Hangi Rotovatörü Almalısınız? | Tek Geçişte Tohum Yatağı Hazırlamak

Haydaa...
Geçtiğimiz hafta toscano nun tas gömücü olarak lanse ettiği L bıçaklı modeli icin bayiye pazarlığa gittim. Toprağı yeterince inceltemediği kullanissiz olduğu gibi gibi sebepler soyledi. Israrla dik rotovatoru tercih etmem gerektigini soyledi.
Tabi kafa karisti pazarlık yarim çıktım dükkandan. Simdi bu video iyi geldi üzerine. Yerlerimiz taşlı. Büyükler toplanıyor ancak alta gömülü olanlar kalabiliyor yine.
Tecrubeli arkadaşlar L bıçak mi dik bıçak mı? Ekilen ürün kanola arpa bugday

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Selamlar Trakkulüp ailesi. Önceden yonca yeri ve şimdi mısır ekili olan arazimize rotovatör çektik. Bir yandan da bilimsel kanıtlar ve kendi tecrübeleri mi de ekleyerek rotovatör konusuna açıklık getirmeye çalıştım. İyi seyirler.

Elinize sağlık.

Çizel ayakları traktörün bastığı yeri rotovatör öncesi kabartma için kullanılıyor.

Yatay rotovatörün bıçakları toprağın aynı derinliğine yatay olarak vurup toprağa tek düzlemde dairesel hareket yaptırıyor.Tabanda sert tabaka oluşturma potansiyeli var.

Dik frezenin bıçakları ise tek olarak değil 6-8 ünite (büyüklüğe göre) halinde her ünitede dört bıçakla ve dik olarak girip mikserle ayran çalkalamak gibi toprağa burgusal hareket yaptırıyor.Önünde çizel bacağı yoktur çünkü dik bacaklar traktörün bastığı yeri de rahatça girip çalkalar.Yatay rotovatörün merdanesi boru tipidir oluk şeklinde iz bırakır ek bastırmaya gerek olabilir.Dik rotovatörünki tırtıklı ve ağırdır,toprağı tekrar parçalar düzeltir bastırır ,lastik merdane gibi ek bastırıcılara gerek kalmaz.

Son düzenleme:
Bahsi geçen ekipmanların üçünüde aktif olarak kullanıyorum, farklı toprak yapılarında değişik tav durumlarında birbirinden farklı sonuçlar verirler. Tav suyu verdiğiniz yada kuvvetli bir yağış aldığınız yerde dik rotovatör daha iyi iş çıkarır. Tarlada çok anız vardır parçalasın gömsün derseniz yatay L rotovatör daha iyidir. Ben anıza direk rotovatör çekip ekim yaparım derseniz yatay dik bıçak daha az taban yapar. Hepsinin görevi bence farklı, lakin imkanlar dahilinde tek seçenek varsa yatay L bıçak rotovatör öneririm

Bahsi geçen ekipmanların üçünüde aktif olarak kullanıyorum, farklı toprak yapılarında değişik tav durumlarında birbirinden farklı sonuçlar verirler. Tav suyu verdiğiniz yada kuvvetli bir yağış aldığınız yerde dik rotovatör daha iyi iş çıkarır. Tarlada çok anız vardır parçalasın gömsün derseniz yatay L rotovatör daha iyidir. Ben anıza direk rotovatör çekip ekim yaparım derseniz yatay dik bıçak daha az taban yapar. Hepsinin görevi bence farklı, lakin imkanlar dahilinde tek seçenek varsa yatay L bıçak rotovatör öneririm
Çizel çekip arkasından l rötavatör çeksek pulluğa gerek kalmadan Ekim yapabilir miyiz

Çizel çekip arkasından l rötavatör çeksek pulluğa gerek kalmadan Ekim yapabilir miyiz
Pek çok çiftçi bahsettiğiniz uygulamayı yapıyor. Bende zaman zaman hububatta çizel +L rotovatör kullanıyorum iyide sonuç alıyoruz. Sadece kültür bitkisinde çizel tercih etmiyorum olmayacağından değil pulluk kullandığımızda tohum yatağı daha temiz oluyor