Haberlerdeki Amca

Adam gereğini söylemiş.Sözde, fabrikalar ettikleri zararı kapatmak için satılmış,
Eleştiri yapınca, trol, bilgisiz ukala oluyoruz.İyi diyebilme hakkımız var, kötü diyebilme hakkımız yokmuş.50 milyon euro bundan dolayı buhar oldu.AB kredisi buhar olmasa belki bunlar olmazdı.

Pancar üreten arkadaşlar bilir!

Polar diye bişey var. Ortalama 16 polar 210 tl tonu

Aynı tarla aynı tohum aynı gün söküm aynı silo.

1. Tır 13 polar
2. 15
3.12
4.16
5.18
6.14
...
Vs. Afyon şeker de yıl sonu ortalaması 16 polara denk getirdiler [emoji23]

Dedimya aynı silo aynı tarla diye

Adapazarı şeker fabrikasına giden tırlar

1. 21
2. 19
3. 17
4.21
5. 20
..
Burda ortalamada 19.78 denk geldi ki, arada bi tır var şeker örneğini 3 defa ölçmüşler 22 üzeri sayılmadığı için 21 yazılmış.

16 polar olunca 210 tl

20 polar olunca 260 tl

Arada 50 tl fark var 500 ton pancarda 25 bintl eder ki bu zaten bana kalacak kar.

Şimdi devlette sıra almak ölüm zulum eziyet.

Kotam var 800 ton tam 2 ay gönderneyle uğraşıyon.

Yok eğer yükleme makinasına versen hepsini bir günde alıyo ama onada tonda 5 tl para kesiyo.

Ben elbette özelleşmesini istemem. Fakat kimse kusura bakmasın ne kadar kabiliyetsiz vasıfsız torpilli elaman varsa hep devlette bu tür işletmelerde.

Ya paramı almak için tam 110 gündür bekliyom.

Kayseri 12. Ayda verdi. Özel olmasına ragmen tonunu 220 den ödedi.

Ben devlette hakkım olanı alamıyosam kimse kusura bakmasın.

Eger fabrikaları koruyucu şekilde kanunla özelleştirilirse ben karşı çıkmam olmasınıda isterim.

En azından adam akıllı iş yürür.

Bi mevzu daha var onuda yazayım.

Adamın kamyonu var. Aynı zamanda fabrikada memur ücretide 3700 küsürdü.
Adam amcasının oğluna 1750 lira verip kendi yerine çalıştırıyo kendide fabrikaya pancar çekiyo [emoji1].

Yahu hangi özel firmada bunu yapabilir.

Pancar üreten arkadaşlar bilir!

Polar diye bişey var. Ortalama 16 polar 210 tl tonu

Aynı tarla aynı tohum aynı gün söküm aynı silo.

1. Tır 13 polar
2. 15
3.12
4.16
5.18
6.14
...
Vs. Afyon şeker de yıl sonu ortalaması 16 polara denk getirdiler [emoji23]

Dedimya aynı silo aynı tarla diye

Adapazarı şeker fabrikasına giden tırlar

1. 21
2. 19
3. 17
4.21
5. 20
..
Burda ortalamada 19.78 denk geldi ki, arada bi tır var şeker örneğini 3 defa ölçmüşler 22 üzeri sayılmadığı için 21 yazılmış.

16 polar olunca 210 tl

20 polar olunca 260 tl

Arada 50 tl fark var 500 ton pancarda 25 bintl eder ki bu zaten bana kalacak kar.

Şimdi devlette sıra almak ölüm zulum eziyet.

Kotam var 800 ton tam 2 ay gönderneyle uğraşıyon.

Yok eğer yükleme makinasına versen hepsini bir günde alıyo ama onada tonda 5 tl para kesiyo.

Ben elbette özelleşmesini istemem. Fakat kimse kusura bakmasın ne kadar kabiliyetsiz vasıfsız torpilli elaman varsa hep devlette bu tür işletmelerde.

Ya paramı almak için tam 110 gündür bekliyom.

