Güncel Ayçiçek Fiyatları

Ynt: ayçiçek fiyatları

YAVUZ_13 link=topic=67412.msg773799#msg773799 date=1379021751' Alıntı:
msjlarınzıı okuyoruz kardeşim
ama neye hizmet yazıyorsun onu anlamakta idrak etmekte güçlük yaşıyoruz
bir bakıyorum 1 sayfa dolduracak msj yazmışsın 1 seferde
ama onu yapmayın bunu yapmayın şuan bulaşmayın vs vs başka bişey demiyorsun
çözümün varmı varsa söyle yoksa bukadar uzun yazmana gerek yok
en azından burda bizler birşeylere itiraz ederken bir fikir bir çözüm sunuyoruz tabi ülkeyi yönetenler bunu bilir bilmez duyar duymaz o kendi sorunları
senin msjlarındaki amntık bu işi ya bırakacksın yada bu işi yapmaya devam edeceksin amma seve seve amma sevmeye sevmeye demeye geliyor
öyle bir dünya yok
aglamayan bebege meme vermezler
kaldıki begenmedigimiz ve zamanında yerden yere vurdugumuz nice partiler nice hükümetler bile şuanki hükümetten misliyle daha iyiydi tarım konusunda ve bundan sonrada iy iolmayacak diye birşey yok
denemeden bilemeyiz
son 3-4 yıldır tarım politikası iyice zıvanadan çıktı artık degişim zamanı

Anlaşılmadığımın farkındayım maalesef, yukarıdaki yazılarımda önerim var, iyi okunursa idrak edilebilir, ben kimseye bu işi bırakın onu bunu ekmeyin demedim, tam tersine bölgeniz iklimine ve toprak yapınıza göre verim alacağınız ürünlere yönelmek gerektiğini bahsettim, ama tabiii köşe dönme mantığı bu yazıları okusada maalesef kafasına takılandan başkasını algılamadığı gerçeğini değiştiremem, bunu bilerek yazdım aslında, ama yinede bikaç üretici dostumuzun kafasında bir ışık yaktıysam ne mutlu bana.

Sonuç olarak %17 nüfüsla değişim zamanı geldiğine inanıpda bu düzenin beklentileriniz doğrultusunda değiştirilebileceğine inanıyorsanız ne duruyorsunuz, ama şimdiden söyliyim, bu dünyanın hiçbiryerinde olmamış bişeydir, yunanistanda fransada ne ağlayanlar ne eylemler oldu meme yerine kazığa oturttular, oysaki o ülkelerde zaten AB nin dehşet destekleme politikasından faydalanan üretici var, yinede sadece nüfusun karnını doyuran bir sektör işte, kaldıki burada bu değişimi yapacak nüfus olmadığı gibi muhatab dahi almayacak kesimler var, ben bunu vurguluyorum, anlayan anlar, anlamayan dener bakar değişimi yapabiliyormu yapamıyormu, sap gibi çıkıp ağlayacanda meme verecekler, olacak iş değil geç bunu, gerçeklere bak.

Bu arada iki kere teşekkür ettim senin yazına çünkü önerimi yazdığım halde tekrar sormuşsun o yüzden, bi daha uzun uzun anlatayım önerimi.

Burada bahsetmek istediğim daha ziyade üreticinin pazar ekonomisinde yalnız kalmasıyla ortaya çıkan durumda kendine mukayyet olması, yani sineğin afedersiniz taze noka hemencecik konduğu gibi, vay şu ürün para etti seneye ne yapıp ederek tüm imkanlarımla para eden ürünü ekmeliyim mantığıyla risk almaması gerektiğini vurguluyorum, zaten sahipsizken birde sistemsiz hareket ederek zamanını ve imkanını boşa harcamaması gerektiğini vurguluyorum, ama görüyorumki bi ton fırça yiyoruz, olsun yiyelim, lakin işin doğrusunuda yazdım, yapmayın demedim, para eden ürünü değil bölgeniz iklimine ve toprağınızda verim elde edeceğiniz ürünlere yönelin dedim, işte bu öneriydi.

