Gübre torbalari jeden 50 kilo?

Gubre ve tohum torbalari kac kilo olsun

• 25

Kullanılan: 25 92.6%
  • 50

Kullanılan: 2 7.4%

• Kullanılan toplam oy
    27
  • Anket kapatılmış .

Gubre torbalari ve tohum torbalari neden genellikle 50 kilo insana eziyetten baska birsey degil 25 kilo olsa mibzere doldurmasi kolay olir romorka yuklemesi indirmesi kolay olur bel fitigindan kaynakli saglik giderleri duser devletin bu hastaliklara harciyacagi para baska yerlerde degerlendirilir kisacasi insan sagligi korunmus uretim kolaylasmis olur yillik aidat odedigimiz ziraat odalari neden bu konuyu dile getirmez veya biz ciftciler neden internet uzerinden tarim kredi ve tatim bakanligina birer mail atip dile getirmeyiz gerekirse cimere kadar yazmamiz lazim 50 kilo yükü bir cok kisi kaldirir onemli olan saglikli calismak 50 kilo yukte pek saglikli calismayi desteklemiyor malesef.

Bundan yıllar önce burdaki arkadaşlarla gübretaşa meil attık toplu olarak 25 kg olmasi icin ama bi gelişme olmadi tohumlar 25kg geliyor mibzere koyarken rahatlik oluyor
İşte buda kişiden kişiye değişiyor bende 50kg olsun istiyorum buğdayda 16 torba alıyor 20li mibzere at at bitmiyor diğer türlü 8 tane ile bitiyor bende çok torba atmaktan yoruluyorum :D

Nasıl nerden girsem konuya müdahil olsam karar veremedim çuvaldan mı ebattan mı taşımaktan mı çok kararsız kaldım bilemedegimden bir yerden başlıyorum 25 kg çuval olsa tohum ve gübrede süper olur da maliyet artar 1 lira birimi olan gübre tohum 1.20 olur çuval maliyetinden diğer konu evde tohum eledim buğday tohumu olarak 20.20 çuvalı 15.15.15 çuvalı nitrat çuvalı 50 kg buğday tohumu almıyor evde elediğimiz buğdayı hep üre çuvalına koyuyoruz neden üre çuvalı olarak daha geniş daha uzun baktınız mı sizce 15.15.15 gübre çuvalı nitran çuvalı yada 20.20 çuvalı neden daha dar ve kısa haydi size yeni bir tartışma konusu . Haydi gelelim çuval ebatlarına Avrupa big pack çuval kullanıyor bizim gibi 50 kg falan yok

250, 500 ve 1000kg gibi big pack sisteme geçilmesine geç bile kalındı. Hammal bulmak her geçen gün sorun olmaya başladı. Mekanizasyon ilk etapta maliyetli olsada. Ülkemiz şartlarında bir sonraki sene çerez parası oluyor. Büyük çuvala geçilmediği her gün çiftçiye zarar.

250, 500 ve 1000kg gibi big pack sisteme geçilmesine geç bile kalındı. Hammal bulmak her geçen gün sorun olmaya başladı. Mekanizasyon ilk etapta maliyetli olsada. Ülkemiz şartlarında bir sonraki sene çerez parası oluyor. Büyük çuvala geçilmediği her gün çiftçiye zarar.
O ekipman icin ayri bir traktor lazim turkiyede kac kiside cift traktor vardir kirac arazilerde insanlar karin tokluguna yapiyor bu isi

