hasad mevsimi yaklaşıyor, 2023 de hububat fiyatları ?

Olsun arkadaşlar ülkemizde halkımız pahalıya ekmek yemesin ćiftçi bir şekilde ayakta kalır önemli olan halkımız.
Malatyalı niyazi mısri bir sözü vardı internette youtube de lutfen arayin ve izleyin gercektende arzulamak ve bulmak üzerine.
Bizler arzuladiğimizi bulduk 😊🤲
Niyazi Mısri'nin kitapları internette var. Okumanızı tavsiye ederim.

Hocam herhalde eğitim olarak biraz geridesiniz çünkü bu ülkede Üfe diye bir olgu var genelde lisede bunu öğretirler. Reel gelir kuş kadar kalmasın diye ufe göz önünde bulundurularak fiyat politikası güdülür. Her gün yeni bir bilgi bu gün de bunu öğrenmiş oldunuz.
Kardeşim borsada fiyat ne ? Sen üfe tüfe karıştırma cuma günü kaça satılmış arpa buğday ? Açta birkaç bilgi de sen öğren.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Arpa piyasada 5 - 5.5 civarı imiş 🤣🤣🤣
Yüksek girdilerle arpa ekip şu an hasadını yapmış üreticinin borcunu ödemek için bu fiyata satıyor olmasına üzülmemiz gerekmezmiydi, neden gülüyorsunuz? yoksa fiyat böyle değilken yalan söylüyorlar ve siz yüksek fiyattanmı sattınız? yada beklenilen 10 liradan falanmı sattınız?

1685219426756.png

Bakın internetten girip yukarıdaki linke tıklarsanız, yine göreceksiniz yukarıdaki tabloyu.

Bu tabloda ne yazıyor, Tüik kaynak gösterilmiş, Tarım ve Orman Bakanlığının verdiği tablo, diyoki Mart 2023 itibarı ile son 12 ayda, yani mart 2022 den mart 2023 e kadar tarımda girdi fiyatları endeksi 12 aylık ortalamalara göre %106 değişim göstermiş, ben yazmıyorum tabloda görebilirsiniz, devletin kurumları resmi bu rakamlar.

Şimdi son rakamlar neler onlar yok, demem oki, girdi fiyatları sürekli artan bir piyasada siz fiyatı artmayan ürün üreteceksiniz, yada en az %50 artan girdilere rağmen siz artmayan veya az artan ürün üreteceksiniz, olmaz öyle şey , açıklanamaz bir durumu beklemek ancak celladına fanatikliktir yada üretici falan değilsinizki bekliyorsunuz.

Son düzenleme:
Her sene yükselecek diye bir kural mı var ? Global piyasada ne ise öyle satılır. Şuan zaten borsada fiyatlar belli o fiyatların üzerine desteği ekler alır devlet
Global piyasada buğday düşüşte haklısınız doğru da söylem içindesiniz size sonuna kadar katılırım da bir şartla ülkede enfalsyon resmi olarak kaç ve 1 yılda kur artışı kaç bir bakalım da geçen yıl 6450 + 1000 prim ile buğday hesabını yapalım sadece ve sadece 6450 üzerinden enfalsyon olarak hesap yapalım lütfen biraz mantık fındık kadar beyni olan 12 aylık enflasyon hesabına göre fiyatın ne olması gerektiğini bulur. Sizin tezinize göre şu olur ülkede enflasyon eksi hanede çıkar kıyma 120 liradan 350 yerine 60 liraya gerilemiş olur ne biliyim tohum ilaç gübre yarıdan daha fazla düşmüş olur o zaman 5 lira buğday bize para kazandırır ama peynir 150 -200 lira olmuş peynir ekmek lüks olmuş sizin görüşünüz reel hayat ile uymuyor üzgünüm bu konuda çok yanlış düşünce içinde olduğunuzu belirtmek isterim hatta durumu şöyle özetliyorum saman kilo olarak 4 TL tır gördü di mi şimdi benim masraf yaptığım buğdayın sapı yani tarlanın çöpü sezonda tarlada 2 TL kg altına düşmesi imkansız ama ben tanesine 4 TL yada 5 TL kilo fiyatına buğday satacağım buna akıl tutulması denir akıl tutulması daha da birşey konuşmaya değmez

Üreticinin maliyeti belli,mevsim çok iyi geçti, bol üretim olacak.Enflasyon oranı belli,üretici tüketici dengesini koruyan bir fiyat olmalı, Tek kriter yurtdışı fiyatlar olsaydı, 2021 de 2400 TL/ton sattığım buğdaya 2022 de 7200 TL/ton fiyat verilmezdi.Bu süreçte ne küresel buğday fiyatları ne de USD/TL yüzde 200 artmıştı.Üretim bir felsefedir, risktir,heyecandır ama zararına yapılmaz.Üretmemizi isteyenler bunun farkında.
Üretim-yatırım heves ve heyecanımızı devam ettirecek ancak artışı bahane edip ekmeğe katlayarak artış yapan aradakilerin ekmek tüketicilerini ezemeyecekleri bir fiyat bekliyoruz.