Ben yanlış anlaşılacağımı az çok tahmin ediyordum, ama bu kadar çözüm önerime rağmen hala önerin varmı diye sorman anlamsız, piyasa ortada, üretici tarlada, çıkan sonuç iyi değil bunu biliyoruz, fakat suçlular bu suçu işlemeye devam edecek, hemde bundan sonra her gelen devam edecek ve üreticide göz göre göre aynı hatalara düşecekse burada hatalı olan üreticidir, başka kimsede aramaya gerek yok, yani biri sana namluyu doğrultup ateş ediyor ve sen hala üzerine gidiyorsan kurşunu yemeyi hakkediyorsundur, namluyu doğrultan elbette suçludur ama bu suçu işlemeye devam eder, sana sormaz namluyu doğrultup doğrultmayacağını.

Piyasada aynen böyle ülkemizde, dışardan ucuza gelen mallar gerçeği varken, kimsede sana sormadan bunu getirip satabiliyorken, kalkıpda verim almayacak şekilde para eden ürünü ekiyorsan tarlana, sözgelimi 150-180 kg ayçiçeğine talim ederim ben diyerek yağlık ayçiçeği ekiyorsan sen bu kurşunu yersin, kimsede bunun önüne geçemez, ya 400-500 kg bereket alacak üretimi yapacaksın, yada 180-200 kg için ayçiçeği ekmeyeceksin kendi şartlarına uygun verim alacağın bir ürüne yöneleceksin, normal kazancına bakacaksınki kurşunu yemeyesin.

bull trakmarket link=topic=67412.msg773830#msg773830 date=1379031469' Alıntı:
Anlaşılmadığımın farkındayım maalesef, yukarıdaki yazılarımda önerim var, iyi okunursa idrak edilebilir, ben kimseye bu işi bırakın onu bunu ekmeyin demedim, tam tersine bölgeniz iklimine ve toprak yapınıza göre verim alacağınız ürünlere yönelmek gerektiğini bahsettim, ama tabiii köşe dönme mantığı bu yazıları okusada maalesef kafasına takılandan başkasını algılamadığı gerçeğini değiştiremem, bunu bilerek yazdım aslında, ama yinede bikaç üretici dostumuzun kafasında bir ışık yaktıysam ne mutlu bana.

Sonuç olarak %17 nüfüsla değişim zamanı geldiğine inanıpda bu düzenin beklentileriniz doğrultusunda değiştirilebileceğine inanıyorsanız ne duruyorsunuz, ama şimdiden söyliyim, bu dünyanın hiçbiryerinde olmamış bişeydir, yunanistanda fransada ne ağlayanlar ne eylemler oldu meme yerine kazığa oturttular, oysaki o ülkelerde zaten AB nin dehşet destekleme politikasından faydalanan üretici var, yinede sadece nüfusun karnını doyuran bir sektör işte, kaldıki burada bu değişimi yapacak nüfus olmadığı gibi muhatab dahi almayacak kesimler var, ben bunu vurguluyorum, anlayan anlar, anlamayan dener bakar değişimi yapabiliyormu yapamıyormu, sap gibi çıkıp ağlayacanda meme verecekler, olacak iş değil geç bunu, gerçeklere bak.

Bu arada iki kere teşekkür ettim senin yazına çünkü önerimi yazdığım halde tekrar sormuşsun o yüzden, bi daha uzun uzun anlatayım önerimi.

Burada bahsetmek istediğim daha ziyade üreticinin pazar ekonomisinde yalnız kalmasıyla ortaya çıkan durumda kendine mukayyet olması, yani sineğin afedersiniz taze noka konar gibi, vay şu ürün para etti seneye ne yapıp ederek tüm imkanlarımla para eden ürünü ekmeliyim diyerek risk almaması gerektiğini vurguluyorum, zaten sahipsizken birde sistemsiz hareket ederek zamanını ve imkanını boşa harcamaması gerektiğini vurguluyorum, ama görüyorumki bi ton fırça yiyoruz, olsun yiyelim, lakin işin doğrusunuda yazdım, yapmayın demedim, para eden ürünü değil bölgeniz iklimine ve toprağınızda verim elde edeceğiniz ürünlere yönelin dedim.