Kayseri 12. Ayda verdi. Özel olmasına ragmen tonunu 220 den ödedi.

Ben devlette hakkım olanı alamıyosam kimse kusura bakmasın.

Eger fabrikaları koruyucu şekilde kanunla özelleştirilirse ben karşı çıkmam olmasınıda isterim.

En azından adam akıllı iş yürür.

Bi mevzu daha var onuda yazayım.

Adamın kamyonu var. Aynı zamanda fabrikada memur ücretide 3700 küsürdü.
Adam amcasının oğluna 1750 lira verip kendi yerine çalıştırıyo kendide fabrikaya pancar çekiyo [emoji1].

Yahu hangi özel firmada bunu yapabilir.
Polardan ornek vermissiniz tabiki hakli taraflariniz var ancak ortada bi yanlis varsa duzeltmek yine sizin elinizde itiraz hakkinizi kullanabilirdiniz..

Ornek verdiginiz fabrika Adapazari oldugu icin oradan devam edecegim.
-Adaseker, devlet fabrikalarina kiyasla kusbe odemesi yapmaz buda tonda 15 tl kaybiniz var anlamina gelir.
-Ada seker yatirilan her 1 ton pancarin 100 kilosunu (kisaca yuzde 10) c pancari olarak degerlendir. Buda esittir 1 ton 16 polar pancar 200,5 tl. Yani tonda 9.5 tl kayip..
-Adaseker ureticisine erken odeme yapar ancak erken odeme komisyonu olarak kalan hakedisin yuzde 5 ine el koyar. Buda esittir tonda 10 tl kayip.
-Ada seker b pancari uygulamasi ile elindeki pancar stokda fazla kalirsa sizden yuzde 5 oraninda yani tonu 165 liraya pancar alir sesinizi cikaramazsiniz.
-Adaseker piyasada 1100 lira olan gubreyi size 1300 e tohumu ise 200 liradan alip 270 liraya satar. Bunu da ancak bordroda ogrenirsiniz.
-Adaseker makine ile yuklemelerde sabit yuzde 8.9 fire uygular(aslen makine ile yuklemelerde yuzde 5 bile fire cikmaz.) yuklenen pancari da fireli halinden hesaplayip sizden yatan her 1 net pancar tonu icin 7 lira kesinti yapar. Zaten kepce ile yalpilan yuklemelerde firenin ne gelicegin sadece Allah bilir.
- 8 ton hasat ettiginiz pancar siloda ocak ayina kadar bekler ve bi bakarsiniz dekar basina 1 ton kaybiniz var.
- Ayrica her yil en gec odemeyi de yine adaseker yapar.
.
.
.....

Daha boyle uzar gider ama ozetlersek devlet fabriklarinda 16 polar pancar 210 liraysa Adasekerde eminnolun 16 polar pancarin gercek alim fiyati 180 lirayi gecmez.. Aksini idda edene brodro bile gonderebilirm..

Neyi savundugumuza biraz dikkat edelim lutfen. Cunku hepimiz ayni gemideyiz..

Basbayagida uyuyor o fabrikalar senin benim vergilerimle yapildi kimsenin babasinin mali degil..sattacam deyipte babasinin mali gibi kimse satamaz..15 senedir burdalar bana acilan bir devlet fabrikasi soylesene..kaldi ki baba mali satarken bile insanin cani sizliyor...

helal olsun sana hemsehrim iite bilinçli vatandaş işte bilinçli çiftçi.

• Beğen
Tepkiler: Baskentlibeyto
işte oda devletin kabahati sen şeker fabrikalarını işlevsiz hale getirisen siyasilerin iş kapısı haline getirirsen zengine kota kazancı ve rantı haline getirirsen böyle olur.
Yanlisin var kardes islevsiz degil o satilacak seker fabrikalari 33 milyon kar elde etmiş..bunlar kisaca peşkeş cekilecek..calisan sayisi 100 ise asgari ucrete mahkum edilip 50 kişiyle işi cevirecekler..kisaca zengin daha cok zengin olacak..

