Hububatta Tek Diskli mi Baltalı mı

İrtem ya da güngör gibi büyük markalar neden diskli üretim yapıyorlar?

Biz sabahtan beri yanlış bir şeyi tartışıyoruz.
Benim yanımda baltalı mibzerle ekim yapan komşunun tohum çıkışı berbat olmuş. Sebebi ise mibzer bir kere çok eski,toprak işlemesi iyi yapılmamış yani burdaki olumsuzluk baltalı mibzerin kötü olduğu anlamına gelmez. Tam tersini düşünelim çok iyi hazırlanmış bir tarlada diskli mibzerle ekim yapılmış ama çıkış alakısız olmuş,burda ise akla diskli mibzerin kötü olduğu gelmemeli. Sorun ekici ayakların yapısıyla alakalı değil,tamamen ekim yaptığınız makine ile alakalıdır.
Bu yüzden diskli iyidir,baltalı kötüdür diyemeyiz. Ekici ayak yapısını bölgesel farklılık olarak görmeliyiz.
Soğuk iklimlerde tohumu arzuladığımız derinliğe atabilmemiz için baltalı ayak kullanmamız daha doğru olur.
Ilıman ya da yarı ılıman bölgelerde,hele birde tohum yatağı iyi hazırlanmamışsa diskli mibzer kullanılabilir.

1989 model ekermak kullanıcı olarak, piyasadaki biçok mibzerden stabil ekim yapıyo.

Bi çok kişi demiş ki asılır tip baltalı mibzer kullanımı iyidir.

Tek başınaysanız. Tarlaların arası uzaksa, bu işkenceden başka bişey değil.

Mısır, ayçiçeği, tarlasında ekim yapıyorsanız, ekimden önce rotavatör çekmek şart. Yoksa söver durursun.

Ayrıca çekilirin hızlı iş yapmasıda cabası.

Şu marka bu marka fanatiklik seven birisi değilim,

Bnde bu yıl mibzer değiştirmeyi düşünüyorum, fakat bu çekilirden dolayı değil artık ekermakın bakımları zor olmaya başladı.

Alacağım mizer asılır çekilir tip olan, ve diskli olacak

Resimler forumdan alıntıdır. tapatalk_1520285138669.jpegtapatalk_1520285146473.jpegtapatalk_1520285151637.jpegtapatalk_1520285160881.jpegtapatalk_1520285170874.jpeg

Bu yıl ciddi manada mibzer almayı düşünüyoruz çünkü 2000 model şakalak mibzerimizin tadı iyice kaçtı tek traktör ve uzak tarlalardan dolayı çekilir almaktan başka çarem yok sormak istediğim baskı tekerli hububat mibzeri kullanan var mı kuru veya çok nemli arazilerde performansı ve etkileri neler oluyor Bilenler yazarsa çok memnun olurum

Sizleri dinledim balta ayak Hms aldım önümüzdeki hafta gelecek Geldiği gibi çörek otu ekmeyi planlıyorum

Hayırlı olsun, güle güle kullanın.Şanzımanlı olanlar yonca ekimi de yapıyor.
19 ayak baltalı kullanıyoruz, temiz taşsız arazi, diskli makine kullanan yok.
Tohum ve gübre ayarı pek hassas değil.Hektolitreye, tane iriliğine göre ayarlamak zor oluyor.Göstergelerde 6 kademe var, buğdayı 2. kademe ayarlarsak bazen 20 bazen 23 kg atabiliyor, gübreyi 1,5 kademeye ayarlarsak bazen 15 bazen 20 kg atıyor.
Çözümü, dış lastik teker ebatları 2 kat büyütülürse hassaslık %50 iyileşir, tekerler kaymada yapmaz.20 jant römork lastiği takmak lazım.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Aktaş
Hayırlı olsun, güle güle kullanın.Şanzımanlı olanlar yonca ekimi de yapıyor.
19 ayak baltalı kullanıyoruz, temiz taşsız arazi, diskli makine kullanan yok.
Tohum ve gübre ayarı pek hassas değil.Hektolitreye, tane iriliğine göre ayarlamak zor oluyor.Göstergelerde 6 kademe var, buğdayı 2. kademe ayarlarsak bazen 20 bazen 23 kg atabiliyor, gübreyi 1,5 kademeye ayarlarsak bazen 15 bazen 20 kg atıyor.
Çözümü, dış lastik teker ebatları 2 kat büyütülürse hassaslık %50 iyileşir, tekerler kaymada yapmaz.20 jant römork lastiği takmak lazım.

Sizdeki eski olduğu için olabilir mi acaba bu sorunlar ? Yenilerde bunu pek duymadım 24 lü 3 metrelik balta ayak aldım dekar ölçerli gübre tohum kısmı karıştırıcılı Tekerler 6.50-16

Sizdeki mibzer reno tekerli olanlardan mı kayma Fln demişsiniz de?

"Ekici ol, bilici olma" demiş atalarımız [emoji264][emoji264]

Senin de diskli tecrübelerini bekliyoruz Akay

İrtem ya da güngör gibi büyük markalar neden diskli üretim yapıyorlar?