Ben yanlış anlaşılacağımı az çok tahmin ediyordum, ama bu kadar çözüm önerime rağmen hala önerin varmı diye sorman anlamsız, piyasa ortada, üretici tarlada, çıkan sonuç iyi değil bunu biliyoruz, fakat suçlular bu suçu işlemeye devam edecek, hemde bundan sonra her gelen devam edecek ve üreticide göz göre göre aynı hatalara düşecekse burada hatalı olan üreticidir, başka kimsede aramaya gerek yok, yani biri sana namluyu doğrultup ateş ediyor ve sen hala üzerine gidiyorsan kurşunu yemeyi hakkediyorsundur, namluyu doğrultan elbette suçludur ama bu suçu işlemeye devam eder, sana sormaz namluyu doğrultup doğrultmayacağını.

Piyasada aynen böyle ülkemizde, dışardan ucuza gelen mallar gerçeği varken, kimsede sana sormadan bunu getirip satabiliyorken, kalkıpda verim almayacak şekilde para eden ürünü ekiyorsan tarlana, sözgelimi 150-180 kg ayçiçeğine talim ederim ben diyerek yağlık ayçiçeği ekiyorsan sen bu kurşunu yersin, kimsede bunun önüne geçemez, ya 400-500 kg bereket alacak üretimi yapacaksın, yada 180-200 kg için ayçiçeği ekmeyeceksin kendi şartlarına uygun verim alacağın bir ürüne yöneleceksin, normal kazancına bakacaksınki kurşunu yemeyesin.

malesef birbirimizi anlamıyoruz
sen diyorsun ki verimli oalcak ürünü ek kendi bölgende
bende diyorum ki verimli ürün ekiyorum fakat mazot gübre işçilik vs vs vs pahalı olupta benim ektigim ürünün fiyatıda ucuz olunca nekadar verim alırsam alayım ucu ucuna denkleşiyor
birde şu dışardan alırım dışarda ucuz konusu başlı başına bir yanlış ve bu yanlışıda asıl çiftçiler degil hükümet kanadıyla ihracat ithalat işiyle ugraşan firmalar yapıyro kısaca adamlar zevk alıyor çiftçisini ezdirmekten
osmanlı neden battı bitti yok oldu hiç düşündünmü
elin gavuru sanayi devrimi yaptı makinalaştı bizimkiler el emegi göz nuru dedi sonra noldu dışarda ucuz ordan alalım kapitilasyonlar vs vs derken koca imparatorluk battı savaşlarda alınan yenilgiler hikae en büyük sebep dışarda ucuz ordan alalım mantıgıdır
cumhuriyet döneminde de aynı yanlışlar yapılmaya devam etti uçak fabrikasının kapanmasıda bunla alakalıdır
son bir örnekte çinden vereyim
çini birçogumuz sevmeyiz veya begenmeyiz ne insanını nede ürettiklerini
fakatadamlar bir şeyi çok iyi becerdiler
oda kapalı ekonomi öncede bunu uyguladılar sonra dünyaa açıldılar ve sonuç ortada
şuanda abd çin ve hindistan dünya liderligine oynayan ülkeler ve abd kısasüre içinde koltugu çine devrecek muhtemelen
burda çözüm basit eger ki devlet ve tarım bakanlıgı herşeyi biliyorlar herşeyi ben yaptım diyorlar ya hani
on mahsusen bende diyorum ki madem herşey elinizde ozaman çıksın tarım bakanlıgı kim nerde ne ekecek kaç dekar ekecek bu işi yapanlara netür destekler vererek ayakta tutulacak bunları yapsın tarım politikası zor birşey degil enazından praktikte kolay ugyulamada pek müdahale edilemesede
kaldıki pratigini yapsın devlet uygulamasını bzi çiftçiler paşa paşa yaaprız yapmazsakta olan bize olur