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Polardan ornek vermissiniz tabiki hakli taraflariniz var ancak ortada bi yanlis varsa duzeltmek yine sizin elinizde itiraz hakkinizi kullanabilirdiniz..

Ornek verdiginiz fabrika Adapazari oldugu icin oradan devam edecegim.
-Adaseker, devlet fabrikalarina kiyasla kusbe odemesi yapmaz buda tonda 15 tl kaybiniz var anlamina gelir.
-Ada seker yatirilan her 1 ton pancarin 100 kilosunu (kisaca yuzde 10) c pancari olarak degerlendir. Buda esittir 1 ton 16 polar pancar 200,5 tl. Yani tonda 9.5 tl kayip..
-Adaseker ureticisine erken odeme yapar ancak erken odeme komisyonu olarak kalan hakedisin yuzde 5 ine el koyar. Buda esittir tonda 10 tl kayip.
-Ada seker b pancari uygulamasi ile elindeki pancar stokda fazla kalirsa sizden yuzde 5 oraninda yani tonu 165 liraya pancar alir sesinizi cikaramazsiniz.
-Adaseker piyasada 1100 lira olan gubreyi size 1300 e tohumu ise 200 liradan alip 270 liraya satar. Bunu da ancak bordroda ogrenirsiniz.
-Adaseker makine ile yuklemelerde sabit yuzde 8.9 fire uygular(aslen makine ile yuklemelerde yuzde 5 bile fire cikmaz.) yuklenen pancari da fireli halinden hesaplayip sizden yatan her 1 net pancar tonu icin 7 lira kesinti yapar. Zaten kepce ile yalpilan yuklemelerde firenin ne gelicegin sadece Allah bilir.
- 8 ton hasat ettiginiz pancar siloda ocak ayina kadar bekler ve bi bakarsiniz dekar basina 1 ton kaybiniz var.
- Ayrica her yil en gec odemeyi de yine adaseker yapar.
.
.
.....

Daha boyle uzar gider ama ozetlersek devlet fabriklarinda 16 polar pancar 210 liraysa Adasekerde eminnolun 16 polar pancarin gercek alim fiyati 180 lirayi gecmez.. Aksini idda edene brodro bile gonderebilirm..

Neyi savundugumuza biraz dikkat edelim lutfen. Cunku hepimiz ayni gemideyiz..
Evet hepimiz aynı gemideyiz.

Ama bazı gerçekler can yakar.

Afyon şeker

Kompoze ton 1298 tl
Üre ton 1236 tl

Adapazarı şekerle hiç bi farkı yok.

Keşke devlet fabrikalarıda dışarıda 1 ünütesi 355 tl olan tohumu 270 tl ye versede ordan alsak.

Bugüne kadar Adapazarı şekerde kota sorunu olmadı. Ne istediysek alıyoz.

Gönderme sorun olmadı istediğim zaman gönderirim + komyoncuya afyondaki gibi farkda vermem.

%10 u c den ödüyor doğru ama ne kadar hesap yaparsanız yapın, aynı kapıya çıkıyor.

Bnim bahsetmeye çalıştığım şey aynı pancarın devlette para etmemesi.

Küspe demişsiniz ama afyon bu yıl küspesini kendi sattı .

Afyonda 28 ekime mause yükletme şartıyla sıra verdi pancarı kasımın 16 17 gibi yükledim.

Devlet olmuş şu olmuş hiç umrumda değil savunduğum bişeyde yok. Sadece emeğimi korumayan bi kuruluş var ve buna bi çözüm şart.

• Beğen
Tepkiler: ufukk
Evet hepimiz aynı gemideyiz.

Ama bazı gerçekler can yakar.

Afyon şeker

Kompoze ton 1298 tl
Üre ton 1236 tl

Adapazarı şekerle hiç bi farkı yok.

Keşke devlet fabrikalarıda dışarıda 1 ünütesi 355 tl olan tohumu 270 tl ye versede ordan alsak.

