Hayvan gübresi

inek veya besi gübresini nasıl dağıtabiliriz yani katı gübre dağıtma ile alıp saçsak üzerine pullukla sürsek doğru olurmu azotun uçtuğu söyleniyor benim ahırın zemini toprak beton olanda var toprak olan kışın nemli yazın kupkuru talaş gibi oluyor yani hangisinde daha azotu korumuş oluruz kuru olandamı yaş olandamı en iyi

normal şartlarda yanmış (beklemiş kurumuş hayvan gübresi atılması isteniyor. ama saçılıp biraz beklenirse gübre bir nebze kuruyor zaten .
yaş atma konusunda topraktaki bazı elementleri bağlıyor zararı var diyorlar. bence üstü kapatılmada acele edilmemeli.

normal şartlarda yanmış (beklemiş kurumuş hayvan gübresi atılması isteniyor. ama saçılıp biraz beklenirse gübre bir nebze kuruyor zaten .
yaş atma konusunda topraktaki bazı elementleri bağlıyor zararı var diyorlar. bence üstü kapatılmada acele edilmemeli.
Peki benim ahır yazın kupkuru oluyor gübrede kurumuş oluyor bu şekilde atılabilirmi direkt

inek veya besi gübresini nasıl dağıtabiliriz yani katı gübre dağıtma ile alıp saçsak üzerine pullukla sürsek doğru olurmu azotun uçtuğu söyleniyor benim ahırın zemini toprak beton olanda var toprak olan kışın nemli yazın kupkuru talaş gibi oluyor yani hangisinde daha azotu korumuş oluruz kuru olandamı yaş olandamı en iyi
En iyisi sulandiripta sıvı olarak vermek ama imkan işi
Birda hayvan gubresi ni sadece azot yönünden degerlendirmek yanlış olur .
Hayvan gübresi cok zengin bir karışım hiçbir fabrika gübresi ne benzemez
Ama malesef ihmal ediyoruz imkan yok ziyan ediyoruz
Beton zeminden sıyırıp gübre havuzuna oradan sulandiripta tarlaya olsa
Temiz oluyor çalışması kolay pompa ile basilabiliyor
Bu yil yazdan iki parca yerimize biyo gaz tesidinden sivi gübre verdiler
Bu akşam bakıyorum arpa ekili o yerlerde cok farklı canim sıkıldı keşke imkan olsa bütün tarlalara verebilsek

En iyisi sulandiripta sıvı olarak vermek ama imkan işi
Birda hayvan gubresi ni sadece azot yönünden degerlendirmek yanlış olur .
Hayvan gübresi cok zengin bir karışım hiçbir fabrika gübresi ne benzemez
Ama malesef ihmal ediyoruz imkan yok ziyan ediyoruz
Beton zeminden sıyırıp gübre havuzuna oradan sulandiripta tarlaya olsa
Temiz oluyor çalışması kolay pompa ile basilabiliyor
Bu yil yazdan iki parca yerimize biyo gaz tesidinden sivi gübre verdiler
Bu akşam bakıyorum arpa ekili o yerlerde cok farklı canim sıkıldı keşke imkan olsa bütün tarlalara verebilsek
Abi gübreyi direkt havuzdan alıp tarlayamı atıyorlar çözemedim sistemi yoksa seperatörden geçirip katı kısım ne yapılıyor

Abi gübreyi direkt havuzdan alıp tarlayamı atıyorlar çözemedim sistemi yoksa seperatörden geçirip katı kısım ne yapılıyor
Fermente olmuş kuru gübre
Fermente olmuş gazı alınmış sıvı gübre teknik tahlilerini bilmiyorum
Seperatörden geçmiş kati sıvı ayrılmış yine ayrı olay
Ben kuru beklemiş hayvan gübreleri ni yayım tarlaya traktör kürepe dagittim yillarca çok fark ediyor
Ama sivilastirip atmak daha uygun tabi imkan olana

Fermente olmuş kuru gübre
Fermente olmuş gazı alınmış sıvı gübre teknik tahlilerini bilmiyorum
Seperatörden geçmiş kati sıvı ayrılmış yine ayrı olay
Ben kuru beklemiş hayvan gübreleri ni yayım tarlaya traktör kürepe dagittim yillarca çok fark ediyor
Ama sivilastirip atmak daha uygun tabi imkan olana
Bizler sıvısını yapamayızda bu katıda ne fayda gördün verim noktasında ne kadar etkiledi

Peki nasıl işlemek gerek ahırdan çıkan gübreyi yığdık bunu belli aralıklarla karıştırmak mı gerekir ne kadar sürede yanar ve tarlaya atmak gerekir
Bu isin teknik detayını belki anlatan olur
Biz bir yil biriktirip hiç karıştırmadan yazın boş tarlalara taşıyoruz
Sonra yayıp toprağı işliyoruz
Kışın pek tarlaya girme imkani olmaz bizde yağmur çamur

Sıvı - katı arasında ne gibi fark oluyor ikisinde görmüşsün anlaşılan
Sıvı bu yil gördük bizde
Gübre den gaz elektrik tesisi kuruldu oradan çıkan gazi alınmış sıvı gubreyi kamyon ile isteyenlere verdiler
Sıvı gübre işçiliği farkli ekipmani farklı
Ama sıvı gübre daha homojen dağılıyor daha az zaiyat oluyor ddha iyi işliyor toprağa
Temiz olmalı sıvı gübrede tas beton parcasi gibi yabancı madde olmaması gerek
Fark böyle hayvansal gübre gibisi yok kati yada sıvı ama işçilik farklı sıvı biraz daha imkan işi bizde

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: filizma
Hemserim hayvan gübresini tarlaya at ... nasıl atarsan at faydasını çok gorursün. Size en kolay nasıl gelirse öyle atmanızı tavsiye ederim.
Ben şahsen bu yıl nadas yerlere, fermante olmamış katı inek gübresini dekara 4_5 ton gelecek sekilde remorklarla atacagim. Akabinden tarlaya yayacagim. Mayıs _haziran ayinda (tarladaki otların çiceklenme zamanında) tarlada kendiliğinden yetisen otlarla yeşil gübreleme yapıp süreceğim .