YAVUZ_13 link=topic=67412.msg773831#msg773831 date=1379032315' Alıntı:
bende diyorum ki verimli ürün ekiyorum fakat mazot gübre işçilik vs vs vs pahalı olupta benim ektigim ürünün fiyatıda ucuz olunca nekadar verim alırsam alayım ucu ucuna denkleşiyor
birde şu dışardan alırım dışarda ucuz konusu başlı başına bir yanlış ve bu yanlışıda asıl çiftçiler degil hükümet kanadıyla ihracat ithalat işiyle ugraşan firmalar yapıyro kısaca adamlar zevk alıyor çiftçisini ezdirmekten
elin gavuru sanayi devrimi yaptı makinalaştı bizimkiler el emegi göz nuru dedi sonra noldu dışarda ucuz ordan alalım kapitilasyonlar vs vs derken koca imparatorluk battı savaşlarda alınan yenilgiler hikae en büyük sebep dışarda ucuz ordan alalım mantıgıdır
cumhuriyet döneminde de aynı yanlışlar yapılmaya devam etti uçak fabrikasının kapanmasıda bunla alakalıdır
oda kapalı ekonomi öncede bunu uyguladılar sonra dünyaa açıldılar ve sonuç ortada
şuanda abd çin ve hindistan dünya liderligine oynayan ülkeler ve abd kısasüre içinde koltugu çine devrecek muhtemelen
burda çözüm basit eger ki devlet ve tarım bakanlıgı herşeyi biliyorlar herşeyi ben yaptım diyorlar ya hani
on mahsusen bende diyorum ki madem herşey elinizde ozaman çıksın tarım bakanlıgı kim nerde ne ekecek kaç dekar ekecek bu işi yapanlara netür destekler vererek ayakta tutulacak bunları yapsın tarım politikası zor birşey degil enazından praktikte kolay ugyulamada pek müdahale edilemesede
kaldıki pratigini yapsın devlet uygulamasını bzi çiftçiler paşa paşa yaaprız yapmazsakta olan bize olur

Tamam haklısın, bende başka topiklerdeki yazılarımda bahsettim bu planlı üretimi, en azından devletin bir tarım politikası olmalı ona göre üretici hareket etmeli görüşlerimi yazdım.

Lakin bunu yapacak kim?

Siyasi partilerden helede başa gelen hükümetlerden bunu beklemek hatadır, dediğim gibi syaset kimseye bırakılmayacak kadar önemli ve ciddi bir iştir, ama bu siyaseti yapanlar kesinlikle ve kesinlikle bahsettiğimiz politikaları bu ülkede oturtmazlar, çünkü çıkarlarına ters olur, işlerine gelmez.

Bu konuda AB nin kırsal alanlarla ilgili bu ülkeye izlemesi gereken politikalar tavsiyeler var mesela, ama kulak arkası yapan yine yönetimler oluyor..

Tek çıkar yolumuz güçlü tarım politikasını oturtmuş bir AB nin üyeliği biz tarım kesimini cellatların elinden alır, 2015 yılında tarım faslı açılması gerektiğini direten AB ye yine çalımı atacak olan bu ülkenin yöneticileridir.

Eğer bişeyler yapılmak isteniyorsa üretici kesimi kesinlşkle AB müzakereeinde tarım faslının biran evvel açlması için diretebilir,nasılki diren gezi parkı diyorsa işte aynen o şekilde son şansımıza sarılıp AB ile müzakerlerde tarım faslı açılıp bir an önce tamamlanmasını sağlamak en akılcı yoldur, yoksa ülkemiz çıkarcılarının bir tarım politikası üretmesi imkansızdır, yapmazlarda zaten.

Bu yüzden pazar ekonomisinde cellatların elinde her yıl bir kesim üreticinin kellesi uçmaması için harekete geçilmesi gerekir, bir takım çevreler bunu engellemeye çalışacaktır, ama çiftçinin üreticinin çıkarı devlet eliyle planlı bir tarım politikası izlenmesinden yanadır, bunun bilinciyle hareket etmekte fayda var.

Bu topikte daha evvel bahsettiklerim ise kesinlikle pazar ekonomisinde ezilmemek için üreticinin dikkat ederek piyasaların tuzağına düşmeden akıllıca üretim nasıl olmalı bundan bahsettim, eğer belirli bir tarım politikası izlenirse o zaman tüm üreticiler bu politakaya göre hareket edecektir ve her şey daha planlı ve güzel sonuçları olacaktır.

Tüm üreticilerimize bu başıboş ve düzenden yoksun zamanlarda hayırlı çalışmalar, bol bereketli kazançlar dilerim.

