Gübrelerimiz nihayet geldi

Ynt: Gübrelerimiz nihayet geldi

nailyetek link=topic=81501.msg966959#msg966959 date=1423171710' Alıntı:
Kolay gelsin Fatih, bizim yulaf işi bu sene biraz geçe kalır gibi. her yerden karasu yürüdü çıktı. Geçen yıl bu zamanlarda ekmiştim yulafları.
Abi ben 23 nisanda yulaf ektim bi sikinti olmuyor yulaf cok cabuk gelisiyor zaten bizim burda subat martta firsat bulunca ekilir

volkanuzel link=topic=81501.msg966961#msg966961 date=1423171842' Alıntı:
Kazayagı diskaro cekince açıkta tohum kalmıyomu
Sade kazayagı ceksek tırmıklımı yoksa tırmıksızmı cekelim
Acikta kalmaz toprak nemli ya sade kazayagi ceksende olur ama tirmik şart tarla imari da önemli bicercilere yazik ☺

fatihcastle link=topic=81501.msg966968#msg966968 date=1423172250' Alıntı:
Acikta kalmaz toprak nemli ya sade kazayagi ceksende olur ama tirmik şart tarla imari da önemli bicercilere yazik ☺
Tırmık sıkıstırıyorya tırmıksız olsaydı güzün yeri gobleyle daha kolay hazırlanır diye düşünmüştüm. Bicerciyi bosver :D

volkanuzel link=topic=81501.msg966971#msg966971 date=1423172388' Alıntı:
Tırmık sıkıstırıyorya tırmıksız olsaydı güzün yeri gobleyle daha kolay hazırlanır diye düşünmüştüm. Bicerciyi bosver :D
Güzden gobleyle sürülen yer bahara çayir gibi biter bence tirmik cekmezsen bile en azindan bi tapan bari bağla insaf😉

volkanuzel link=topic=81501.msg966961#msg966961 date=1423171842' Alıntı:
Kazayagı diskaro cekince açıkta tohum kalmıyomu
Sade kazayagı ceksek tırmıklımı yoksa tırmıksızmı cekelim
Bozkurt eker yulafı, ekiyorda zaten. 2 yolu var, hazırlayıp ekersin baktın teker izleri açıkta kalmış tırmık çeker geçersin, diğer seçenek ise; Güzden yada baharda sürülmüş yere mibzerle dolaşıp ekim yaparsın, üstüne bi kat kazayağı çekip bırakırsın.
Sadece tohumu hafiften elemen lazım, inşaatta kullandığın kum eleğinden elesende olur.
fatihcastle link=topic=81501.msg966965#msg966965 date=1423172139' Alıntı:
Abi ben 23 nisanda yulaf ektim bi sikinti olmuyor yulaf cok cabuk gelisiyor zaten bizim burda subat martta firsat bulunca ekilir
2 mayısta yulaf ekip İzmir e gitmiştim orada yulafları balya bağlamış taşımaya başlamışlardı. Bizimki Ağustos 15 biraz yeşilli olarak anca biçildi.

nailyetek link=topic=81501.msg966976#msg966976 date=1423172574' Alıntı:
Bozkurt eker yulafı, ekiyorda zaten. 2 yolu var, hazırlayıp ekersin baktın teker izleri açıkta kalmış tırmık çeker geçersin, diğer seçenek ise; Güzden yada baharda sürülmüş yere mibzerle dolaşıp ekim yaparsın, üstüne bi kat kazayağı çekip bırakırsın.
Sadece tohumu hafiften elemen lazım, inşaatta kullandığın kum eleğinden elesende olur.2 mayısta yulaf ekip İzmir e gitmiştim orada yulafları balya bağlamış taşımaya başlamışlardı. Bizimki Ağustos 15 biraz yeşilli olarak anca biçildi.
Abi mibzer çok tikiyor biz eledigimiz halde tikiyodu ya sellektörden gecireceksin yada firfirla saçacaksin bence elek illaki kaciriyor sapı

