Hangi traktör

Traktör işi görecelidir bence alınabilecek en konforlusu alınmalıdır beygir gücünden bahsetmiyorum avrupa ülkelerinde ki çiftçilere bakın bir de bizim kahvelerde oturan abilerimize babalarımıza dedelerimize bakın hepsinin kamburu çıkmış kulakları duymuyor 60 yaşında adamlar daha bastonla geziyor ben bu işi yapıyorsam en iyisiyle yapmalıyım yapamıyorsam birşeyler yanlış demektir kazanıpta farklı sektörlere yatırım yapmakta bir tercihtir fakat 180-200 hp traktörle hem zamandan hem bakım masrafından kurtarır çoluk çocuğunuza bolca vakit ayırırsınız 3 kuruş para için bedenime eziyet etmek pek mantıklı değil kazandığını ilerde doktorlara gömüyorsun zaten he ben çok mu uyuyorum buna henüz hiç uymuyorum tümosan kullanıyorum şuanlık fakat önümde öncelikli yatırımlar vardı onları yaptım birkaç yıl içindede sıra traktöre gelecek allah kısmet ederse ve başka yatırım düşünmüyorum dünya malı dünya da kalıyor.
Bunlar da Avrupa’da ki çiftçiler eylem yaparken çekilen fotoğraf sizin dediğinize göre eminim ki hepsi 5 er bin dönüm arazi işliyorlardır.
Fakat tanıdığım biri 150 dönüm araziyle claas arion 450 kullanıyordu.
Ekli dosyayı görüntüle 50980

Ben traktöre çalışmam traktör bana çalışır. Kendinizi yormak istemiyorsanızda bizim burda 150 liraya sabahtan akşama kadar sürmek isteyen genç delikanlı çok, sizin ordada vardır mutlaka

• Beğen
Tepkiler: özfer10
Traktör işi görecelidir bence alınabilecek en konforlusu alınmalıdır beygir gücünden bahsetmiyorum avrupa ülkelerinde ki çiftçilere bakın bir de bizim kahvelerde oturan abilerimize babalarımıza dedelerimize bakın hepsinin kamburu çıkmış kulakları duymuyor 60 yaşında adamlar daha bastonla geziyor ben bu işi yapıyorsam en iyisiyle yapmalıyım yapamıyorsam birşeyler yanlış demektir kazanıpta farklı sektörlere yatırım yapmakta bir tercihtir fakat 180-200 hp traktörle hem zamandan hem bakım masrafından kurtarır çoluk çocuğunuza bolca vakit ayırırsınız 3 kuruş para için bedenime eziyet etmek pek mantıklı değil kazandığını ilerde doktorlara gömüyorsun zaten he ben çok mu uyuyorum buna henüz hiç uymuyorum tümosan kullanıyorum şuanlık fakat önümde öncelikli yatırımlar vardı onları yaptım birkaç yıl içindede sıra traktöre gelecek allah kısmet ederse ve başka yatırım düşünmüyorum dünya malı dünya da kalıyor.
Bunlar da Avrupa’da ki çiftçiler eylem yaparken çekilen fotoğraf sizin dediğinize göre eminim ki hepsi 5 er bin dönüm arazi işliyorlardır.
Fakat tanıdığım biri 150 dönüm araziyle claas arion 450 kullanıyordu.
Ekli dosyayı görüntüle 50980
sende alman çiftçi gibi hakkını aramaya kalk görürsün başına gelecekleri. almanyada çok büyük çiftliklerde kullanılıyor büyük traktörler. 100-200 dönüm arazi için degil. birde şunu unutmamak gerekli almanlar traktörü senin yarı fiyatına alıyor. bu konuda devletin eli destek olarak çiftçinin üzerinde. alman diyor ki çiftçim sen üret ben senin arkandayım diyor. bizi dışarı mecbur etme diyor. bütün imkanları saglıyor. imkanlar biraz eksik olunca alman çiftçisi protesto ya başlıyor.yıllar önce eflasyon yüzde 1.5 artı diye alman halkı sokaga döküldü.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
sende alman çiftçi gibi hakkını aramaya kalk görürsün başına gelecekleri. almanyada çok büyük çiftliklerde kullanılıyor büyük traktörler. 100-200 dönüm arazi için degil. birde şunu unutmamak gerekli almanlar traktörü senin yarı fiyatına alıyor. bu konuda devletin eli destek olarak çiftçinin üzerinde. alman diyor ki çiftçim sen üret ben senin arkandayım diyor. bizi dışarı mecbur etme diyor. bütün imkanları saglıyor. imkanlar biraz eksik olunca alman çiftçisi protesto ya başlıyor.yıllar önce eflasyon yüzde 1.5 artı diye alman halkı sokaga döküldü.

