hasad mevsimi yaklaşıyor, 2023 de hububat fiyatları ?

İflah olmaz, olamaz bu halkla
Seçim önü 'he he gönderecez' dedikleri suriyelilere bugün vatandaşlıktan bahsediyorlar, entegre edeceklermiş de bilmem ne
Şehit kanıyla alınan toprağı bu şekilde veren kişilere vatan fedaisi, bu düzen değişsin diyenlere vatan haini gözüyle bakan bir milletten ne beklersin.
Sistemli olarak cahilleştirilen bir milletiz, bunun farkında olmayan milyonlar olabilir.
Malesef durum çok çok kötü.
Buğday çok yüksek bence düşürülmeli halk ucuza toprağıda yabancılar suriyeli afganı vs işlemeli halk köle olarak fabrika köşelerinde sürünmeli bunu istediler %52 çok arkadaşımla tartıştım sen bunlara oy verirsen mültecilerin kalmasını istiyorsun diye yok göndercekeler demişti hangi dediklerini yaptılar
Buğday duruyor hambarda para çöp oldu alacağım tarım malzemeleri desen uçtu
Allaha şükür fabrikada çalışıyorum 4 ay sonrada emekliyim gençleri çok zor günler bekliyor

Kısa ve öz fiyatlar açıklanacakmı?Açıklanacaksa sizce arpa buğday ne olur.Benim düşüncem bütün tarlalara tarsim yaptıırmıştım arpanın fiyatını 7,5 belirlemişler.Benim düşüncem 7,5+1lira pirim arpada.buğdayda 8,5 +1 şeklinde olacak..
Sen düşünmeseydin keşke, o fiyatlara ayvayı yeriz, bari maliyeti kurtar bi ekmek parasıda bize bırakacak gibi düşüneydin, 10 lira bekleyene kızarken sana kızmadan başka düşünmeyi tavsiye edeyim, bırak piyasalara göre düşünmeyi, piyasalar seni beni düşünmez.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca ve giray
Buğday çok yüksek bence düşürülmeli halk ucuza toprağıda yabancılar suriyeli afganı vs işlemeli halk köle olarak fabrika köşelerinde sürünmeli bunu istediler %52 çok arkadaşımla tartıştım sen bunlara oy verirsen mültecilerin kalmasını istiyorsun diye yok göndercekeler demişti hangi dediklerini yaptılar
Buğday duruyor hambarda para çöp oldu alacağım tarım malzemeleri desen uçtu
Allaha şükür fabrikada çalışıyorum 4 ay sonrada emekliyim gençleri çok zor günler bekliyor
Zaten tarımla iştigal eden biyerde maaşlı çalışıyor birde bedavaya umutla üretim için haftasonunu gecesini gündüzüne katıyor genel olarak, bu böyle gitmez, gençlerede zaten hem tarlada hem başka işte çalışmalarını tavsiye edemiyoruz, hayatları alt üst olmasın umutları kaybolmasın yeter şimdilik, ama kaç yıl daha böyle gider bilinmez, hem işte hem tarlada çalışanda kalmaz illaki, o zaman görürüm ben koltuk mevki makamda geniş geniş atıp tutan tayfayı.

Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok
Memlekette enflasyon belli, %100den fazla enflasyon var
TÜİK verilerine göre %50 civarı enflasyon var
Geçen sene 7.5 liradan lidaşa peşin sattık
Bu sene de enflasyon farkı eklenince 11 liradan aşağı olmamalı
Lafım reis sevdalılarına; kahvede reisimiz de reisimiz diye birbirinize gaz verip duracağınıza hakkaniyete uygun olan hakkı talep edin
Oy verdiğiniz kişi peygamber falan değil, beşer şaşar bir insan.hakkın hakkaniyetin destekçisi, savunucusu olun.

5 Haziran'da fiyat açıklanacak, malınızı satmayın diyorlar televizyonlarda
Ulan firavun sürüsü, millet sizin keyfinizi mi bekleyecek, harman vadeli borcu olan Adana Urfa çiftçisi sattı elindeki malı
Utanmaz, işbilmez, haramzade sürüleri.adananın mersin'in, depremde perişan olan Hatay çiftçisinin malı satıldı bile.
Sizin içiniz nasıl rahat edecek dostlar, borcu olduğu için elindeki malı mecburen satan bir sürü meslektaşımız var?
Bu düzeni ayıplamak yerine şakşakçılık yapan kim varsa lanet olsun

Sitem dolu yorumlar yerden göğe kadar hak veriyorum artık sosyal hayatta ve forumda beyinsiz fanatiklerle siyasi ve ekonomik yorumlar konuşmalar yapmıyorum tarım haberleri ve kendmi ilgilendiren ekonomi haberleri haricinde haberde bakmıyorum empati ve vicdani olarakda kendmi törpüledim acırsam ne olayım yaşayarakta bir şeyleri öğrenemeyinin ders çıkartmayanın
IQ ve zekasını sorgulamaya gerek yok
Cümle sarfetmeye hiç gerek yok zannımca artık

