HAZİNEYE AİT TARIM ARAZİLERİ KİRALAYANA SATILACAK

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta


AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, 2B yasası çerçevesinde hazineye ait tarım arazilerinde satışa sunulacağını açıkladı.Türkiye Büyük Millet Meclisi Çevre ve Şehircilik Komisyonu Katip Üyesi, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi, Aydın Şengül, 2B kapsamında orman vasfını yitirmiş arazilerinin yanı sıra Hazineye ait tarım arazilerinin de satışa sunulacağını ve önceliğin bu arazileri kullananların olacağını ve bugüne kadar ödedikleri ecrimisillerin belirlenen bedelden düşüleceğini söyledi. Şengül meclis komisyonunda görüşülen yasa tasarısına göre, en az üç yıldan beri hazineye ait tarım arazilerini kiralayan ve kira sözleşmesi hale devam eden kiracılara satılacağını ifade ederek, “Yasa yürürlüğe girdikten sonra iki yıl içinde kiraladıkları tarım arazilerini almak isteyenlere satılacak.

Satış bedeli belirlenen rayiç bedelin yüzde 70 olacak. Son beş yılda araziye kiralayanların ödedikleri ecrimisillerin tutarları belirlenen bedelden düşülecek. Peşin ödemek isteyenlere ayrıca yüzde 20 daha indirim yapılacak. Taksitle almak isteyenlere ise 3 yılda 6 eşit taksitle yapılacak”dedi.

Şengül satılamayacak tarım arazilerini ise şu şekilde açıkladı: “Kamu hizmetine tahsis edilmiş veya fiilen bu amaçla kullanılanlar, belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan yerler, belediye ve mücavir alan sınırları dışında olmakla birlikte kamu kurum ve kuruluşlarının hazırladıkları planlarda tarım dışı kullanıma ayrılmış alanlar, denizlerde kıyı kenar çizgisine beş bin metre, tabii ve sun ' i göllerde kıyı kenar çizgisine beş yüz metreden az mesafede bulunan alanlar ile içme suyu amaçlı barajların mutlak ve kısa mesafeli koruma alanları içinde kalan yerler, satış tarihi itibariyle arazi toplulaştırılması yapılacak yerler, özel kanunları kapsamında kalan ve özel kanunlarına göre değerlendirilmesi gerekenler ile diğer sebeplerle satılamayacağı Maliye Bakanlığınca belirlenecek Hazineye ait tarım arazileri bu madde kapsamında hak sahiplerine satılmaz.”
 
Katılım
27.05.2008
Mesajlar
9,405
Konum
Kırıkkale
Ynt: HAZİNEYE AİT TARIM ARAZİLERİ KİRALAYANA SATILACAK

başbakanlıga tarım bakanlıgına ve maliye bakanlıgına yaza yaza kabul ettirmişim.oh şükür ler olsun.teşekürler muhtar.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt