Hibrit Siyah Ayçiçeği Hasatı

2. Mahsüller ne alemde
Özelden sormuştunuz. Galiba gönderdiğim mesajı görmediniz, wp'tan göndermek için telefon numaranızı istemiştim.Trakkulüpten özel mesaj gönderirken fotoğraf eklenmiyor. Şuan çiçek dökme evresindeler. Telefon numaranızı gönderirseniz detaylı fotoğraflar paylaşabilirim.
Bereketli olsun Akif.Biz daha başlamadık hasata.Challenge 600 geniş yapraklılar içim güzel ama pahalı önümüzdeki yıl daha hesaplı ilaçlar göndereyim sana güzel etkili toprak altı ilaçlarda mevcut.Fiyatlar nerelerde sizde siyah 9-11 arası beyaz 13-15 gidiyor bizde hekto ve kalibreye göre.Biçer biçiminde çiğ yağıyorsa gece 3-6 arası biçtir çok temiz çıkıyor mal.
Sağol Eyüp abi. Şimdiden bereketli olsun. Siz geçen sene ne verimler aldınız hibritte? Stomp Extra mı bahsettiğin taban ilacı. Bizde ününü duyduk, bizimle beraber bu sene hibritte önder olan bizim köylü bir abi tabana attı ot problemi kalmadı.
Biçerde değişiklik yapılıyormu verimler nasıl
Mısır tablası harici bir bilgim yok. Kantara çıkmadık ama 300kg civarı diye tahmin ediyorum. Köyde su kıtlığı olduğundan her su öncesi yandı. Bitki koruma ve beslemede kara düzen çiftçiliği değiştirmeden sadece hiç susatmamayı başarabilseydik 500kg alınabilirdi diye düşünüyorum, boruların contalardan kaçırdığı yerler bi farklı...

Dün gece eleme için biçerdöver geldi. Çerezlik ayçiçeğinde önder köy olan Aksarayın "Gırgıl" köyünden eleme makinesi getirmeye çalıştık. Düşük tonaj için gelmeyiz dediler. Mecburen biçer cağırdık. Resimde görüldüğü üzere tablaya göre topladık ve plastik kürekle biçerin ağzına attık. 4 ton civarı olduğunu öngörürsek, 1 saatten fazla sürdü. Bicerci 500 tl aldı.

20200827_194759.jpg

Gelelim biçerin yaptığı işciliğe... Tarlada biçen biçerin kırdığı nadir daneleri, içi boşları, pislikleri büyük oranda temizledi. Fakat temiz çekirdeği hem depoya hem tekrar yere boşaltırken kendiside biraz kırdı.

Eleme kadar temiz olmadığı kesin. Diğer tarlada biçildiği zaman bununla beraber eleme yaptırmayı düşünüyoruz.

15-20m³ çekirdeği kuruttuktan sonra, biçerdöver yaklaşık 2 m³ yabancı madde çıkardı. Belki kururkende bir miktar hacmi azalmış olabilir.

20200828_091125.jpg

Son hali

20200828_091157.jpg

Sağol Eyüp abi. Şimdiden bereketli olsun. Siz geçen sene ne verimler aldınız hibritte? Stomp Extra mı bahsettiğin taban ilacı. Bizde ününü duyduk, bizimle beraber bu sene hibritte önder olan bizim köylü bir abi tabana attı ot problemi kalmadı.
Dediğim ilaç challenge muadili olan agrobest orisafem etkili ve daha hesaplı.Birde toprak üstü syngenta primexrtra var.Stomp extra gibi Pentimentalin etken maddeli olanlarıda var o toprağa karıştırılıyor onunda methini çok duydum aldım ama kullanma fırsatım olmadı.Bizde kuru tarım var ortalamam 175 kiloydu siyahda.

Dediğim ilaç challenge muadili olan agrobest orisafem etkili ve daha hesaplı.Birde toprak üstü syngenta primexrtra var.Stomp extra gibi Pentimentalin etken maddeli olanlarıda var o toprağa karıştırılıyor onunda methini çok duydum aldım ama kullanma fırsatım olmadı.Bizde kuru tarım var ortalamam 175 kiloydu siyahda.
Evet Eyüp abi; markanın katma değeri mi desek, kazıklama politikasımı desek benzer bir kaç tane daha duymuştum.

