ayarladığımız kiloda gübreyi atıyor. Arpa tohumlarını da savurarak ektik bir sorun olmadı. Yedek parçada sıkıntı yok. Telefon ediyoruz gönderiyorlar. Bu yıl tekrar Türkay aldık. Yerli konusunda standart makine olarak ya TÜRKAY yada DÖNDER. Titreşimli makineler hiç kullanılmıyor bölgemizde. O yüzden bir yorum yapamıyorum.
hayırlı olsun kaça aldınız ve kaç kg

• Beğen
Tepkiler: yasinorhan10
yok hocam işlediğimiz alan fazla
peki çift disk ile tek disk farkı nedir
Şöyle ki; tek diskli makinelerde genellikle bir tarafa daha çok diğer tarafa daha az gübre atımı ve uzağa gübre atma konusunda yine dengesizlikle karşılaşmak pek mümkündür. Dediğiniz gibi arazi miktarı fazlaysa tartışmasız çift diskli derim. Fakat almışken yatay karıştırıcılı alın derim.

Şöyle ki; tek diskli makinelerde genellikle bir tarafa daha çok diğer tarafa daha az gübre atımı ve uzağa gübre atma konusunda yine dengesizlikle karşılaşmak pek mümkündür. Dediğiniz gibi arazi miktarı fazlaysa tartışmasız çift diskli derim. Fakat almışken yatay karıştırıcılı alın derim.
hocam yatay ve dikey karıştırıcı farkı nedir ?
peki şimdi arge yapılanla yapılmayan bir degildir diye düşünüyorum ve
şunu demek istiyorum
mesela üçbaşak sıfır veya cansa marka sıfır ürünlerin kanat yapısı şu şekilde

1706078679076.png

ancak öntar kanat yapısı farklı biri kısa biri uzun ve kanatlar da ayar seçeneği mevcut

1706078787791.png

işte şimdi kafam karışıyor ikisi de çift disk ama fark var

son olarak yatay karıştırıcı dediğiniz bu tarz karıştırcı mı ?

1706078851640.png

hocam yatay ve dikey karıştırıcı farkı nedir ?
peki şimdi arge yapılanla yapılmayan bir degildir diye düşünüyorum ve
şunu demek istiyorum
mesela üçbaşak sıfır veya cansa marka sıfır ürünlerin kanat yapısı şu şekilde

Ekli dosyayı görüntüle 79149

ancak öntar kanat yapısı farklı biri kısa biri uzun ve kanatlar da ayar seçeneği mevcut

Ekli dosyayı görüntüle 79150

işte şimdi kafam karışıyor ikisi de çift disk ama fark var

son olarak yatay karıştırıcı dediğiniz bu tarz karıştırcı mı ?

Ekli dosyayı görüntüle 79151
Dikey karıştırıcı olanlar etrafında gübre döndüğü için toz haline gelip granülü bozabiliyorken yatay karıştırıcıda bu, nispeten daha azdır. Titreşimli makineler ise daha dengeli ve granülü bozmadan gübre akışını gerçekleştirebiliyor. Diğer sorunuz için öntar’ın daha dengeli bir kanat yapısına sahip olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca, Konya ve Türkiye’nin muhtelif yerlerinde üretilen bir çok tarım makine üreticileri 100 sene önceki teknolojiyi boyayıp çiftçiye satıyor. Tabii bu konuda gerek Konya’da gerek diğer illerde Avrupa normlarında üretim yapan firmaları tenzih ederim.

Bu yüzden arazi miktarı çoksa ve üretime her ne olursa olsun devam edeceğim derseniz, kesinlikle teknolojik makineleri tercih edin. Benim makine ekipman parkımda 10’a yakın ekipman var, hepsi de kara düzen ve hepsinden de pişmanlık duyuyorum. Yalnız benim bütçem el vermiyor yoksa şimdi hepsini en teknolojik ekipmanlarla değiştiririm. Hatta traktörde bile ön askı ve kuyruk mili opsiyonu olanını tercih ederim.

hayırlı olsun kaça aldınız ve kaç kg
1000lt aldık ama geçen sene almıştık. 2023 şubat ayında. Daha kullanmak nasip olmadı. Eskiyi kullanıyoruz hala. 29.000 liraya almıştık. Pancar kooperatifinde 50.000 dediler yanlış hatırlamıyorsam. Güncel fiyat.

Resimler ve ekler

• 1000002368.jpg
    1000002368.jpg
    82.5 KB · Görüntüleme: 38
  • 1000017517.jpg
    1000017517.jpg
    55.8 KB · Görüntüleme: 39

1000lt aldık ama geçen sene almıştık. 2023 şubat ayında. Daha kullanmak nasip olmadı. Eskiyi kullanıyoruz hala. 29.000 liraya almıştık. Pancar kooperatifinde 50.000 dediler yanlış hatırlamıyorsam. Güncel fiyat.
maşallah traktör 100 lük galiba kaç model ve arası neden o kadar açık

• Beğen
Tepkiler: yasinorhan10
Arkadaşlar merhaba Adana da küçük ölçekli çiftçilik yapıyoruz
Gübre serpme makinamız çekiç kesen marka olup yaklaşık 20 yıllık bir ürün tertemiz sorunsuz ancak haznesi 300 kg oldugu için az geliyor en fazla 7 çuval alabiliyor
Gübre yanında bugday zamanı tohum da saçmada kullanıyoruz makinayı
Günümüz de çok farklı firmalar üretim yapıyor çogu da argesiz üretiyor
Ben argeli bir ürün alma taraftarıyım ancak babam buna pek önem vererek kullanacağını sanmıyorum Atış mesafesi, atış hızı vs vs gibi maddeleri göz önünde alarak kullanmayacak
bu yüzden klasık argesiz ürün almayı da düşünüyorum
Arayışta olduğumuz kg 800 ile 1000 kg düşünüyoruz

Seçim konusunda tek diskli ile çift diskli arasında kaldım
Bunların farkı nedir ?
Sizlerin önereceği nedir ?

Bulduğum ürünler
Konya üretimi Unomas 1 tonluk çift diskli 28 metre atış 60.000 tl
Adana üretimi Cansa 1 tonluk tek büyük disk 28 metre atış 71.000 tl

ikinci el 1200 kg çift diskli üründe var Öntar markaya ait onu da değerlendirmeye deger mi ? fiyatı 25.000 - 35.000 arasında bir şey di
Tabiki çift disk