Nasıl nerden girsem konuya müdahil olsam karar veremedim çuvaldan mı ebattan mı taşımaktan mı çok kararsız kaldım bilemedegimden bir yerden başlıyorum 25 kg çuval olsa tohum ve gübrede süper olur da maliyet artar 1 lira birimi olan gübre tohum 1.20 olur çuval maliyetinden diğer konu evde tohum eledim buğday tohumu olarak 20.20 çuvalı 15.15.15 çuvalı nitrat çuvalı 50 kg buğday tohumu almıyor evde elediğimiz buğdayı hep üre çuvalına koyuyoruz neden üre çuvalı olarak daha geniş daha uzun baktınız mı sizce 15.15.15 gübre çuvalı nitran çuvalı yada 20.20 çuvalı neden daha dar ve kısa haydi size yeni bir tartışma konusu . Haydi gelelim çuval ebatlarına Avrupa big pack çuval kullanıyor bizim gibi 50 kg falan yok
Aslinda maliyet artmaz zaten gubre fabriklari fazlasiyla kâr ediyordur hadi artti diyelim torba basi 1 lira artsin bugun kucuk ciftcinin aldigi en fazla gubre 40 bilemedin maksimum 50 torbadir oda 50 tl eder ama diger taraftan belki bel fitigi yada ortopedik rahatsizliklarin onune gecilmezmi

İşte buda kişiden kişiye değişiyor bende 50kg olsun istiyorum buğdayda 16 torba alıyor 20li mibzere at at bitmiyor diğer türlü 8 tane ile bitiyor bende çok torba atmaktan yoruluyorum :D
8 tane ile biter ama ilerde oda insani bitiriyor yoksa kalkmaz diye bisey yok eskiden 100 kiloluk cuvallara koyarmis koydekiler ama bir cogu ya bel fitigi olmus ya kambur olmus malesef

Bundan yıllar önce burdaki arkadaşlarla gübretaşa meil attık toplu olarak 25 kg olmasi icin ama bi gelişme olmadi tohumlar 25kg geliyor mibzere koyarken rahatlik o
Bundan yıllar önce burdaki arkadaşlarla gübretaşa meil attık toplu olarak 25 kg olmasi icin ama bi gelişme olmadi tohumlar 25kg geliyor mibzere koyarken rahatlik oluyor

Valla kardesim bizim ciftcimizdede suc var adam hamalligi kendine layik goruyor senin gibi benim gibi her köyden 10 kisi yazsin bakalim nasil gundem oluyor ama malesef biz kendi icimizde kendimize muhalifimiz adam ben kaldiririm diyor 50 kiloyu kaldirinca kendini superman hissediyor biz kaldiramiyoruz demiyoruz bizde kaldiriyoruz ama her isin bir kolayi varken ne diye zorluk cekelim

Eskiden insan çoktu kırsalda, emek yoğun çalışılırdı sanayi yoktu memlekette, ip yoktu çuval bağlamaya derlerdi, 100 kiloluk çuval çok kıymetli yıllar boyu kullanılır eskidikçe yama üzerine yama yapılırmış.

Ama şimdi kırsalda insan kalmadı, tarımsal mekanizasyon hala gelişmedi çünkü çok parçalı küçük araziler ve küçük aile işletmeleri tarım yapmaya devam ediyor, nüfus yaşlandı genç yok, haliyle en kolay çözüm 25 kiloluk gübre çuvalı, çünkü kırsaldaki yaşlanan ve mekanizasyonu eksik üreticiye sağlık açısından 25 kiloluk çuval maliyetlide olsa en ideal çözüm olur bencede.

Haa büyük çiftçiler var tabiii onlarda 1 tonluk çuvallar isteyebilir ayrı mesele, o zaman onlarada fabrikadan o şekil çuvallı sipariş edilsin yapılsın olsun bitsin.

Fakat 50 kg çuvalın ve kaldırılacak taşınacak yükün insanlara standartmış gibi sunulması yada bilinmesi dayatılması hatadır.Müşteri 25 kilolul çuvalda gübre istedimi verebilmeliler, ama nerdeee....

