Havalı Mibzer Kullanımı

selamun aleyküm arkadaşlar 2008 model az kullanılmış gaspardo baltalı mibzer aldım daha önce mibzer kullanmadım baltaların önündeki açıcı ne işe yarıyor derinlik ayarı nasıl yapılır dikkat edilecekler konusunda yardım istiyorum şimdiden sağolun

Arkadaşlar benimde bir sorum olacak
Irtem havali teleskopik 6 li diskli ekim makinası aldım bugün cerezlik kabak ekimi yapiyorum deneme yaptım ekici diskler arasında tıkanıyor orada birikiyor yanı toprağa düşmüyor sebebi nedir aceba

Resimler ve ekler

• Screenshot_20200510-223541_Gallery.jpg
    Screenshot_20200510-223541_Gallery.jpg
    316.6 KB · Görüntüleme: 224
selamun aleyküm arkadaşlar 2008 model az kullanılmış gaspardo baltalı mibzer aldım daha önce mibzer kullanmadım baltaların önündeki açıcı ne işe yarıyor derinlik ayarı nasıl yapılır dikkat edilecekler konusunda yardım istiyorum şimdiden sağolun
Toprak tavina gore ekim yap. Siyiricinin görevi budur. Derinlik Arka teker den yapilir. Kucuk taneli tohumlari derine ekme.

Irtem havali teleskopik 6 li diskli ekim makinası aldım bugün cerezlik kabak ekimi yapiyorum deneme yaptım ekici diskler arasında tıkanıyor orada birikiyor yanı toprağa düşmüyor sebebi nedir aceba
Bende sonmez var. Ayni sikintiyi bir gozde arasıra bende yasadim.
Kabak da hava kuvvetli olacak sorun az cikiyor ozaman. Ben 750 devirle ekiyorum.

Ekici üniteler en fazla 7-8 cm derine ekim yapabiliyor. Fakat tarlanın tav seviyesi örnek olarak 11-12 cm derinlikte ise ünitelerin istenilen seviyeye tohumu birakabilmesi için, kaziyicilar önden seviyeyi alta cekiyor.
Tohumu 6 cm ekmek istiyorsun, topraktaki ideal tav 12 cm de ise kaziyicilari 6 cm derinliğe ayarlıyosun, hemen ardından üniteler 6 cm ekecek ve hedeflenen 12 cm deki tavli yere ekim yapmış olacaksin.

İrtem'in videosunu izledim ama o mibzer diskli benimki ise baltalı
Hayırlı olsun.
2011 model baltalı Gaspardo 4 sıra 70 cm aralı havalı mibzer kullanıyoruz.
Derinlik ayarı yapılan arka tekerlerin oynar borusunda yüzük gibi parça var , yerine oturtulması gerekiyor , yoksa derinlik tekerleri boşta gider , baskı yapmaz .
Gübre ve tohum tekerleri sıra arasını tam ortalamıyor , araya toprak sıkışıyor , civataları gevşetip ayar yapmak istiyor.
Toprak sıyırıcılar, tav durumuna göre G H gibi konumlara ayar gerekir.
Mısır ekimi yaptıktan sonra ayçiçek ekilecekse baltalar gevşetilip alttan tohum boşaltılmalıdır.
Tohum kapağından tohum boşaltılınca içinde kalan 3-5 tane mısır tohumunu ayçiçek diskleri yuvarlama yapıyor , dengesiz ekim olur.
Tohum yatağı hazırlanırken toprağa tiller çekip tarlanın yaşı yüzeye yaklaştırılmış olması istenir , nemli toprak 5-8 cm derinlikten az olmamalıdır.
12 cm derinlikte nem varsa tohum yatağı doğru hazırlanmamış demektir.
Mısır tablosunda tekleyici 10-11 gibi konumda olması genelde yeterli olur, ayçiçek tablosunda tekleyici 7-8 de olması yetiyor , tohum iriliğine göre ayarlanır.
Ayçiçek ekimi 3-4 cm , mısır ekimi 5-7 cm derinlikte tav durumuna göre yapılabilir.
2 sıralı 70 cm aralı kara mibzer 12 sene kullandık , 4 sıralı 70 cm aralı havalı mibzer 22 senedir kullanıyoruz.
Mısır, pıtpıt mısır, ayçiçek , çerezlik kabak çekirdeği, süpürge, fasulye, nohut ekimi yaptık.
Marul, ıspanak ekimi için havalı mibzerde kullanıyoruz.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
çok sağolun hocam makinanın genel bakımı yapıldı ama herhangi bir sorun çıkar mı çıkarsa nerde olur bi de tohum atmama durumu olur mu toprak sıyırıcıların g h konumunu anlamadım tekrar sağolun...