Google Playden Bakanlığın "BKU" uygulamasından herhangu bir etken maddede tüm ilaçları görebiliyorum. Keske fiyat listesini de koysalar güzel olurda firmaların işine gelmez.
Kolay gelsin bereketli olsun kardeşim
Sağolasın Cemal abi.
Akif biçerle eleme işinde depoyu ful doldurma, depo içindeki helezon çok doldumu mutlaka kırma kabuk soyma işi yapar .
Boşaltım işinide düşük devirde yaptır .
Çıkan cılız taneleri vede diğer hasaratları küçük baş hayvanı varsa uygun fiyata vermeye bak en azından biçer masrafını kurtar.
Hacı Mehmet abi, biçerle eleme yaparken tesadüfen başka bir biçerci daha geldi. En baştaki ayarlar biraz hatalıymış. Deviri ve üflemeyi dediğin gibi ayarladılar sonradan. Ama helezon hakkında dediğinden haberimiz yoktu. 2 kere depoda fullenmişti...

Son Durum

Kum eleğiyle 2.kere eledik. 20kg ağırlığında paket yaptık, fazladan garanti olsun diye yarım kilo daha koyduk. Eşe, dosta, bakkala kilosunu 10-12.5 TL'den verdik. Tüccarlar sözleşmeliler bitinceye kadar 6-8tl fiyat verdiğinden hasatın bitmesini beklemek lazım. +12 tl edebilir.

Çekirdeğinizin hektolitresi yani 100litre hacimdeki ağırlığı 28 kilogram. 1000 dane ağırlığı 220g. Verim de kesinleşmiş oldu. 13 dekardan 3.430kg , dekardan 264kg. Yarım yamalak sulamaya göre iyi verim. "Sadece sulama düzgün olsaydı 500kg verim hayal değil" sözümde hâlâ kararlıyım.800kg alanlar varmış. Yağlık olsa aynı şartlarda 300kg verim anca alınırdı, tonu 3500'e giderdi. Bu kârda yeter ilk sene için.

Kalan 48 dekar için beklemede kalın; belki yarın , belki yarından da yakın biçilebilir.
20200829_144738.jpg
20200829_144729.jpg
20200829_144757.jpg

Son düzenleme:

Bereket li olsun Akif, inşallah değerine satarsınız.buradaki parekende fiyatlarEkli dosyayı görüntüle 52036
Sağol Adil abi. Tüccar kârı + fabrika kârı + market kârı + tüm bunların eklendiği son fiyata KDV'yi koyunca fiyat tavan yapıyor.

Kooperatifleşme sayesinde hem çiftçi hemde rekabet sayesinde tüketici kazanacak. Ama nerdee? İlk biz ekdik diye sanki bu işin kitabını yazanlar; verim vermez, zarar edecen, elinde kalacak diye çekemeyenler şimdi dudağını ısırıyor. Seneye bizden önce ekerler artık.

Sağol Adil abi. Tüccar kârı + fabrika kârı + market kârı + tüm bunların eklendiği son fiyata KDV'yi koyunca fiyat tavan yapıyor.

Kooperatifleşme sayesinde hem çiftçi hemde rekabet sayesinde tüketici kazanacak. Ama nerdee? İlk biz ekdik diye sanki bu işin kitabını yazanlar; verim vermez, zarar edecen, elinde kalacak diye çekemeyenler şimdi dudağını ısırıyor. Seneye bizden önce ekerler artık.
Sorma hele birde marka olup ambalaja girdimi kilosu kilosu 100 tl geçiyor