Son düzenleme:
Global piyasada buğday düşüşte haklısınız doğru da söylem içindesiniz size sonuna kadar katılırım da bir şartla ülkede enfalsyon resmi olarak kaç ve 1 yılda kur artışı kaç bir bakalım da geçen yıl 6450 + 1000 prim ile buğday hesabını yapalım sadece ve sadece 6450 üzerinden enfalsyon olarak hesap yapalım lütfen biraz mantık fındık kadar beyni olan 12 aylık enflasyon hesabına göre fiyatın ne olması gerektiğini bulur. Sizin tezinize göre şu olur ülkede enflasyon eksi hanede çıkar kıyma 120 liradan 350 yerine 60 liraya gerilemiş olur ne biliyim tohum ilaç gübre yarıdan daha fazla düşmüş olur o zaman 5 lira buğday bize para kazandırır ama peynir 150 -200 lira olmuş peynir ekmek lüks olmuş sizin görüşünüz reel hayat ile uymuyor üzgünüm bu konuda çok yanlış düşünce içinde olduğunuzu belirtmek isterim hatta durumu şöyle özetliyorum saman kilo olarak 4 TL tır gördü di mi şimdi benim masraf yaptığım buğdayın sapı yani tarlanın çöpü sezonda tarlada 2 TL kg altına düşmesi imkansız ama ben tanesine 4 TL yada 5 TL kilo fiyatına buğday satacağım buna akıl tutulması denir akıl tutulması daha da birşey konuşmaya değmez
Hocam ben sayenizde şunu anladım saygı diye birşey kalmamış size küfür etsem böyle tepki almazdım 🙂 benim 500 dönüm buğdayım var bende isterim 12-15 tl olmasını yalnız gerçekler ile hayal ettiğimiz arasındaki farkları görelim. Fındık kadar beynim yok kusura bakmayın size yorum yazıyorum birdaha da kimseye yorum yazmam. Sizde cevap vermezseniz sevinirim

Buğday tarlasını samanını çks ile dölümünü 250tl veren arkadaşkar oldu 1000m2

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
Olsun arkadaşlar ülkemizde halkımız pahalıya ekmek yemesin ćiftçi bir şekilde ayakta kalır önemli olan halkımız.
Malatyalı niyazi mısri bir sözü vardı internette youtube de lutfen arayin ve izleyin gercektende arzulamak ve bulmak üzerine.
Bizler arzuladiğimizi bulduk 😊🤲
Halkımızın emeklinin maaşı üç katı artmışken asgari ücret 2katı artmışken traktör ekipman fiyat ları 3 katı olmuşken neden çiftçinin malı artmasın üstelik fiyat nekadar yüksek olsada verim düşük olsa mahalle bişey olsa çiftçinin geliri masrafa çöpe memur hertürlü maaşını alır buğdayı 10tlnin altında açıklarlarsa yazıklar olsun demekten başka çare yok biraz oturup piyasa maliyet hesabı yapsınlar

Konya'da Milli Emlaktan irtifa hakkı ile kiraladığı yerde yaklaşık 10 yıldır hayvancılık yapan firma. Yeri satın almak için müracaat yapıyor.
5500 dekar yer satış bedeli Bir milyar ikiyüzelli milyon TL.
arazi düz tuzlu bataklık kuruyan bir yer.
Bunu gören kazanmasa alamaz diye anlatılıyor.
5500 dekar arazi hayvancılık için değil, ziraat içindir. bu arazide hayvancılık yapılacaksa, devlet, bu araziyi 50 dekar dan 100 türk vatandaşına vermeli...topraksız köylüsünü topraklandırmalı...
yoksa, bu topraklar vatan olmaktan çıkar...

kölelik, ağalık düzeni kurulur...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: bofor
Tayyibin serveti 250 milyar dolar civarı
Bunun ne kadar para ettiğini anlatayım.
İçindeki her bir danesi 2 milyon lira(100bindolar) olan 1 kg pirinç 1 milyar dolar ediyor.
Sadece tayyibin kendinde bundan 250 poşet var.
250 poşet poşet pirincin içinden bir tutamını ortaya bıraksa kandilden açıklama da yaptırır, medyayı da satın alır, kara propaganda da yaptırır.
Bir yüzükle siyasete başladım diyen tayyibin şu anki parasının bu kadar olduğunu çok akpliye anlattım, içinden bir tanesi bile bu durumu eleştirmedi.
Fazla üzerine konuşmaya gerek yok, sıkıntı siyasi falan değil, ahlaki.
Cehalet öyle bir işlemiş ki bu milletin iliğine.
Demokrasi falan bizim gibi geri toplumlara 5 beden büyük
Hakettiğimizi bulduk, rus tipi otokrasiye geçtik.
Bundan sonra Azerbaycan ve İran gibileri bizim rol modelimiz
Ürettiğimiz malın ne kadar edeceğine gelirsek;
Başımızdaki firavun sürüsü çalmaya doyacak, arta kalan kısmı da 80 milyon aramızda pay edeceğiz.
Çalmaya karşı olan iştahlarının da her geçen gün arttığını görmemek körlük olur, 80 milyona düşen pay her geçen gün azalıyor

Son düzenleme: