Güncel Ayçiçek Fiyatları

Ynt: ayçiçek fiyatları

mtekce link=topic=67412.msg765987#msg765987 date=1376378629' Alıntı:
arkadaşlar herkez trakya birliğe sallıyo ama kimse düşünmüyo acaba bu kurum ayçiçeğini almaz batarsa o zaman tüccar kaç paraya alır bu ayçiçeğini diye düşünen yok sonuçta piyasada oluşturulmak istenen amaç bu zaten trakya birlik yüksek fiyat versin sonra ortaklara para ödeyemez hale gelsin bütün piyasa tüccara kalsın öyle olsa emin olun şuandan çok daha kötüye gider çiftçinin hali herkez tarım krediyede ortak ordan bahseden yok hadi açıklasaya tarım kredi 1.50 tl fiyat o zaman görelim orasıda kooperatif ordan bahseden yok herkez bence bir kurumu kötülerken iyi düşünsün yoksa bu çiftçinin hali daha çok kötüye gider

Tabiki de herkez Trakya Birliğe sallayacak, ayçiçeği işi onun işi. Tarım Kredi ne alaka ki? önceki yıllara nazaran geçtiğimiz yıl biraz fazla ayçiçeği alımı yaptılar ama alımların hepsini de kendilerine yapmadılar ki, büyük fabrikatörlerden birilerine taşeronluk yaptılar hepsi o kadar. Tarım Kredi çoğu zaman ortaklarından borç karşılığı kendi ihtiyacını karşılıyor. Onun alımı devede kulak bile olamaz... Dünya piyasalarının fiyatlara olan etkisi tabiki de var ama üreticiyi mağdur etmemenin yolu da birşekilde bulunması gerekli. Gerekirse ürüne olan devlet desteklemesi arttırılabilir, tabiki de Birlik olmamızı isteyen devletin de en başta Birliğin ve üreticinin yanında olduğunu göstermesi gerek... Çiçekler biçilmek üreze,kimseden çıt yok. Bu işler harman sonuna kaldıktan sonra bir kıymeti kalmıyor.

fiyatlar çok düşük verimlerde var biraz güzel fiyat verseler çok iyi olur buğdayda aynı biçimde satmadım depoya koydum numune bırakmıştım birkaç yere bu sabah aradılar 625 lira satmam daha iyi dursun depoda kışa belki fiyatlar biraz daha farklı olur ayçiçeğide öyle satmam bu fiyatlara atıcam depoya ilk yaza doğru biraz değişir çiçek fiyatları

ARKADAŞLAR TARIM DÜNYADA STRATEJİK BİR SEKTÖR BÜTÜN DEVLETLER ÇİFTÇİ VE ÜRETİCİLERİ SÜBVANSE EDİYOR DESTEKLİYOR BİZDE BÖYLE OLMUYOR DÜNYANIN EN PAHALI MAZOTUNU KULLANAN TÜRK ÇİFTÇİSİ UKRAYNALI VEYA BREZİLYA,ARJANTİNLİ ÇİFTÇİ İLE NASIL REKABET EDEBİLİR ÖZELLİKLE BİR BÖLGEDE YOĞUNLAŞAN AYÇİÇEK ÜRETİMİ VE ÜRETİCİSİ SAHİPSİZ BIRAKILIYOR YAZIKTIR PETROLDEN SONRA ENFAZLA İTHALAT KALEMİMİZ BİTKİSEL YAĞ DAHA ÖNCE TOHUM İŞİNDEDE ÜLKEMİZİN YERİNDE SAYDIĞINI YAZMIŞTIM İNANINBU DURUMA ÇOK ÜZÜLÜYORUM SİZLERİN ELEŞTİRİLERİNİZE SAYGIM VAR AMA TÜRK İNSANI VE TÜRK ÇİFTÇİSİ BUNLARI HAK ETMİYOR

bizm burda dökümler iyi deil diyorlar fiyat ise 90 we 95 kuruş diyorlar.millet diyodu bu yıl 1.80 kuruş olur diyorlardı ama bu yıl 1tl nin altna düsmesinde daha istemem.ama bakalm hersyn hayrlısı allahım utandırmasın hakki ne ise o olur insallah

Çiftçi ' nin Üretici ' nin elindeki mal Tüccar ' a geçti mi kafadan tonda ürün ne olursa olsun en az 100TL koyar...Yoksa aracı takımı para kazanamaz....

