Hidrolik yağı karışması sorunsalı?

Herkese merhaba,
Bugün başka römork lazım oldu, tümosan 4155 ' i olan birinden istedim. Yağı karışır olmaz elle indireceksen al dedi. Gerçekten böyle bir dıkıntı olur mu yağ karıırsa? Sorduklarımın kimi karışırsa olmaz dedi kimi tak geç bir şey olmaz dedi. Ben de kararsız kaldım. Bu arada bizim römorku alıyorlar hiç bir sıkıntı olmadı bu zamana kadar.

Ynt: Hidrolik yağı karışması sorunsalı?

Ya mesala john deere gıbı traktorlerde asla baska marka traktorun taktıgı yaglı malzemeyı takamıyosun ancak yagı bosaltırsan . Senınkıde o mesele bız koyde mflere almadıgımız malzeme yok bı sıkıntı olmadı olursada fıltreyı tıkıyor bu kadar bızde olmustuda :)

Arapoglu link=topic=86234.msg1031452#msg1031452 date=1446474940' Alıntı:
Ya mesala john deere gıbı traktorlerde asla baska marka traktorun taktıgı yaglı malzemeyı takamıyosun ancak yagı bosaltırsan . Senınkıde o mesele bız koyde mflere almadıgımız malzeme yok bı sıkıntı olmadı olursada fıltreyı tıkıyor bu kadar bızde olmustuda :)

yani bizim başağın yağı tümosanın filtresini tıkayabilir diyorsunuz?

Her iki traktörün hidrolik sistem yağı aynı ise birşey olmaz. Mesele farklı özellikli yağların karışmaması. Birde eski traktörlerde arka talaş yapabiliyor, römorkun pistonundan sizin traktöre veya onun traktörüne geçme durumu olabilir. Ben şahsen başkasının kullandığı hidrolik bir ekipmanı kullanmak istemem.

Ben kendi traktörlerim arasında bile bu sorunu yaşıyorum
240ın kullandığı damperi tdb ile kaldırmıyorum
dayıoğlu 135 verip tt50 almıştı aynı damperi kullanmış yağı boşaltmadan
serviste yağı ve filtreyi değiştirmişler

FatihEFE link=topic=86234.msg1031463#msg1031463 date=1446476319' Alıntı:
Ben kendi traktörlerim arasında bile bu sorunu yaşıyorum
240ın kullandığı damperi tdb ile kaldırmıyorum
dayıoğlu 135 verip tt50 almıştı aynı damperi kullanmış yağı boşaltmadan
serviste yağı ve filtreyi değiştirmişler

Baya ciddi bir sorun heralde bu o zaman fatih abi.

Orn123 link=topic=86234.msg1031464#msg1031464 date=1446476386' Alıntı:
Baya ciddi bir sorun heralde bu o zaman fatih abi.
aynen filtre tıkanır yağ bozulur içerisinde istenmeyen partiküller ve kalın yağ karışır hidrolik sistem çalışmaz hale gelir hem yağının hem filtresinin değişmesi gerekebilir
aynı numara yağ kullanılıyorsa ve traktörler bakımlıysa sorun çıkmaz ama benim yağlar farklı zaten baştan kaybediyorum

bazı traktörlerde hidrolik yağı deposu ayrıdır ve hidrolik yağı konur. bazıları ise yağı şanzumandan basar yani dişli yağı kullanır. bu iki yağın karısımı şanzumana zarar verebilir.

Eski traktörlerde öyle bir sorun hiç yaşamadık yeni cafcaflılar için öyle bir şey söz konusu ise bilemem. Yalnız Atacan arkadaş da doğru diyor. NH nin kini MF ye MF nin kini Unıversal ' a, Steyr e, Ford ' a bağlamışlığımız çok. 2000 model üstü birçok traktörün sisteminde değişiklikler var bilemedim.