Markör açıkken ( teker izini gösteren disk ) , ağaca çarptık , kökünden yamuldu , 2 yıl oluyor , 850 TL ye yenisini almıştık , şimdi daha da pahalı olabilir.
Toprak sıyırıcılar baltaların önündeki kaba toprağı sağa sola açan V şeklindeki aparattır , derinlik ayar civataları var , tarla yüzeyinde fazla tokullu (elma büyüklüğünde toprak parçaları) toprak varsa uygun derinlik ayarı ister , derinlik çubuğu üzerinde harfler yazıyor.
Hava hortumlarında delik varsa kontrol edilmelidir.
Gübre çarkındaki segman zamanla çürüyor , kontrol ediniz.
İpin oynadığı b şeklindeki çelik yayın ucu O şeklinde tam yuvarlak olmadığından yayın ucu ipi aşındırıyor , ısıtarak tam yuvarlak hale getirilebilir veya pürüzlü kısıma kalın bant sarılabilir.
Baskı yayları geriye çekilince , yol konumu için kurslar kaldırılınca yayların tutamak yerine kancalı demir çarpıyor , tam kapatmıyor.
Gübre ve tohum tekerinin zincir boşluğu 1 cm olması yeterlidir.Kolay gelsin.

Markör açıkken ( teker izini gösteren disk ) , ağaca çarptık , kökünden yamuldu , 2 yıl oluyor , 850 TL ye yenisini almıştık , şimdi daha da pahalı olabilir.
Toprak sıyırıcılar baltaların önündeki kaba toprağı sağa sola açan V şeklindeki aparattır , derinlik ayar civataları var , tarla yüzeyinde fazla tokullu (elma büyüklüğünde toprak parçaları) toprak varsa uygun derinlik ayarı ister , derinlik çubuğu üzerinde harfler yazıyor.
Hava hortumlarında delik varsa kontrol edilmelidir.
Gübre çarkındaki segman zamanla çürüyor , kontrol ediniz.
İpin oynadığı b şeklindeki çelik yayın ucu O şeklinde tam yuvarlak olmadığından yayın ucu ipi aşındırıyor , ısıtarak tam yuvarlak hale getirilebilir veya pürüzlü kısıma kalın bant sarılabilir.
Baskı yayları geriye çekilince , yol konumu için kurslar kaldırılınca yayların tutamak yerine kancalı demir çarpıyor , tam kapatmıyor.
Gübre ve tohum tekerinin zincir boşluğu 1 cm olması yeterlidir.Kolay gelsin.

hocam size zahmet bide markör izinin üstünden mi gitmeli yoksa iç tarafından mı gidilmeli

Hocam defalarca izledim ama gursakta tohum sıkışması hakkında hiçbir teknik bilgi yok

Diskli ekim makinalarını ağır tavda kullanmak genellikle sıkıntılıdır, toplama yapar. Balta ayaklar daha sorunsuz ekim yapar. Sizde benim anladığım ve bu sene benimde yaşadığım ağır tavda derine ekme sorunu var. Bende balta ayak 4lü ünite var. Bu sene ekerken sadece en soldaki ayakta toplama sorunu vardı. Yani o baltanın ayak arasına nemli toprak sıkışıyor ve sıra sonuna geldiğimizde toprağı temizlerken bir avuç tohum birden boşalıyordu. Bu yüzden ekim derinliği hepsinde 7 basamakta olmasına rağmen sadece toplayan ayağı 6. kademeye çektik ve sorun düzeldi. Sizin de kademe kademe ekim derinliğini yüzeye yaklaştırarak bu sorunu çözebileceğinizi düşünüyorum.

Ayrıca şu noktayı atlamayın. Ekim öncesi tarla hazırladıktan sonra en az 1 tam gün yerin oturmasını bekleyin. Bizim burada küllendirme derler. Yani misal salı günü yeri hazırlama işi bittiyse ekime perşembe günü başlayın.

Diskli ekim makinalarını ağır tavda kullanmak genellikle sıkıntılıdır, toplama yapar. Balta ayaklar daha sorunsuz ekim yapar. Sizde benim anladığım ve bu sene benimde yaşadığım ağır tavda derine ekme sorunu var. Bende balta ayak 4lü ünite var. Bu sene ekerken sadece en soldaki ayakta toplama sorunu vardı. Yani o baltanın ayak arasına nemli toprak sıkışıyor ve sıra sonuna geldiğimizde toprağı temizlerken bir avuç tohum birden boşalıyordu. Bu yüzden ekim derinliği hepsinde 7 basamakta olmasına rağmen sadece toplayan ayağı 6. kademeye çektik ve sorun düzeldi. Sizin de kademe kademe ekim derinliğini yüzeye yaklaştırarak bu sorunu çözebileceğinizi düşünüyorum.

Ayrıca şu noktayı atlamayın. Ekim öncesi tarla hazırladıktan sonra en az 1 tam gün yerin oturmasını bekleyin. Bizim burada küllendirme derler. Yani misal salı günü yeri hazırlama işi bittiyse ekime perşembe günü başlayın.
Evet bu konuda haklisiniz bu yıl deneyerek öğrendik 2. Bir sıkıntıda arka tekerlerin bastığı yerler kaymak tabakası oluşturmuş muhtemelen yeniden ekicem 6 li mibzer 1. Ve 6. Gözü yukarıya çekiyim olmazssa