Bu da ortalama olarak Ekim-Kasım gibi başlar Aralık-Ocak ' ta tawan yapar....Ondan sonra yataya girer....Sonra baharın sonuna doğru inişe geçer fiyat...

atila link=topic=67412.msg765891#msg765891 date=1376332185' Alıntı:
Ham yağ ve ayçiçeği ithalatcısı ve yağ fabrikatörleri açmı kalsın ... Yazık değilmi onların çoluk-çocuğuna....

Hani ham yağ ve ayçiçeği ithalatından dolayı yurtdışına milyonlarca dolar/euro ödeniyordu...
Hani bu bağımlılıktan kurtulmamız lazımdı...

Balık hafızalı olmayın. Sandığa giderken bugünkü korkularınızı unutmayın ...
aynı pancar gibi ıthal şeker 600usd(ton) dışarda daha ucuz neden uretelim mantıgı ama devlet neden pahalı uretıyıoruz dıye düşünmeden pahalı uretımı irteler

kuyuya birisi bi taş atıyor sonra herkez arkasına düşüyo arkadaşlar hatırlayın çok geçmeden 4 ay önce aman tohum bitti bu sene hiç yok hemen alın dediler haziranın sonuna yakın 2inci ekim ayçiçek tohumunu 380 satılan tohumu 270 aldım yani biz çifçileri herzaman yapay söylentilerle avutuyolar adanada ucuz gidiyormuş yag oranı 30 sa alan firma yoksa tabiki ucuz gider osmanıyede arkadaşım var alan yokkı kime satacam sadece bi fabrika var o alıyo diyo dün babam konya şekere ugramış herkesin beklentisi yuksk ama soylentıler dogrumu diye recep konuk un müdür yardımcısıyla konusmuş. oda demişki hiç açıklanan fiyat yok daha piyasaoluşmadı ama geçen senki fiyatlardan aşagı olmaz demiş. sıkıntı yok bu ürün dışarıdada pahalı artık 900 ,yok 1000lira söylentılerini yazıp esnafların ekmegine yag surmeyelim .trakya birlik 2013yılının başında 40yaglıyı 1500 50yaggelenı 1795 liradan aldıgını sitesinde duyurdu. .
NOT: haziranda tohumu aldıgım firmanın deposunda ina ayçekirdek tohumu koyacak yer bile yoktu . okadar çok tohum vardıki inanın bakkalda bile satıyolardı bizim burda.

sedaat_42@hotmail.com link=topic=67412.msg766469#msg766469 date=1376556301' Alıntı:
kuyuya birisi bi taş atıyor sonra herkez arkasına düşüyo arkadaşlar hatırlayın çok geçmeden 4 ay önce aman tohum bitti bu sene hiç yok hemen alın dediler haziranın sonuna yakın 2inci ekim ayçiçek tohumunu 380 satılan tohumu 270 aldım yani biz çifçileri herzaman yapay söylentilerle avutuyolar adanada ucuz gidiyormuş yag oranı 30 sa alan firma yoksa tabiki ucuz gider osmanıyede arkadaşım var alan yokkı kime satacam sadece bi fabrika var o alıyo diyo dün babam konya şekere ugramış herkesin beklentisi yuksk ama soylentıler dogrumu diye recep konuk un müdür yardımcısıyla konusmuş. oda demişki hiç açıklanan fiyat yok daha piyasaoluşmadı ama geçen senki fiyatlardan aşagı olmaz demiş. sıkıntı yok bu ürün dışarıdada pahalı artık 900 ,yok 1000lira söylentılerini yazıp esnafların ekmegine yag surmeyelim .trakya birlik 2013yılının başında 40yaglıyı 1500 50yaggelenı 1795 liradan aldıgını sitesinde duyurdu. .
NOT: haziranda tohumu aldıgım firmanın deposunda ina ayçekirdek tohumu koyacak yer bile yoktu . okadar çok tohum vardıki inanın bakkalda bile satıyolardı bizim burda.
adana bölgesinde yag oranı ve konya ovası arasındaki yag oranın farkını bende duydum adanali bi esnaf demişdi konya ovasında 2 kat daha fazla yag cıkıyormuş 40 50 arası yag adanada 30 kadar düşüyormuş yemlik bile olmazmış belki konya karaman aksaray bölgelerinden aycekirdegi alcaz diyorlar tabi bunlar mış muş ukaryanadan gelende bir gün bitecek ekim sahası azbi bölge çumra şekerden iyi haberler geliyor yakında acıklıycak ayrıaca fabrika konusnunda konya şeker çumra şeker 2 tane alım yeri var aksaryda 2 tane var konya merkezde 2 3 tane var ekonomisi adanadan daha canlı bi bölge sıcak para akışı fazla