Bugüne kadar Adapazarı şekerde kota sorunu olmadı. Ne istediysek alıyoz.

Gönderme sorun olmadı istediğim zaman gönderirim + komyoncuya afyondaki gibi farkda vermem.

%10 u c den ödüyor doğru ama ne kadar hesap yaparsanız yapın, aynı kapıya çıkıyor.

Bnim bahsetmeye çalıştığım şey aynı pancarın devlette para etmemesi.

Küspe demişsiniz ama afyon bu yıl küspesini kendi sattı .

Afyonda 28 ekime mause yükletme şartıyla sıra verdi pancarı kasımın 16 17 gibi yükledim.

Devlet olmuş şu olmuş hiç umrumda değil savunduğum bişeyde yok. Sadece emeğimi korumayan bi kuruluş var ve buna bi çözüm şart.
Afyon sekerde gecen kampanya doneminde hem randevu sisteminin getirdigi sikintilar hemde fabrika kaynakli grev ve ariza gibi sebeplerden dolayi pancarin nakliyesinde sorunlar yasandigini biliyorum. Ama su bir gercek ki devlet fabrikalari asla hakkinizi goz gore gore yemez. Ama ozel fabriklarda sozlesme tek taraflidir ve fabrikanin kar etmesi icin her hakkli sakli tutulur. Zaten su an Turkiyede sekeri maliyetinin altinda mal edebilen 3 fabrikadan biri adaseker dir. Sebebi ise sozlesmeyi arkasina alip ciftciye yuklenmesidir.. Yinede siz memnunsaniz adiniza sevindim ;) Allah hic birinizin emegini bos etmesin insallah ;) maksadim sadece bilinc olusturmak lutfen yanlis anlamayin sizi elestirmek gibi bi niyetim yoktu ;)

Hükümetimizi seviyoruz ancak bu hükumet fazla kapitalist davranmakta. Ne kadar iki kelimeyi bi araya getiremeyen at ağızlı varsa maalesef hükümetimiz döneminde zengim oldu. Peki nasıl oldu derseniz garibandan yiyerek zengin oldu. Cok laf yalansız çok mal haramsız olmaz. Bu tür şerefsizler zenginleştikce güçleniyor güçlendikçe garibana çöküyor. Bunun altında yatan en büyük sebep bence sayın Cumhurbaşkanımızın sorumluluk verdiği kişilerin yeterliliğinden ziyade kendisine yakınlığına ve sadakatine bakıyor onlar da aynı şekilde altındakileri aynı yöntemle seçiyorlar. Ben hükümetimizi sevmeme rağmen o amcamızı dinledikten sonra %100 haklı olduğuna kanaat getirdim. Çiftcilerin ürettiği mal değersiz değil. Ancak zulme uğruyorlar. Ellerindeki mal bedavaya alınıyor. Ve küsüp köyden ayrılan bir adam asla tekrar köyünde dönmez kolay kolay bunu da yazın bir kenara.

Bende aynı konuyu dile getirmiye çalışıyorum.Tarım konusu bu hükümetin en zayıf noktası.Birileri çok yanıltıyor,hükümeti.hep hopsayta düşürüyor.Çiftci para kazanamaz duruma düşürüldükçe birileri ellerini oğuşturuyor.Dalkavuklar ve şakşakcılar uzaklaştırılmadıkca hiç bir şeyi düzeltemeyiz.Tarım krediler,pancar koperatifleri,arpalık olmaktan kurtarılmazsa hiç bir şeyi kar ettiremeyiz.Milliyetçilik duygularının tavan yaptığı bir vakitte kimler bu şeker kotaları ile oynuyor.Vakıf arazileri birilerine pazarlanıyor. Büyükşehir yasasının eksiklerinden faydalanan fırsatçılar köylünün meralarına konuyor.Toplumun sinir uçlarınlan oynanıyor.Lütfen bunlara kulak verin