Bende her sene düşünüyorum özellikle taban gübre de 25 kg geçmekte acil hareket edilmeli ömrümüzü yiyor be 50 kg yine çimen gübre fırfır geniş kolayca koyuluyor hele birde o mibzerin içine düşüp oradaki vidaya takılıyor bir fırça yiyoruz
Cok dogru kardesim valla icinden cikart cikarabilirsen hem saglik hem is zamani kaybi

erkek kuvvetinin yanında birde tarımda hiç ismi anılmayan kadınlarıda düşünsünler,tarlada erkek çalıştığı kadar belki daha fazla kadın çalışıyor.hepinizin eşi-annesi-kızkardeşi veya kızı bir şekilde o 50 kg çuvalın ucundan tutmak zorunda kalıyor:confused:

ben 50 kiloluk çuvalı tek başıma kaldıramıyorum.25 kiloluk torbalar yüksekteyse omzumda- sırtımda bir şekilde taşıyorum.

varsayınki başımda bir erkek yok yalnız başıma çiftçilik yapıyorum.50 kiloluk çuvalı bir şekilde evir-çevir-çekiştir traktör sepetine at, ordan römorka aktar.başka türlü mümkün değil bir kadın römorka yalnız başına yükleyemez.saçma bir şekilde aynı işi 2 kez tekrarlamış oluyorsun.çuval dediğin şey 10 lira değilya olsun olsun 2 lira farklı olsun ben razıyım.
ben çoğu çiftçinin 50 yerine 25 kg tercih edeceğine inanıyorum,

oyum 25 kg(y)

Yahu çalışmaya genç insan kalmadı, genel olarak bankadan emekli eniştesi dayısı, ablası hanımı vs yardım ediyor çiftçiye kabul etmek lazım, bunlar 50 kg çuval ile daracık gübre girişi olan mibzere sıkışıp kalıyor zaten, hele birde boyu kısa ise tamam kafası kolu çuval ile sıkışıyor aaah diye bağırıyor zor yetişip kurtarıyoruz diye anlatırlıyor.

Tamam 25 kiloluk buğday tohumunu benim adam genç ikişer ikişer kaldırıp atıyor götürüyor, niye zorlanıyon birer birer alsana diyorum, onlamı uğraşacam abi böyle çabuk oluyor diyor, ama böyle genç pehlivan parmakla gösterirsin artık, kucaklayabilsem 3 er 3 er kaldırıp atacam diyor 25 kilo ne diyor, ama işgücü artık kırsalda böyle değil ülke genelinde.

Yani eğer 25 kilo üretilsin, herkes ondan alır,

niye?

50 kilo kaldırdığından değil, bunu herzaman kaldıracak işgücü bulamayacağından, şahsen bende 25 kiloluk alırım çünkü belfıtığı var başta kendim için kaldırabiliyorum diye yük bindirmenin anlamı yok, giderek kötüleşmek istemem, haa daha fazla kaldıracak olanda zaten 2 şer 2 şerde kaldırıp atıyor işini görüyor sıkıntı yok, olduda işten uzak emekli yakınım geldi yardıma oda zorlanmaz işim görülür, bu zamanda işinin görüldüğüne seviniyor insan, ama eziyet çektirmemekde lazım düşünmek lazım.

• Beğen
  • Muhteşem
Tepkiler: mhtr ve filizma
24 yaşında sağlıklı bir birey olarak 50 kg çuval sorun yaratmasa da 25 kg çuvalların yaygınlaşması çok iyi olur. Örneğin damlama gübreleri genelde 25 kglık çuvallarda oluyor. Tek tek uğraşmak zor gelince ikişer ikişer atıyorum. Yani size kalmış. Burada tek problem çiftçiler olarak biz doğayı çokca kirletiyoruz. 25 kglık çuval demek daha çok çevre kirliliği yaratabilir. Gübre ve tohum çuval ve poşetleri tarla ve yol kenarlarında geziyor. Bu konuda daha dikkatli olursak gelecek nesillere daha temiz bir ortam bırakabiliriz. Ayrıca 25 kglık bir devrim olacaksa yem çuvalları da bu devrimden etkilenirse hızla yaşlanan çiftçi nüfusu için çok kıymetli olacaktır