Günün İşinden Bir Fotoğraf ve Yorum

Bende de var dı deseydin resim yollardık
Öz döken de var beğen al da
Öz döken ni köye hibe ettim beğen al aldım ikiside güzel merdaneleri aynı senin fotoğraftaki gibi ikiside farklı ama çalışması aynı çok değişen birşey yok
Beğen al italyan ayak öz döken herhal italyan ayak değildi çok ayağı kırılmıştı beğen al da tık yok ayaklarda daha
Screenshot_20210503_173943.jpg
italyan ayak bu

Benim bildiğim bu attığın normal ayak italyan ayak değil. Hafif tip kültüvator. Ben pulluk sonrası ikileme için kazayağı nın yerine mini tiller düşünüyorum. Bu senin kullandığın kesekli yerde gitmez.
Biz bunu pancar yerinde kullanıyoruz uzun bacaklı iyi olur sana kültivatör den sonra girer tarlaya ama otlu yerde kültivatör den az ot topluyor bu

• Beğen
Tepkiler: filizma
Kültivatörden sonra sendeki de iş görür. Benim aklımdaki sürümden sonra hemen merdaneli mini tiller çekip mibzerle ekmek.
Şimdi tarlanın durumuna göre alet kullanıyoruz kimi yerde direk bunu da cekebilirsin
Kıraç tarımda Mayıs Haziran ayinda yapılan herg de hiç birşey olmaz kullan.
Temmuzda kültivatör ile ikeleme yapılır Ekim'de de bununla yaparsın tathta gibi olur tarla

Şimdi tarlanın durumuna göre alet kullanıyoruz kimi yerde direk bunu da cekebilirsin
Temmuzda kültivatör ile ikeleme yapılır Ekim'de de bununla yaparsın tathta gibi olur tarla
Emre yerleri pullukla Mayıs'ta sürdük kıraç Haziranda kültivatör; temmuz sonu Ağustos başı mini tiller ;Eylül sonu tırmık nasıl olur...

Emre yerleri pullukla Mayıs'ta sürdük kıraç Haziranda kültivatör; temmuz sonu Ağustos başı mini tiller ;Eylül sonu tırmık nasıl olur...
Çok güzel olur .
Toprak iyice parçalandığı için tohum aynı derinlikte olur ve homojen çıkış sağlar.
Diğer bir faydası tarla yüzeyi düzgün olduğu için biçer rahat hasat eder.
Tablanın bir tarafı toprak kazırken diğer taraf ekinin kellesini uçurmadan, düz gider rahat biçilir buda verime etkisi olur

• Beğen
Tepkiler: Yenikentli123

Hasattan hemen sonra çizel çeksem. Ekim kasım gibi tekrar çarpraz çizel çekip üstüne mini tiller vurup eksem nasıl olur. Ekime yakın zamanda yapılan sürüm tavı kaçırıyor. Kuraklığı düşününce pulluksuz tarımı denemek lazım diye düşünüyorum.

Hasattan hemen sonra çizel çeksem. Ekim kasım gibi tekrar çarpraz çizel çekip üstüne mini tiller vurup eksem nasıl olur. Ekime yakın zamanda yapılan sürüm tavı kaçırıyor. Kuraklığı düşününce pulluksuz tarımı denemek lazım diye düşünüyorum.
Hasat tan sonra bizim burada çizel çeksen o kesek leri goble veya rotatiller parçalar anca ekimden önce de toprağa silindir çekmek gerekir kesek gene de ezilmiyor.
Ha Malatya ha Elazığ aynı iklim ve toprak yağmadığı zaman da olmuyor mübarek .
Toprak yapınızı göz önünde bulundur ona göre düşün . Bizde nohut veya buğday hasat tan sonra ister çizel çek ister bulluk toprakta tav olmaz anca herg ler de olur.

Hasat tan sonra bizim burada çizel çeksen o kesek leri goble veya rotatiller parçalar anca ekimden önce de toprağa silindir çekmek gerekir kesek gene de ezilmiyor.
Ha Malatya ha Elazığ aynı iklim ve toprak yağmadığı zaman da olmuyor mübarek .
Toprak yapınızı göz önünde bulundur ona göre düşün . Bizde nohut veya buğday hasat tan sonra ister çizel çek ister bulluk toprakta tav olmaz anca herg ler de olur.
IMG_20200524_170907.jpg

Silindir kullanıyoruz. Rotavatör de var. Bizim bölgede kullanılan kültüvator tipi bunlar. Ben bu tip kültüvatorlerin yaptığı işçiliği sevmiyorum. Yoksa elbette rotavatör ve goble daha iyi kesek parçalamada. Ama bu aletler toprağın nemini yok ediyor. Mini tiller almak istememin nedeni bu. Yağmur yağıp biraz çekilince Merdaneli mini tiller çekilse bence hem toprağın nemli kalmasını sağlarız hem de kesekleri ezeriz. Bizim burda pulluk artı resimdeki kültüvator artı mibzerle ekim artı silindir uygulanıyor. Ama bu tip kültüvatorlerle istediğimiz derecede toprağı işleyemiyoruz.Mini tiller bölgemizde kullanan yok. Teorikte güzel işçilik çıkarır diye düşünüyorum. Ama pratikte görmediğimden ister istemez kararsız kalıyor insan.