• TrakKulüp Youtube'da Yayınlanan Son Videolar:
    ➤ TÜMOSAN'ın Tarihçesi. İzlemek için tıklayınız.
    ➤ Erkunt Hasret 125 Tanıtımı. İzlemek için tıklayınız.

Hoşgeldin Kardelen, Kurban, Karakız ve Yazgülü!

Katılım
14.01.2012
Mesajlar
6,510
Konum
Konya

28.10.2015 - 02:30 | Son Güncelleme: 27.10.2015-21:42

Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber


Hoşgeldin Kardelen, Kurban, Karakız ve Yazgülü!
Bursa’da Anadolu’nun yerli boz sığır ırkının neslinin sürdürülmesi amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında, klonlama yöntemiyle elde edilen iki ineğin başka hayvanlarla çiftleştirilmesi sonucu 4 buzağı dünyaya geldi.

Hoşgeldin Kardelen, Kurban, Karakız ve Yazgülü!

AA

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK-MAM), Uludağ Üniversitesi (UÜ) ve İstanbul Üniversitesi’nin (İÜ) ortak olduğu “Anadolu Yerli Sığır Irklarının Klonlanması Projesi” çerçevesinde 2009’da İstanbul’da 5 buzağı elde edildi. Bunlardan dişi olanlara “Nilüfer”, “Kiraz”, “Ece” ve “Ecem”, erkek olana ise “Efe” adı verildi. UÜ Veteriner Fakültesi uzmanları, belli bir yaşa geldikten sonra Nilüfer ile Kiraz’ın üreme, verimlilik ve gen aktarımına ilişkin çalışma başlattı. Fakültenin çiftliğinde bakılmaya başlanan dişi sığırlardan bir süre sonra yeni buzağılar elde edildi.

“Nilüfer” ile klonlanmamış bir boğanın çiftleşmesinden doğan yavruya “Kardelen”, klonlanmış Efe’den olan yavrusuna, Kurban Bayramı’nda doğduğu için “Kurban” adı verildi. “Kiraz”ın Holstein ırkıyla melezlenmesiyle doğan buzağısına “Karakız”, Efe’den olan yavrusuna ise “Yazgülü” ismi konuldu.

UÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Sağırkaya, yerli gen kaynaklarının, Anadolu’nun zorlu koşullarına uyum sağlaması nedeniyle önemli olduğunu söyledi. Sağırkaya, “Yavrularının yavrularını alıp küçük bir sürü kurmaya çalışıyoruz” dedi.


 
Katılım
30.05.2014
Mesajlar
1,849
Konum
İZMİR-MANİSA

Ynt: Hoşgeldin Kardelen, Kurban, Karakız ve Yazgülü!

yerli sığır ırklarını neden klonluyorlar anlamadım yeteri kadar yerli hayvan yok mu
tek bir hayvan kaldıda klonlayarakmı çoğaltacaklar
 
Katılım
16.03.2017
Mesajlar
6
Konum
ADANA
Cevap: Ynt: Hoşgeldin Kardelen, Kurban, Karakız ve Yazgülü!

Güzel yurdumuzun Verimli toprağında Kendi ırkımızın olmasını istiyorum.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt