Hayvan yemi büyükbaş

Rasyon bilen arkadaşlar umarım görür konuyu rasyon önerisi sorumluluk ister
İmkanlar nasıl tane öğütme makinesi karistirma makinesi olmali
Birde kendi deponda hammadde olmalı yoksa bu zamanda herşey pahalı
Evet doğru gördüm önceden yazılmış yazıları ama onlar 2005 yılında yazılmıştı.
Benim arpam var buğday var mısır var mercimegim var elimde su an bunlara ek ne eklenmeli ve bunlar ne kadar kullanılmalı?
Yeni başlıyorum bu işe 2 inek [emoji202] tek zati.
Yem kırma makinesi de var karistirma elle yapacağım pek cok bir şey degil zati

Evet doğru gördüm önceden yazılmış yazıları ama onlar 2005 yılında yazılmıştı.
Benim arpam var buğday var mısır var mercimegim var elimde su an bunlara ek ne eklenmeli ve bunlar ne kadar kullanılmalı?
Yeni başlıyorum bu işe 2 inek [emoji202] tek zati.
Yem kırma makinesi de var karistirma elle yapacağım pek cok bir şey degil zati
İşte bu sorunun cevabını verecek birkaç kişi var burada onlarda görürürse konuyu

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker

Yok bu sayfada birisi yukarıda yazan abi bildiğini kabul etmesede bence öbürlerini cebinden çıkartır diğerlerine yani esas rasyon işine bakanlar ya sallıyor yada para ister gibi yapıyorlar
Anlamadım vala? iki ineğe bakıyoruz birisi çıkıp sundan su kadar diyecek sundan su kadar katin diyecek. Hani ticaret işi de yapmiyorum belki faydası olacak çocuklar bi iki tas fazla süt içecek o kadar.

Abi millet sizi işaret [emoji117] ediyor siz başkasına sorun diyonuz? [emoji4] .??
Dedim ya sorumluluğu vebali vardır bu isin birşey olursa benden bilme
Ben olsam nasil yaparim
10 kg tane yem icin 4 kg arpa 2 kg bugday 2 kg misir 2 kg mercimek seklinde yaparım
Gunluk 10 kg bu karşımdan sagilan süt inegine veririm
Tabi yiyebildigi kadar saman yada kuru ot yaninda
Tabi bu tane yemler ezilmiş yada kırılmış olmali

Dedim ya sorumluluğu vebali vardır bu isin birşey olursa benden bilme
Ben olsam nasil yaparim
10 kg tane yem icin 4 kg arpa 2 kg bugday 2 kg misir 2 kg mercimek seklinde yaparım
Gunluk 10 kg bu karşımdan sagilan süt inegine veririm
Tabi yiyebildigi kadar saman yada kuru ot yaninda
Tabi bu tane yemler ezilmiş yada kırılmış olmali
İsmail abi biz Önceden yemi kepeği alırdık şöyle kürekle karıştırırdık galiba inek pek arpayı sevmezdi ondan sonra günlük helkelerle verirdik şimdi bu işler kalktı galiba herşey değişti samanı da bol bol atardık

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
İsmail abi biz Önceden yemi kepeği alırdık şöyle kürekle karıştırırdık galiba inek pek arpayı sevmezdi ondan sonra günlük helkelerle verirdik şimdi bu işler kalktı galiba herşey değişti samanı da bol bol atardık
Abi televizyonlarda bazen bazı reklamlar oluyor ya hani zart diye giriyor bağıra bağıra "bütün bildiklerinizi unutun" diye başlıyor, hah işte benim anladığım hayvancılıkta aklınızda birşey tutmayacaksınız unutkan olacaksınız biraz.
Hergün yeni bişeyler söyleniyor.
Yeni doğmuş buzağıya buzağı başlangıç yemi ve yonca ne zaman verilmeye başlanır?
Bu soruya bakıyorum daha doğrusu süt buzağıyı beslenmesine bakıyorum 1 haftadır, oku oku canım çıktı ama uygulama birliği yapabilmiş bir düşünceye rastlamadım. 🙂

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Doğal beslenme başka hazır besleme başka
Hazir beslemede denge kurabilmek ve siniflandirmaya göre besleme dengesi kurabilmek çok önemli
Hazir beslemede siniflandirmaya göre yemleme dengesini kuramazsak yeni doğuran in sağlık ve süt kıvamı denge tutmaz buzağı mayalanma bağışıklık kazanamaz
Ben yeni doğan buzagilarin önünde başlangıç yemi su ve guzel kuru ot bulunduruyorum

Abi televizyonlarda bazen bazı reklamlar oluyor ya hani zart diye giriyor bağıra bağıra "bütün bildiklerinizi unutun" diye başlıyor, hah işte benim anladığım hayvancılıkta aklınızda birşey tutmayacaksınız unutkan olacaksınız biraz.
Hergün yeni bişeyler söyleniyor.
Yeni doğmuş buzağıya buzağı başlangıç yemi ve yonca ne zaman verilmeye başlanır?
Bu soruya bakıyorum daha doğrusu süt buzağıyı beslenmesine bakıyorum 1 haftadır, oku oku canım çıktı ama uygulama birliği yapabilmiş bir düşünceye rastlamadım. [emoji846]
Yeni doğmuş buzağı 3 -5 günlük başlangıç yemi yer tek bireysel kapta, birde su yonca bir ayı geçmeli yoksa ishal yapıyor , az verilir.hayvan yaşadıkça yem verilcek ax da olsa bir bbaş en ax 3 kg yem yemeli.