Bende aynı konuyu dile getirmiye çalışıyorum.Tarım konusu bu hükümetin en zayıf noktası.Birileri çok yanıltıyor,hükümeti.hep hopsayta düşürüyor.Çiftci para kazanamaz duruma düşürüldükçe birileri ellerini oğuşturuyor.Dalkavuklar ve şakşakcılar uzaklaştırılmadıkca hiç bir şeyi düzeltemeyiz.Tarım krediler,pancar koperatifleri,arpalık olmaktan kurtarılmazsa hiç bir şeyi kar ettiremeyiz.Milliyetçilik duygularının tavan yaptığı bir vakitte kimler bu şeker kotaları ile oynuyor.Vakıf arazileri birilerine pazarlanıyor. Büyükşehir yasasının eksiklerinden faydalanan fırsatçılar köylünün meralarına konuyor.Toplumun sinir uçlarınlan oynanıyor.Lütfen bunlara kulak verin
Ciftci resmen sindire sindire bitiriliyo daha dogrusu köylü. Cark zengine donuyo.ben cocuklugum da her sene 600 ile 1000 ton arasi senelik pancar yatiririk da kantara.simdi 200 ton kota bulamiyorum pancar ekecem valla kar etmek icin degil pancari ozledim yav. Cocuklugum pancarda yagmurla ma yapmakla gecti..kota diyoz bilmem c den deniyo bilmem ney ney.kimi kime satiyonuz arkadas pancar ciftcinin ureticinin zaten yav.malesef bu gidisle ne pancar kalacak ne köylü. Arpa ekelim tamam.ekelim kilosu 5 tl olsun ekelim.ben bu sene 80 dekar arpa ektim eki ekmez yagmurlama. 20 gun sonra bida yagmurlama.sonra bide salma su.hasat et 7o0 yada 800 kurus.elinize kolunuza saglik.

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU

Arkadaşlar siyasi görüşünüz ne olursa olsun eğriye eğri doğruya doğru demekten çekinmeyin.Bu fabrikalar günümüz şartlarında kar etme amaçlı değil piyasayı regüle etme amaçlı fabrikalar kaldı ki bu fabrikalar kar da etmiş.Daha fazla kar etmesini istiyorsanız fabrikaların çalışmasına bir bakın.50 kişi çalışması gereken yerde 100 kişi çalışıyorsa bakma kardeşim gözünün yaşına çıkart ya da başka yerlere sevket.Ben 5 liraya mazot alacağım 1200 liraya gübre alacağım dekara 40-50 liralık ilaç atacağım sonra da ucuza ürün satacağım var mı böyle bir dünya ya.Sen çiftçiye hakkı olan desteği vermezsen bunu devletin fabrikalarında üretip halka ucuz olarak satmak zorundasın.E bu fabrika kar etmez tabi.Ben de istiyorum halk ucuza tüketsin üretilen tarım ürünlerini ama bu şartlarda bu mümkün değil.Amcanın da dediği gibi biz bu ürünleri ucuza satmaya razıyız.Yeter ki destek olsun.Şeker fabrikaları olayında en çok canımı sıkan şey ABD'li şirketin bir raporuyla yapılıyor olması.Diğer taraftansa rest çekiyorlar harekatta.Bu danışıklı dövüş değilse nedir?Savaşlar para ve ganimetler için yapılır.Böyle dışa bağımlı bir ekonomide niye sizinle savaşsınlar ki.Siz haracınızı zaten ödüyorsunuz.O yüzden bu fabrikalara sahip çıkmak zorundayız ötesi berisi yok.Biliyorsunuzdur diye umuyorum Türk Telekom'da özelleştirildi bundan seneler önce Oger şirketine.Şu an Türkiye Cumhuriyetinin 1/3'ü Gana'da 660.000 km fiber var.Türkiye'de ise 260.000 km.Ve bu durum uzmanlarca dünya ekonomileri sıralamasında 17.'likten 19.'luğa gerilememizde payı var deniyor.Bu örnekler daha da çoğaltılır.Bir yenisine daha tanıklık etmek istemiyorsak sahip çıkmak zorundayız.