YAVUZ_13 link=topic=67412.msg773831#msg773831 date=1379032315' Alıntı:
aynen öle

köylü link=topic=67412.msg774010#msg774010 date=1379078463' Alıntı:
aspirde çekirdek de batırdı milleti buyıl niye böyle oldu millet ne ekse zarar..
Aspir neden batıracak biraz da tatminkar olmak lazım.Aspirin dönüme masrafı ne çıkan ürün ne tamam belki kazanç olarak dönüme fazla bir kazanç bırakmıyor ancak doğru düzgün bir masrafı da yok.Lafım yağlık çekirdeğe değil bunu da belirteyim.

köylü link=topic=67412.msg773771#msg773771 date=1379019312' Alıntı:
bügün tarım bakanıyla görüştüm danışmanına not aldırdı..bu ithalat ne olcak bu halimiz ne olcak dedim beni arayacaklar...
ama çiftçi akp yi sevdi bırakmaya niyeti yok..yola devam..
ilk ekmişdim ilk ve son tarım bakanı sulu tarımın giderini bilmezki harran ovası gibi yüzeysel sularla salma sulama sanıyor bedava su sal fahşi sulamaya aq bu adeleti anlmadım gitti en modern yapan eline bi halt gecmez heni derlerya tv de falan çag dışı fahşi sulama yapan yine bi halt gecmez nasıl yae bu düzen yusuf abi tarım bakanına söylermisin bana gönderdigi destegi geri göndereyim arabasına mazot alsın memelektte çifçiler neler yapıyor baksın

SEYİT link=topic=67412.msg774151#msg774151 date=1379094494' Alıntı:
ilk ekmişdim ilk ve son tarım bakanı sulu tarımın giderini bilmezki harran ovası gibi yüzeysel sularla salma sulama sanıyor bedava su sal fahşi sulamaya aq bu adeleti anlmadım gitti en modern yapan eline bi halt gecmez heni derlerya tv de falan çag dışı fahşi sulama yapan yine bi halt gecmez nasıl yae bu düzen yusuf abi tarım bakanına söylermisin bana gönderdigi destegi geri göndereyim arabasına mazot alsın memelektte çifçiler neler yapıyor baksın
;D ;D zuha-*-s zuha-*-s abi bu hukumetle olmazzzz anlş-*s

abi bu hukumetle olmazzzz

farklı bir parti başa geçsede gene aynı olacak inancındayım.(ben A-B parti tutmam) biz de birbirimize güvenip destek çıkmadıktan sonra o gelse bu gelse ne olur.ilk önce biz birbirimizin gözünü çıkarmaya çalışmayı bırakmalı.

FEHİM link=topic=67412.msg774348#msg774348 date=1379157825' Alıntı:

farklı bir parti başa geçsede gene aynı olacak inancındayım.(ben A-B parti tutmam) biz de birbirimize güvenip destek çıkmadıktan sonra o gelse bu gelse ne olur.ilk önce biz birbirimizin gözünü çıkarmaya çalışmayı bırakmalı.
olabılır bu sızın dusuncenız ama benım dusuncemde bu hukumetle alakalı olan bır sey

NEDEN DIYE SORARSANIZ

BENDE CEVAPLIYIM : Niye ital ediyor ?

FEHİM link=topic=67412.msg774348#msg774348 date=1379157825' Alıntı:

Her zaman derim, bizim birbimize yaptığımızı düşmanımız yapmaz...Birlik olsak da çok çabuk bölünebilen topluluğuz....

tumosannn link=topic=67412.msg774350#msg774350 date=1379158065' Alıntı:
olabılır bu sızın dusuncenız ama benım dusuncemde bu hukumetle alakalı olan bır sey

NEDEN DIYE SORARSANIZ

BENDE CEVAPLIYIM : Niye ital ediyor ?
daha ucuz oldugu icin kimse bu fiyata mazot kullanmiyoki girdilerde ole ,kac yildir destek ayni bakarsan tarim hayvancilik destegi yuzde 30 artti bu yil ama nereye gitti tamamen hayvanciliga zamaninda hayvanciligi o noktaya getiren yine ayni zihniyet deilmi evet et daha pahali onlarin et uretmek icin kosullari iklimden dolayi cok daha kolay ama ayni zamanda sebze meyve fiyatlari turkiyenin 10 kati ama adamlar turkiyeden gelmesin meyve sebze diye her yolu deniyorlar sen hersey ucuz olsun dersen bu is bole olur hadi dedin hersey ucuz olsun o zaman bari onlarin aldigi destegi ver girdilerede olmiycak fahis vergileri ciftci icin kaldir cks deki dekara gore ortalama kullanilicak girdilerin bari vergilerini ayni seviyeye cek yurt disiylaki o zaman hicbir korumacilik istemeyelim !