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Kazancını güzel günlerde harcaman dileğiyle akif bu verim 1000 m2 hesabındanmı. Eger öykeyse maşallah verim gayet güzel düz ayak 10 tl den satsan güzel para Allah bereket versin .
Eskiden çok ekerdim çerezlik çekirdek benim ektim zmn ot ilaçı me yoktu ama ekimi sıra arasını traktör girip (kazayagı 9 lu ile) çapa cekerdim aradaki otlara .
Bu işi biraz daha bilinçli vede düzenli yaparsan 5430 için ilk birikim sağlayabilirsin bence .
Çekirdeğin masrafı diğer ürünlere bakarak az

• Beğen
Kazancını güzel günlerde harcaman dileğiyle akif bu verim 1000 m2 hesabındanmı. Eger öykeyse maşallah verim gayet güzel düz ayak 10 tl den satsan güzel para Allah bereket versin .
Eskiden çok ekerdim çerezlik çekirdek benim ektim zmn ot ilaçı me yoktu ama ekimi sıra arasını traktör girip (kazayagı 9 lu ile) çapa cekerdim aradaki otlara .
Bu işi biraz daha bilinçli vede düzenli yaparsan 5430 için ilk birikim sağlayabilirsin bence .
Çekirdeğin masrafı diğer ürünlere bakarak az
Eyvallah Hacı Mehmet abi. Evet 1 dekar = 1000m² hesabı oluyor. İlk sene için acemilik demiyelimde mibzerciden tutalımda, susuzluğa, dozajda bir memesi bir memesini tutmayan sözde sıfır ilaçlama makinesine kadar hatalarla doluydu. Seneye arpa veya kanolayı biraz fazla ekebilrsek ve bu değişime kuyu ortakçıları da ayak uydurursa, hedefim +500kg. Daha iyi verimleri siz görürsünüz umarım.

Abi 5430 deme ciğerim yanıyor, son nefesini verirken hayattan ümidini kesmiş insan gibiyim. Son traktör piyasası, babamın bugün dediğinin yarını tutmaması, suyun her sene gitgide azalması gibi nedenlerle ben köyü bu şartlarda bırakma kararı aldım. Şurda mezun olana kadar en fazla 2 sezonum kaldı. Özellikle yeni ekeceğimiz kanolada (babam caymazsa)bol tecrübe kazanmaya bakacağım, sonuçta global pazar ürünü.

Eyvallah Hacı Mehmet abi. Evet 1 dekar = 1000m² hesabı oluyor. İlk sene için acemilik demiyelimde mibzerciden tutalımda, susuzluğa, dozajda bir memesi bir memesini tutmayan sözde sıfır ilaçlama makinesine kadar hatalarla doluydu. Seneye arpa veya kanolayı biraz fazla ekebilrsek ve bu değişime kuyu ortakçıları da ayak uydurursa, hedefim +500kg. Daha iyi verimleri siz görürsünüz umarım.

Abi 5430 deme ciğerim yanıyor, son nefesini verirken hayattan ümidini kesmiş insan gibiyim. Son traktör piyasası, babamın bugün dediğinin yarını tutmaması, suyun her sene gitgide azalması gibi nedenlerle ben köyü bu şartlarda bırakma kararı aldım. Şurda mezun olana kadar en fazla 2 sezonum kaldı. Özellikle yeni ekeceğimiz kanolada (babam caymazsa)bol tecrübe kazanmaya bakacağım, sonuçta global pazar ürünü.
Allah can sağlı versin kardeşim . İnşallah hayalini kurup arzu ettiğin bütün güzellikler gerçekleşir .
Ben inanıyorum sende bu azim inanç oldukça sen ne iş yapsan başarıya ulaşırsın .
İnşallah gün gelir 5430 değilde daha güzelleri nsp olur .

4.5 saatte 48 dekarı biçtirdik. Bu çekirdek biraz daha kuru ve otsuzdu. Ayrıca daneler biaz daha kaliteli.50-65m³ gibi verim gözüküyor. Kuruyunca ve elenince %25 fire kesersek dekara 220-300kg çıkacak gibi.