fatihcastle link=topic=81501.msg966975#msg966975 date=1423172525' Alıntı:
Güzden gobleyle sürülen yer bahara çayir gibi biter bence tirmik cekmezsen bile en azindan bi tapan bari bağla insaf😉
Yok yok yulafı kaldırdıktan sonra yerini bozarken goble işi
nailyetek link=topic=81501.msg966976#msg966976 date=1423172574' Alıntı:
Sadece tohumu hafiften elemen lazım, inşaatta kullandığın kum eleğinden elesende olur.2 mayısta yulaf ekip İzmir e gitmiştim orada yulafları balya bağlamış taşımaya başlamışlardı. Bizimki Ağustos 15 biraz yeşilli olarak anca biçildi.
mibzerle ekimde sıraya düstügünden verim düsük oluyormuş deneyenler öyle diyor
Ama dedigin gibi babamda mibzerin hortumlarını boşa cikaralim öyle acıga ekelim üzerine kazayagı cekelim diodu.

33 ' lük için o denli bir yağmur kollamanıza gerek yok aslında. Hatta kuvvetli bir yağmur faydadan çok zarar verebilir. Çok hafif bir çilenti bile yeterli.

Keza 'nitrat azotu buharlaşma ile kayba uğramaz' lakin feci yıkanır.

Ha o ufak çilenti de, (%33 ' ün yarısını oluşturan %16.5 ' lik) amonyum formundaki azot için gerekli.

volkanuzel link=topic=81501.msg966986#msg966986 date=1423173127' Alıntı:
Yok yok yulafı kaldırdıktan sonra yerini bozarken goble işimibzerle ekimde sıraya düstügünden verim düsük oluyormuş deneyenler öyle diyor
Ama dedigin gibi babamda mibzerin hortumlarını boşa cikaralim öyle acıga ekelim üzerine kazayagı cekelim diodu.
Yulaf yeri goble ile işlenmez, baharda ve genellikle ağır tavda ekim yapıldığı için yeri beton gibi olur, Tohumu eleyip mibzerle ekmek daha mantıklı, biz İrtem balta ayak mibzerin gübre sandığı ilede ekiyoruz, onun ayaklardan dolayı açıkta kalan olmuyor.

sebazios link=topic=81501.msg966987#msg966987 date=1423173143' Alıntı:
33 ' lük için o denli bir yağmur kollamanıza gerek yok aslında. Hatta kuvvetli bir yağmur faydadan çok zarar verebilir. Çok hafif bir çilenti bile yeterli.

Ha o ufak çilenti de, (%33 ' ün yarısını oluşturan %16.5 ' lik) amonyum formundaki azot için gerekli.
Burada havadaki nem durumu da önemli, çiğ düşüyorsa atılacak nitrat zaten direk bitkiye ulaşacaktır. İlla yağmur olmasa da olur.

sagalassos link=topic=81501.msg967001#msg967001 date=1423174145' Alıntı:
Burada havadaki nem durumu da önemli, çiğ düşüyorsa atılacak nitrat zaten direk bitkiye ulaşacaktır. İlla yağmur olmasa da olur.

Doğrudur lakin ufak ta olsa bi yağmur, Amoyum kaybını azaltacağı için fayda sağlar.

sebazios link=topic=81501.msg967032#msg967032 date=1423175731' Alıntı:
Doğrudur lakin ufak ta olsa bi yağmur, Amoyum kaybını azaltacağı için fayda sağlar.
Az önce bir abimizle gece olmasına rağmen yürüyüşe çıktık , Bende kendisine attığım ürelerin yarısı buhar oldu , yağmur yağmadı demiştim.yakınlarda bir buğday tarlasına baktık, yapraklar şapır şapır su, oysa hava açık tek bir bulut yok, demekki çiğ düşmüş dedik. Bu bile senin üreyi toprağa karıştırır dedi. Bende aramızda geçen bu konuyu sizinle paylaşayım dedim. Uzmanı daha iyi değerlendirme yapabilir.

sebazios link=topic=81501.msg966987#msg966987 date=1423173143' Alıntı:

Peki gübre donar diyorlar dogru mu yani gece donuyorsa gubre fayda etmez diyorlar