Hububat Piyasasında Son Durum

Arkadaslar toplanalim bimere bi yazi yazalim hep beraber 100 kisi bin kisi ayni metni yollayalim inanin bana ses getirecektir.ben yolladim tmo yu sikayet ettim.bir hafta sonra aradilar sikayet etmisiniz sikayetiniz tam olarak neydi diye bende aklima ne geldiyse soyledim.herkesin interneti var bimere yaziyi yollamak 5 dakikayi almiyor gelin yollayalim bak yoksa 1000 dakika kizsan bagirsan ne

TMO açıkladığı rakama "mudehale"alım fiyatı deniyor. Amaç piyasadaki dalgalanmaların olumsuz etkisini kırmak. Piyasadan ucuza mal toplanmak istediğinde bu mudehale fiyatı açıklanır ve bu fiyatın altına piyasa düşmez. Fiyat çok yükselip sanayici sıkıntıya girecek olsa TMO stoklarını acar ve dengeyi kurar. Her iki senaryoda da ne üretici ne sanayici zor duruma düşmez.

Yani TMO piyasa dengeleyici rolünü üstleniyor. Piyasayı dengede tutmanın tek yolu bu değil(miş). Bunu piyasayı para harcayıp TMO ya alım yaptırmak yerine ithalat vergi oranları ayarlamalarıyla dengelemek yerine ithalat vergi düzenlemesi ile kuruyoruz.

Dünya borsalarında buğdayın 200 dolars / ton genel fiyatı var.Nakliye masrafları ve gümrük vergileri var. Dengeleyici oyuncular oyunbozanlık yapıyor.

• Beğen
Tepkiler: FEHİM
toprak mahsulleri ofisi randevu sistemini kaldırmazsa daha çok 70 kuruşdan mahsul dökeriz ofis bugday 950 desin randevu sistemi olmasın kaç kişi esnafa mal verir bu durumda esnafın işine geliyor istedigi fiyata mal alabiliyor çifçinin ofise gidemeyecegini biliyorlar

1/2 yıl içinde Tmo'da kalkar adı çoğu yerde ajans amirliği geçiyor

Tmo kalkacaksa bizde arpa ekelim buģday yerine.hem hayvancílík icin en ónemli besin maddelerinden biri.yílín her zamaninda araníyor.fiyatída bugdaya yaklastí.donúm verimide buğdaydan daha fazla.ayríca çabuk biçildiģinde yerine ayciceği veya mísír ekilip ikinci mahsúl yetistirilebilir.devlet o zaman tamamen Rusya dan buģday getirsin.kendi góbek baģimízí kendimiz kesicegiz vaziyet bu sanirím.

Arkadaslar toplanalim bimere bi yazi yazalim hep beraber 100 kisi bin kisi ayni metni yollayalim inanin bana ses getirecektir.ben yolladim tmo yu sikayet ettim.bir hafta sonra aradilar sikayet etmisiniz sikayetiniz tam olarak neydi diye bende aklima ne geldiyse soyledim.herkesin interneti var bimere yaziyi yollamak 5 dakikayi almiyor gelin yollayalim bak yoksa 1000 dakika kizsan bagirsan ne

Yahu arkadaş sen şu bimer sevdandan bir kurtulamadın gitti yav geçen cimere tarım bakanlığını şikayet ettim adamlar şikayet dilekçemi tarım bakanlığına havale etti sertifikalı tohumluk kullanımı ile ilgili şikayet etmiştim. Siz kimi kime şikayet ediyorsunuz Allah aşkına körler sağırlar birbirini ağırlar durumu.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca