Hakkari'de Hayvancılık Sorunları: Kasaplar Çözüm İstiyor

Screenshot_3.png

Hakkari'de hayvancılık sektöründeki sorunlar giderek derinleşiyor. Kasaplar, bölgede hayvancılığın azalması ve canlı hayvan bulma konusundaki zorluklarla karşı karşıya olduklarını ifade ediyor. Özellikle hayvan pazarının olmamasının etkisiyle Hakkari, hayvancılık alanında sıkıntılar yaşayan tek il konumunda.

H. Ekrem Aldemir, 1977 yılından beri kasaplık yaptığını belirterek, "Hakkari'de son yıllarda sıkıntı var. Hayvan pazarı olmayan tek il Hakkari'dir. Hakkari'ye Diyarbakır, Van, Erciş ve Muş illerinden et getiriyoruz. Hakkari'de hayvancılık ölmüştür. Besicilik hiç yok." şeklinde konuştu.

Aldemir, özellikle Hakkari çevresindeki köylerdeki küçükbaş hayvan sayısının dramatik bir şekilde azaldığını vurgulayarak, "Eğer devlet destek verip vatandaş köyüne geri dönüş sağlarsa, bir köyde en az 50 koyun bile olursa hem istihdam sağlanır hem de et sıkıntısı ortadan kalkar." dedi.

Bölgedeki kasaplar, dana etini 500, koyun etini 400 liradan satışa sunduklarını belirtirken, hayvancılığın canlanması için çiftçilere destek verilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Hakkari'de yaşanan bu sorunlar, bölge ekonomisi ve hayvancılık sektörü için çözüm bekleyen önemli bir konu olarak öne çıkıyor.
 
Hayvancılık yok besicilik yok, o zaman et yok. hımmm

Et yoksa kuş yakalasınlar, yada su içsinler

1 bardak

Olmaz ama kuşun etinden ne olur, tavuk olabilir, yada su...1 bardak.
 

Benzer Konular