bu sene maalesef fiyatlar düşük olacak ve suandada düşük başladı.kimse kendini avutmasın.tutturmuşlar dünyada yağ fiyatları düşüyormuş ,ham yağ fiyatı düşüyormuş.kardeşim karar verin ya beni dünya ile kıyasla yada yurt içinde kıyasla.devekuşuna demişler gir şu 1ton yükün altına ,ben kuşum giremem demiş.o halde uçta görelim ,uçumam ben deveyim demiş.dünya ile kıyaslıyorsan bende Avrupalı gibi 4,5tan değilde neden 2 liradan mazotu kullanamıyorum.gübreyi neden şişirme fiyattan alıyorum.önce o imkanları bana sağlayacaksın ondan sonra dünya ile kıyaslayacaksın.bu sene Ayçiçek fiyatının kesinlikle ama kesinlikle bırak 1liraları 2 lirayı zorlaması lazım.hangi meslek grubunda var yeni zamlı maaşının 1 sene öncekinden düşük olduğu.yazıklar olsun çiftçimizi bu hallere düşürenlere hakkını vermeyenlere

Adana tarafların hadi yağ oranı düşük Edirne ve Uzunköprü buraları yağ fabrikası dolu bir arkadaş borsa fiyatlarını vermiş .yağ oranıda 38,40 tan aşağı düşeceğini de sanmam. işin en kötü yanıda baz alınmaz ama Keşan ın Beyendik beldesinde biçim yapılmış doğru yanlış 120 kg dekara verim varmış. birde verim yoksa yandığımızın resmidir.

trakyalı arkadaşlar, abilerim. az önce ayçiçeklerini dolaşmaktan geldim. buralar genel itibariyle sıcaktan kavrulmuş, öyle gösterişli kafalar küçülmüş büzüşmüş. yani hem verim hem de fiyat olarak hüsrana uğramamız çok muhtemel. allah sonumuzu hayır etsin. ayçiçek işi zarar bu sene. verim ortalaması 170-180 kg civarı olacak gibi görünüyor. yani anlık fiyatlara baktığımızda hemen hemen maliyetine denk geliyor.

GÜRKAN link=topic=67412.msg766540#msg766540 date=1376585950' Alıntı:
trakyalı arkadaşlar, abilerim. az önce ayçiçeklerini dolaşmaktan geldim. buralar genel itibariyle sıcaktan kavrulmuş, öyle gösterişli kafalar küçülmüş büzüşmüş. yani hem verim hem de fiyat olarak hüsrana uğramamız çok muhtemel. allah sonumuzu hayır etsin. ayçiçek işi zarar bu sene. verim ortalaması 170-180 kg civarı olacak gibi görünüyor. yani anlık fiyatlara baktığımızda hemen hemen maliyetine denk geliyor.
ya ben suluya ektigim halde yine işin icinden cıkamıycam 5 suladım en üst verimi verse bile para yokki cok masrafım var sanırım zararla kapatacam

GÜRKAN link=topic=67412.msg766540#msg766540 date=1376585950' Alıntı:

Tahminleriniz doğru çıktığında,bir de tarlanın icar ile işlendiğini düşünecek olursak o zaman hapı yuttuk demektir. :(

SEYİT link=topic=67412.msg766542#msg766542 date=1376586686' Alıntı:
ya ben suluya ektigim halde yine işin icinden cıkamıycam 5 suladım en üst verimi verse bile para yokki cok masrafım var sanırım zararla kapatacam
Neden Abi Masrafın Cok Mu? Ben 4 Suladım, Suyun Dışındada Baska Ciddi Bi Masraf Yok...

FEHİM link=topic=67412.msg766549#msg766549 date=1376588346' Alıntı:
çiçeklerin tablanın orta tanelerini dolduramamış fazla açılmaya gelmez.
evet abi haklısın. bir de biçerdöver bu boş yada ince taneleri üflüyor. zaten kilo da çekmez gibime geliyor. normal kenardaki tanelerin içi de tam dolgun değil, ince. gözlemlediğim kadarıyla limagrain 5580, 5542, pioneer ll05, lc53, kuvvetli yerdeki sanaylar iyi çeşitler. büyük hevesle ektiğimiz g46 sanırım beklentilerimizi karşılamayacak. bizim 5542 ve pioneer g46 lar yüzde 90 olgunlukta. alan alan su tutan yerler hafif ayva sarısı. önümüzdeki haftasonu biçime başlarız sanırım. sanaylar ise ayva sarısı renk olmadan direk kavruldular kapkara oldular. sıcak rüzgarlar buğdaylar gibi ayçiçeklerini de vurdu.