Aynen hocam, dün 10 dekar bictiren biri icin tüccara fiyat sordum "5 lira "dedi.Biraz düşükmüş dedim."ya malınızı alıyoruz ya"dedi. Espiri yapıyordur diye düşündüm...
İşte bu

Çiftçi malıyla kepaze olmaktan kurtulamadi gitti, geçen yıl savaş çıkmayaydı bunlar TMO ya alımda yaptırmıyordu yıllardır, dışardan mal gelmeyiverirse diye ödleri koptu ve tahıl koridoru için yırtındılar çabaladılar koridoru bişekil oluşturulması için BM siyle batılı ülkeleriyle uğraştılar, yinede noolur noolmaz diye alım yaptılar, şimdi para yok napsınlar fiyat açıklasalar alım yapma işide var.

Velhasılı seneye kepazelik çekmemek için buğdaydan vazgeçicez mecbur, münavebeye bile ekilmez.

Bir ülkenin ekonomisi tamamen üretime göre şekillenir. Yerel para birimini dış para birimlerine karşı koruyan tek şey kıymetli maden rezervleri, döviz rezervleri ve bu rezervleri sağlayan endüstrideki gelişim ve tarımsal üretimdir.

Biz ne dedik; sen zaten sanayide geridesin, ham maddede dışa bağımlısın ayrıca pazarlama konusunda da yanlış politikalar gereği dar bir alana sıkışmış durumdasın. Bu olumsuzluklara karşılık bari tarımı destekle de ordan döviz çıkışına engel ol. Onu da yapmayıp üstüne daha da çok bu sektörü çıkmaza götürdün.

Haydi bakalım 80 milyonu ithalatla doyur doyurabilirsen.

Son düzenleme:
Sanayi cumhuriyet tarihi boyunca hep teşviklendi, sürekli milyardolarları kazanan sanayici oluştu, işçsine ücret varmedi krizlerde bu kesimlerin milyar dolarları katlandı.

Tarıma destek veriyorum diye evvelki yıl 2250 fiyat verdiler buğdaya, utanmadan destek dahil 2450 ye tekabül ediyor dediler, gübreyide destek veriliyor diye fiyatı kontrol altına alınmadığı gibi, kartelleşmesine gözyumdular, dünyada kalakınmakta olan ülkeler 400 dolara gübre kullanırken, 300 dolardan alıp getirdikleri gübreyi 1100 dolardan çiftçi kullanırken sesleri çıkmadı çünkü o fiyata malı götürenlere karşı çiftçiyi korumaya niyetleri yoktu.

Niyet çok önemli, niyet olmayınca üretilecek politikalarda değişiklik göstermez, yüzyıl böyle geçti bu gidişle bir yüzyıl daha bu durum değişmeyecek görünüyor.

5 Ayda cari açık 56 milyar dolar olmuş, önceden yılda olurdu bu miktar, kantarın topuzu öyle bi açık yapmışki tam yol devam bakalım, yiyeceği ucuz tüketicez diye yırtanmaya devam ederler mecbur, girdileride kim nasıl ppahalı satacak belirlerler, halkın karnını ucuz değil bedava doyursalar cari açıktan kurtulamazlar, buna rağmen halķın refahı artacak demezlermi şaştım kaldım, ellerinde sihirli değnek yok çıkmış icraat yapıyoruz diye martaval okuyorlar, kimse kusura bakmasın katlanan katlanırda bana iyice sıkıntı verdiler artık çok fazla oldular, azcık sıkılmak utanmak yok bu nasil iş, refah artıracakmışlar, bunca zaman nerdeydinizde bundan sonra ne edceksiniz sormazlarmı? Sanki memeleketi başkaları yönetti, bunlar refah artıracaklarmış inananda var az değil..

Son düzenleme:

Sitem dolu yorumlar yerden göğe kadar hak veriyorum artık sosyal hayatta ve forumda beyinsiz fanatiklerle siyasi ve ekonomik yorumlar konuşmalar yapmıyorum tarım haberleri ve kendmi ilgilendiren ekonomi haberleri haricinde haberde bakmıyorum empati ve vicdani olarakda kendmi törpüledim acırsam ne olayım yaşayarakta bir şeyleri öğrenemeyenin ders çıkartmayanın
IQ ve zekasını sorgulamaya gerek yok
Cümle sarf etmeye hiç gerek yok zannımca artık
IQ ya gerek yok , bir kg un 14-15 TL ,
35 kg un alıp 100 kg buğday satacak kaç çiftçi çıkar.
Bulgur yapmak mantıklı olanıdır, birazda tohumluk kadar ekeriz, olur biter.