Trakya Birlik açıklama yapmış.Piyasaya göre hareket ettiklerini ve piyasadaki en iyi fiyatın kendilerinde olduğunu söylüyorlar.

AYÇİÇEĞİ MÜBAYAAMIZ 260 BİN TONU AŞTI

Birliğimizce 2013/2014 iş yılı ayçiçeği alım kampanyasında bugün itibariyle 260 bin ton ayçiçeği ürünü mübayaa edilmiş olup, tutarı 317 milyon TL`ye baliğ olmaktadır. Bugüne kadar üreticilerimize borç tahsilatları, ürün satışları ve nakdi olarak 145 milyon TL ödeme yapılmış olup, bakiye miktarın ödemeleri haftada 2 gün (Salı-Perşembe) olmak üzere devam etmektedir.

Türkiye genelinde ayçiçeği hasadı %80 oranında, Birliğimiz faaliyet bölgesinde ise %90-95 oranında tamamlanmıştır.

Ayçiçeği ithal maliyetleri %40 yağlı ayçiçeği için 1.140-1.150 TL/TON seviyelerinde olup, iç piyasada 900-1.100 TL/TON seviyelerinde seyretmektedir.

Trakya`da faaliyet gösteren sanayicilerimizin ihtiyacı olan yağlık ayçiçeğini İç Anadolu bölgesinden %44-45 yağlı olarak 1.080-1.100 TL/TON (%40 ham yağ karşılığı 1.000-1.020 TL/TON) nakliye dahil fabrika teslimi olarak temin ettikleri gözlemlenmektedir.

Birliğimizin açıkladığı fiyatları eleştirenlerin piyasaların gerçeklerini bilmelerinde yarar olduğu düşüncesindeyiz,

Kamuoyunun bilgilerine arz ederiz.

TRAKYA BİRLİK

YÖNETİM KURULU

alper4u link=topic=67412.msg775407#msg775407 date=1379364048' Alıntı:
Trakya Birlik açıklama yapmış.Piyasaya göre hareket ettiklerini ve piyasadaki en iyi fiyatın kendilerinde olduğunu söylüyorlar.

AYÇİÇEĞİ MÜBAYAAMIZ 260 BİN TONU AŞTI

Birliğimizce 2013/2014 iş yılı ayçiçeği alım kampanyasında bugün itibariyle 260 bin ton ayçiçeği ürünü mübayaa edilmiş olup, tutarı 317 milyon TL`ye baliğ olmaktadır. Bugüne kadar üreticilerimize borç tahsilatları, ürün satışları ve nakdi olarak 145 milyon TL ödeme yapılmış olup, bakiye miktarın ödemeleri haftada 2 gün (Salı-Perşembe) olmak üzere devam etmektedir.

Türkiye genelinde ayçiçeği hasadı %80 oranında, Birliğimiz faaliyet bölgesinde ise %90-95 oranında tamamlanmıştır.

Ayçiçeği ithal maliyetleri %40 yağlı ayçiçeği için 1.140-1.150 TL/TON seviyelerinde olup, iç piyasada 900-1.100 TL/TON seviyelerinde seyretmektedir.

Trakya`da faaliyet gösteren sanayicilerimizin ihtiyacı olan yağlık ayçiçeğini İç Anadolu bölgesinden %44-45 yağlı olarak 1.080-1.100 TL/TON (%40 ham yağ karşılığı 1.000-1.020 TL/TON) nakliye dahil fabrika teslimi olarak temin ettikleri gözlemlenmektedir.

Birliğimizin açıkladığı fiyatları eleştirenlerin piyasaların gerçeklerini bilmelerinde yarar olduğu düşüncesindeyiz,

Kamuoyunun bilgilerine arz ederiz.

TRAKYA BİRLİK

YÖNETİM KURULU
hükümete satılmış bir birliğin açıklamaları.....