Ben zooteknist im fakat rasyonu derslerde gördük sonra lazım olmadı. Fabrika yemiyle besliyorum hayvanlarımı. Yem depom, değirmenim, karıştırma imkanım yok ve bunları yapmak istediğim halde engel olmuş bir babam var. O yüzden fabrika yemi kullanıyorum. Arkadaşların dediği gibi rasyon işi bilmeden yapılacak bişey değil, belki besi hayvanı için yapılabilir ama sağmal rasyonu bilgisiz yapılmaz. Ben matlı yem kullanıyorum, firmanın bölgeye teknik destek veren elemanıyla beraber rasyonu düzenledik ihtiyaç olursa ufak müdahaleler yapıyoruz. Rasyon için mobil uygulamalar var işe yarar diye düşünüyorum onlara bakabilirsin

Yeni doğmuş buzağı 3 -5 günlük başlangıç yemi yer tek bireysel kapta, birde su yonca bir ayı geçmeli yoksa ishal yapıyor , az verilir.hayvan yaşadıkça yem verilcek ax da olsa bir bbaş en ax 3 kg yem yemeli.
44041

Abi 1 hafta on gündür okuyorum, dinliyorum, soruyorum, eski yaptıklarımızla karşılaştırıyorum... Şu attığım resmi bu sabah yazdım Savaş Dursun var bilirsiniz onun yemsiz hayvan besleme rasyonu bu. Muhtemelen bu rasyonu uygulayacağım.
Ben birkaç kaba yemi değiştireceğim ama:
1)Yonca yerine Yem bezelyesi
2)Mısırı soya fasülyesi ile birlikte ekip öyle silaj yapacağım. (daha önce yaptım çok güzel oluyor)
3) Buzağılık dönemde Eriş yem kullanmayı düşünüyorum kaliteli yem yapıyorlar diye düşünüyorum, ayrıca yem teknolojileri de farklı expander(pişmiş yem) diye bir teknoloji kullanıyorlar tercih etmemdeki bir sebepte bu.

Ekli dosyayı görüntüle 44041
Abi 1 hafta on gündür okuyorum, dinliyorum, soruyorum, eski yaptıklarımızla karşılaştırıyorum... Şu attığım resmi bu sabah yazdım Savaş Dursun var bilirsiniz onun yemsiz hayvan besleme rasyonu bu. Muhtemelen bu rasyonu uygulayacağım.
Ben birkaç kaba yemi değiştireceğim ama:
1)Yonca yerine Yem bezelyesi
2)Mısırı soya fasülyesi ile birlikte ekip öyle silaj yapacağım. (daha önce yaptım çok güzel oluyor)
3) Buzağılık dönemde Eriş yem kullanmayı düşünüyorum kaliteli yem yapıyorlar diye düşünüyorum, ayrıca yem teknolojileri de farklı expander(pişmiş yem) diye bir teknoloji kullanıyorlar tercih etmemdeki bir sebepte bu.
Tamam yazdıkların iyi güzel bunların hepsini tedarik edebilirsen sıkıntı olmaz .maliyet kurtarırmı bilmem .bu işi yapacaksan hayvanı doyuracaksın, belki ilerde düzelir, benim şuanda ufaklı büyüklü 25 simentalim var, amaç kasaplık yapıp satmak.arazisi ona müsait olanlar yapsın diyorum.buzağıda kapalı ahırda olmax , rüzgar almayan ayrı bi yerde altında ızgara yada rahta olmalı.yoksa üşütmeden ishal.ne olursa olsun buzağı kuruya yatmalı.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci70

Tamam yazdıkların iyi güzel bunların hepsini tedarik edebilirsen sıkıntı olmaz .maliyet kurtarırmı bilmem .bu işi yapacaksan hayvanı doyuracaksın, belki ilerde düzelir, benim şuanda ufaklı büyüklü 25 simentalim var, amaç kasaplık yapıp satmak.arazisi ona müsait olanlar yapsın diyorum.buzağıda kapalı ahırda olmax , rüzgar almayan ayrı bi yerde altında ızgara yada rahta olmalı.yoksa üşütmeden ishal.ne olursa olsun buzağı kuruya yatmalı.
Konu amacından sapıyor ama başladık bir kere devam o zaman :)
Para vererek alacak olduklarım Ayçiçeği küspesi ve Buğday kepeği.
Arpayı ve Yem bezelyesini kendim ektim. Bunları hasat ettikten sonra da silajlık materyallerimi ekiyorum. Hayvan refahı konusuda şöyle olacak

44042

Buzağılar sütten kesilene kadar ahırda sütten kesildikten sonra burada kalacak gece gündüz arkadaki sundurmanın üzeri kapanacak orda yiyip içecekler. Eğer kışın çok çamur olursa bağlı ahır var oraya alıp bağlı bakıma devam edeceğim.
44043

• Beğen
Tepkiler: ismail_17