Heves İçin Traktör Almak Ayıp mı?

Benim 40 donum tarlam var baskada yok td65d traktora biniyom heryil 1000 donum piyasaya bugday ekiyom ortalama 500 550 donum yer hazirliyom yazin hic bos zamanim olmuyo kisinda insaatlara kum tasiyom hemen hemen hergun traktor marsa basiyo neredeyse bos zaman hic olmuyo suan hayalim case jxc 75 yada tdd 75 Allah nasip ederse Allah in izni ile
Cemal abi td65 leri verip td75d alalım ilerde maviye alışmışız biz başkasına binemeyiz😁

Benim 40 donum tarlam var baskada yok td65d traktora biniyom heryil 1000 donum piyasaya bugday ekiyom ortalama 500 550 donum yer hazirliyom yazin hic bos zamanim olmuyo kisinda insaatlara kum tasiyom hemen hemen hergun traktor marsa basiyo neredeyse bos zaman hic olmuyo suan hayalim case jxc 75 yada tdd 75 Allah nasip ederse Allah in izni ile
Yeni motorlar çok zıplıyor iş veriminizi etkileyebilirler

Ben de tamamen zevk icin aldım sıfır traktör hafta sonları kafam dağılıyor stres atıyorum Arazilerimiz boş kalmıyor parça parça icara vermiyom Kendim ekip biçiyorum Deşarj oluyorum Kendi isim. Ar zaten Burdan gelecek belire ihtiyacım yok İnsanlar ne kadar gereksiz şeylere para harcıyorlar benim yaptıgım belki sırasını geliyor çoğuna ama ben seviyorum Hem dememişler mi zevkler ve renkler tartışılmaz diye İsrafa kaçmadığı müddetçe ben alınır derim
53489ebf00a997f6bd4beda6a37c96fc.jpg

Benimde küçüklükten kalma heves, köyde tarlalarımız vardı ama dedem başkalarına ektirirdi mf 240 olanlara çok imrenirdim.tarlaları hala başkaları ekiyo . Yıllar geçti aradan imkan oldu bende kendime ikinci el 96 model mf 240 alıp hayellerimi gerçekleştirdim üç dönüm kadar da bi bahçe yaptım zevk için hafta sonları şehirden kaçıp stres atıyorum . Bu arada yokluktan anlayıp işi olan ya da benim gibi hevesli olup da traktörü olmayan eşe dosta karşılıksız traktörü veriyorum

Yürübe İsmail ağbey bombayı patlatmışsın.aslında para olsa 7 tane alıp haftanın 7 gününde farklı farklı binilebilir :) :) :)

Neden olmasın iskender küçüktüm Çerkezköy'de bir tarlaya saman almaya gitmiştik okadar buyuk bir tara idi Ada'm samanı kaldırıyor ve arkadan hemen 4-5 traktor hemen sürüyor o zamanın şartları baya buyuk traktorler biri ford tu diğerlerini hatırlamıyorum ozamandan vardı hevesim o Ada'mın ısını hic unutmam onun icin param olsun iki adet ceker alırım hem de o paraya hic acımam veririm ayrıca bn onlara is bulurum

Benimki aylak para değil alın teri,ve işe değil tarlaya giderken kullanıyorum traktörü şayet bana hitaben yazdıysan kardeşim
Sen ne diye atarlandın Erbaalı60, hayırdır? Oraya parantez içinde ne yazdıklarıma bak önce. Senin elinin emeğine, alnının terine laf söylemedim zaten benim haddime de degil. Seni tanımam etmem. Sen traktörünü ister tarlaya giderken kullan ister çarşıya pazara. Ama aylak param olursa ben işe gidip geleceğim.

Sen ne diye atarlandın Erbaalı60, hayırdır? Oraya parantez içinde ne yazdıklarıma bak önce. Senin elinin emeğine, alnının terine laf söylemedim zaten benim haddime de degil. Seni tanımam etmem. Sen traktörünü ister tarlaya giderken kullan ister çarşıya pazara. Ama aylak param olursa ben işe gidip geleceğim.