Ben yorumumu herkes ya da her toprak için yapmadım ama 400 kg ayçiçeği alan 2 ton mısır 600 kg buğday ve ya 350-400 kg kanola alan yani kuvvetli topraklar için bahsettim ve ya çok fazla kurak arazisi olan 500 600 dönüm işleyen adam alsın 130-140 hp 100 dönüme gidipte 1 milyonluk alın diyen yok ama benim kafamda ki traktöre verilecek para çıkardığım miktarın 3 te 1 i ile 5 yılda alabileceğim traktördür atıyorum o da 100 lük normal traktör yerine 85 lik konforlu olandır.

Batı bizi kıskanıyor[emoji1]

IMG_1741.JPG

[emoji28]

Abi naptınız yaa, Konya'da 1000 dekar 400 dönüm demektir, kıraç 400 dönüm 4 parça ise 4 günde ekilir, 1000 dekar kıraçtan bazı yıllar tohumunu bile alamayabilirsin orta şeker bir şeyler al işine bak dostum.
benim kastetigim aslında 300-500 dönüm arazi için 300 -400 bin tl traktör almak mantıksız. hasat allah göstermesin 2 sene verim düşük olursa çiftçi perişan olur. biz topraga umut ekiyoruz ilerisi garanti degil. devlet destegi de yok. verim düşük oldumu çiftçi dara düşüyor.
mesela benim kendime ait 60 dönüm var. 50 dönümünü yeni sezonda arpa ekecegim. 100 dönüm de icar tarla buldum. 150 dönüm tarlayı 2 tane traktörle işleyecegim. iki traktörün bedeli 45 bin ancak eder. kaç gün sürer işlemek. tanıgım herkes gaz vermeye çalışıyor. ugraşma al yeni traktör diye. gidip almam yeni traktör 10 dk sürer bayiden. ama sorun hesap kitap planlama. ben futursuzca deli paralara traktör almaya karşıyım.
1 tane jd1120 ve enter 624 traktörüm var. her yıl bakımlarını düzenli yapıyorum. hiç de sıkıntı yaşamıyorum. gelecek sezonun ürünü üzerine ipotek koymuyorum borçlanarak. bu da beni ekonomik olarak kaygısız ve rahat çiftçi konuma getiriyor.
galerilerde borcundan dolayı satılık çiftçi malı yeni traktörler görünce üzülüyorum.malum galerilerde borçlu çiftçinin malını öldürerek alıyor.

Arkadaşlar parayı yerden mi topluyorsunuz, yoksa sadece traktöre çalışmayımı seviyorsunuz. Yıllık ekilen 500 dekar kıraç, 200 dekar sulu arazi ne kadar para bırakabilir. Bizim burda 1000 dekar sulu arazisi olan adam tr6 alıyor, ona da büyük mü oldu acaba yanlış mı yaptım diye düşünüyor. Adam 722 fendt yazmış, yanlış anlamayın ama hakkaten komik
kardeşim kusura bakma bu işin bir de fiyat kısmı var tabii özellikle fendt ve diğerleri çiftçi bütçesini zorlayabilir ama 1200 dekar araziden bahsediyoruz 1000 dekarı kıraç olabilir ama çiftçi rahatını mutlaka düşünmeli bir de hayvancılık yapıyorsa kazanç vardır ben 2 gün önce besi çiftliğimden 120 boğa kestirip ahırı boşalttım traktörü değiştireceğim devlet desteği ortada ama kendi göbeğimizi kendimiz kesmeli ve devlet yerine bize biz bakmalıyız

• Beğen
Tepkiler: murat1919