Bu tarlaya da 10 yapraklı dönemde Challange atmıştım. Ama ilacın arkadasında yazan dozdan biraz fazla kaçmıştı. Gayette güzel oldu, zaten o arkada yazan 6 8 yaprağa göre olması lazım. Yanlız soda otuna asla etki etmiyor. En alttaki fotoğraftaki görünen yeşil otlar hep soda otu. Az bir yere de ilaç yetişmemişti, sirkenler insan boyunda. İlac atıldıktan sonra atılan yerler strese girip ,sararıp durmuştu . Atılmayan yer ise çoşmuştu. Ama sirken ve yabani hardal ilerde bitkinin suyuna gübresine ortak oldu,hasatta yarı yarıya fark vardı. Birde canavar otu ( orabanche) sıkıntısı vardı. Tahminimce tohumdan geliyor. Her ekende cıkmış. Zaten bu tarlada doğru düzgün tarım yapmamış eski sahibi. Hiç orabanche konukçusu ekmemiş. Malum zirai bayilerimizde de her ilaç bulunmadığından canavar otları da zarar verdi.

20200901_092441.jpg
20200901_110456.jpg
20200901_110237.jpg
20200901_135207.jpg

Eleme makinası geldi. Saatlik ücreti 150-200 arası. Saatte 2 tona yakın eleyebiliyor. Önceki tarlanın ürünü biçerle ve ardından 2.kere kum eleğiyle elemiştik, bu onların yanında hem temiz hem kolay.

20200906_105602.jpg
20200906_115311.jpg

Tarladaki biçerin biçtikten sonra kuruttuğumuz hali.
20200906_111539.jpg

Temiz hali

20200906_105851.jpg

Makinanın elediği kaba ve ince pislikler
20200906_115303.jpg

20200906_130100.jpg

Son düzenleme:
Eleme makinası geldi. Saatlik ücreti 150-200 arası. Saatte 2 tona yakın eleyebiliyor. Biçerle ve ardından 2.kere kum eleğiyle elemiştik, bu onların yanında hem temiz hem kolay.

Ekli dosyayı görüntüle 52180Ekli dosyayı görüntüle 52181
Ekli dosyayı görüntüle 52183
Temiz hali

Ekli dosyayı görüntüle 52182
Ekli dosyayı görüntüle 52184
Ekli dosyayı görüntüle 52185
MaşAllah Allah bereket versin akif

• Beğen

Eleme makinası geldi. Saatlik ücreti 150-200 arası. Saatte 2 tona yakın eleyebiliyor. Önceki tarlanın ürünü biçerle ve ardından 2.kere kum eleğiyle elemiştik, bu onların yanında hem temiz hem kolay.

Ekli dosyayı görüntüle 52180Ekli dosyayı görüntüle 52181
Ekli dosyayı görüntüle 52183
Temiz hali

Ekli dosyayı görüntüle 52182
Ekli dosyayı görüntüle 52184
Ekli dosyayı görüntüle 52185
Maşallah . İnşallah güzel paraya satarsın kardeşim.
Çekirdeğin çitlemek için en uygun en güzel dönemi şuan .
Güneşte yeni kurudumu çok hoş olur çitlemesi .ben çok severim bu şekilde tazeyken .

• Beğen
Bereketli olsun kardeşim Allah gönlüne göre versin
MaşAllah Allah bereket versin akif
Maşallah . İnşallah güzel paraya satarsın kardeşim.
Çekirdeğin çitlemek için en uygun en güzel dönemi şuan .
Güneşte yeni kurudumu çok hoş olur çitlemesi .ben çok severim bu şekilde tazeyken .
Eyvallah abilerim.

Hacı Mehmet abi, aslında hasat öncesi her danenin üstündeki çiçek dökülmeden çok güzel oluyor. Hala o tadı arıyorum.

Sabah eleme yapan adam makinayı temizlerken önceki müşterisinin yığınından kalan biraz beyaz çekirdeği makinadan çıkarttı, saman gibi tadı var siyahın yanında.

Bu ürünün kalite değerleri iyi. 230-240g 1000 dane ağırlı var. Ya da tüccarın anlayacağı şekilde 50g'da 210-220 adet var. Çok daha temiz. Sahibinden'de ilana koydum. 2000 dolara ithal edilirken hiç kimse 8-9'a bedavadan vermesin.