Yazım sırasına bakınca öyle anlaşılıyor ben de zaten dikkatli okursan (şayet bana yazdıysan dedim) Erdrne li kardeş İnsallah istediklerin gerçekleşir Meslek icabı atarlanma huyum yoktur syg

• Beğen
Tepkiler: ASARCIKLI
Bizim 60 dönüm arZimiz var yazlık kışlık iki mahsül ekiyoruz bafrada
266 g 4*4 var az geliyodu 285 s e hevesim vardı yeni olsun diye ht 285 aldık
Birde mf nin 398 e çok hevesim vardı onuda htt 398 aldık çok şükür
Demek istediğim 398 hevesim için oldu aslında 285 hallediyor herbişeyi

Şimdi 60 dnm arZiye 3 motor çok ama çalışıyorum heves olmayınca çalışma isteği olmaz bana göre :)

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Bizim 60 dönüm arZimiz var yazlık kışlık iki mahsül ekiyoruz bafrada
266 g 4*4 var az geliyodu 285 s e hevesim vardı yeni olsun diye ht 285 aldık
Birde mf nin 398 e çok hevesim vardı onuda htt 398 aldık çok şükür
Demek istediğim 398 hevesim için oldu aslında 285 hallediyor herbişeyi

Şimdi 60 dnm arZiye 3 motor çok ama çalışıyorum heves olmayınca çalışma isteği olmaz bana göre :)
Tarla çoğaltmak istemiyor musunuz 3 canavara 60 dönüm çerez bile olmaz😀

• Beğen
Tepkiler: altanasc
Neden alınmasın. Biz ailece 2004 yılında çiftçiliği bırakıp, 2 sene içerisinde ekipmanları parça parça sattık. O zaman okuldu, işti filan pek ilgilenemedim. Tarlaları yabancılar ekmesin diyebbundan 5 sene önce emanet traktör ile 30 dekar Arpa ekerek tekrar başladım. 30 oldu 55, 55 oldu 110, 110 oldu, 150, 150 oldu 210.. Yavaş yavaş Dedemden kalan tarlaların bir çoğunu ekmeye başladım. 150 dekar olduğunda artık emanet traktör ile yürümeyeceğini düşünüp 70-56 aldım. 2 senedir kullanıyorum, aldığımında 1618 saat idi şimdi 1840 larda, 2 senede çalıştığı 200 saat(3.sezon ekimi dahil).

Tarladan gelecek paraya ihtiyacım çok da yok, çok şükür. Memurum, eşimde memur. Hafta sonları ya da senelik izinlerimden kullanarak gidip işleri yapınca rahatlıyorum. Tamamen keyfi, geçimimi zaten sağlıyorum, hatta bazen masrafları maaştan yapıyorum. Bir nevi altın günü gibi oluyor, sezon sonu toplu para geçiyor elime.

Sonbaharda ekip geliyorum, Mart'ın sonunda köye gidiyorum. Gübre, ilaç atıp geliyorum. Nisan'ın sonunda gezmeye gittiğimde yeşil yeşil tarlaları görünce çooook mutlu oluyorum, şükrediyorum.Emek ettiğin birşeyin yeşermesi, büyümesi gibi bir mutluluk olabilir mi? İşte bu hazzı yaşabilmek için de traktör lazım..

Alınır niye olmasınki. Bizim 70'li yıllarda ortak 165 varmış anlaşamamışlar satılmış. 10 yıla yakın bi abimizin kendi traktörüyle bütün işlerini ben yaptım. 2005'ti galiba 165 aldık yanına ot makinesi aldım piyasaya çalışıp bi kaç ekipman parası çıkarıp onlarıda aldım. Yavaş yavaş herşeyi tamamladım şükür şu anda akla gelen her ekipmanım var. 2015'te traktörü takas ettim. İş zamanı arkadaşlara yardım ederim.Allah olmayanada versin

Burada hep tartisilan bir konu bu . Ziraat yapan icin arazisi uygun buyuklukteyse traktor sart. Ancak ufak traktor yeterken zevk icin heves icin borca girip buyugunu almak sorunlu, borc odenemeyip haciz gelince ne olacagi belli. Ama ben hacize dusmem, odeyebilirim diyen icin hic bir mesele yok. Hatta zevk icin hic arazisi olmayan da alabilir, neden sorun olsun ki. Yeterki zevk icin yenisini, zevk icin buyugunu borcla alip sonra haciz geelince tarlayi kaptirmasin kimse, ozaman heves degil baska bir sey oluyor, tamah etmek gibi, sadelik gibi, ne derseniz deyin.