Biz sabahtan beri yanlış bir şeyi tartışıyoruz.
Benim yanımda baltalı mibzerle ekim yapan komşunun tohum çıkışı berbat olmuş. Sebebi ise mibzer bir kere çok eski,toprak işlemesi iyi yapılmamış yani burdaki olumsuzluk baltalı mibzerin kötü olduğu anlamına gelmez. Tam tersini düşünelim çok iyi hazırlanmış bir tarlada diskli mibzerle ekim yapılmış ama çıkış alakısız olmuş,burda ise akla diskli mibzerin kötü olduğu gelmemeli. Sorun ekici ayakların yapısıyla alakalı değil,tamamen ekim yaptığınız makine ile alakalıdır.
Bu yüzden diskli iyidir,baltalı kötüdür diyemeyiz. Ekici ayak yapısını bölgesel farklılık olarak görmeliyiz.
Soğuk iklimlerde tohumu arzuladığımız derinliğe atabilmemiz için baltalı ayak kullanmamız daha doğru olur.
Ilıman ya da yarı ılıman bölgelerde,hele birde tohum yatağı iyi hazırlanmamışsa diskli mibzer kullanılabilir.

Abi ekipman eskidir bakımsızdır Yer iyi hazırlanmamıştır derinlik ayarı kontrollü yapılmamıştır sonuçta tekerin batma payı hesaba katılıp ona göre derinlik ayarı verilmeli

Ekici ayakların iklimsel uyumundan ziyade genel geçer diskli isteği kanısı var bunu kırmak için tek disk çift disk baskı ayakları vs derken çeşitleniyor firmalar hitap yelpazesini geniş tutmak adına çeşit olayını bu şekil gerçekleştirmesi gerekiyor...
Balta ayak kuruya da tava da ekebiliyor kullananlardan bunu görüyoruz 2 sene önce yeni tip güngör diskli alan bir üyemiz vardı hiç memnun kalmadı direk baltalı ile değiştirdi arazi kıraç yarı kıraç tarzda nevsehir de idi gel gelelim Eskişehir’de diskli yeni tip alıp memnun kalmayanda var Yani göreceli değişken bir durum var birde Ekipmanın kullanımını da iyi bilmemiz gerekli yoksa ordan bile hataları Ekim’ler gerçekleşebiliyor

Abi yanlis anlama dedigimi ama seni ve ya malini kotulemek icin soylemiyorum zira coyote26 da 3 tane diskli mibzer var :D cekilir

Her turlu kotu iste elle tutulur yani yok :D

Fiyati ucuz az yer ekiyorum bu yetiyor diyenlere saygi duyar susarim :)

Ama iyidir diyorsaniz bunu sadece biz okumuyoruz bu internette iz olarak kaliyor seneler sonra bile foruma uye olmayan birileri okuyabilir... Bizim soyledikleriniz referans alabilir...

Az ekip kendimi kandırmaktansa az ekip öz ekeyim her ekim işimi görsün diye balta ayağa geçiyorum ufaktan kardeşim ilerleyen süreçte 5-10 içinde yeşiller çekilirler giderek azalacak düşüncesindeyim açıkcası

Yalnız eğimli arazide diskli mibzerin kayarak gittiği doğru ama 80 90 cm değil 15 20 cm civarı buna engel olmak için ya acik yada kapalı gitmelisiniz

Ustad düz iyi hazırlanmış temiz araziye ekimin fotosu var bak yukarıda ekerken diskler yaklaşıyor mu baksana sıra aralarına sanki deneme tarlası ekiyoruz [emoji3][emoji3]

Kardesim ben memnunum niye benimle ugrasiyon anlamis degilim gel yarin ektim tarlalari incele busene 950 donum yer ektim piyasaya birtane sikayetci olan varsa soler hodri meydan senin makine ayarsizsa hepsidemi ayarsiz oluyo anlamiyom seni

Sen niye üzerine alınıyorsun ? Bir memnun sen mi varsın yani koskoca sitede balıklama dalıyorsun anlamadım adın mı yazılı genel geçer konuşuyoruz burada Senin ektiklerin memnun diye bende memnun rolüne mi gireyim

Hocam bu nasıl bir iş,nasıl bir mibzermiş anlamış değilim. Bende çekili mibzerden şikayetçiyim ama benim şikayetim bu şekilde değil,ayar konusunda beni biraz zorluyor.

Beni her konuda zorluyor Tohum gübre dengesizliği ve sıra aralarının dengesizliği eğim yok taş yok anız artığı yok ve güzel hazırlanmış yer olmasına rağmen 2014 modelin bize yaptığına bak

• Beğen
Tepkiler: ORION
Sizdeki eski olduğu için olabilir mi acaba bu sorunlar ? Yenilerde bunu pek duymadım 24 lü 3 metrelik balta ayak aldım dekar ölçerli gübre tohum kısmı karıştırıcılı Tekerler 6.50-16

Sizdeki mibzer reno tekerli olanlardan mı kayma Fln demişsiniz de?

Senin de diskli tecrübelerini bekliyoruz Akay

Abi ekipman eskidir bakımsızdır Yer iyi hazırlanmamıştır derinlik ayarı kontrollü yapılmamıştır sonuçta tekerin batma payı hesaba katılıp ona göre derinlik ayarı verilmeli

Ekici ayakların iklimsel uyumundan ziyade genel geçer diskli isteği kanısı var bunu kırmak için tek disk çift disk baskı ayakları vs derken çeşitleniyor firmalar hitap yelpazesini geniş tutmak adına çeşit olayını bu şekil gerçekleştirmesi gerekiyor...
Balta ayak kuruya da tava da ekebiliyor kullananlardan bunu görüyoruz 2 sene önce yeni tip güngör diskli alan bir üyemiz vardı hiç memnun kalmadı direk baltalı ile değiştirdi arazi kıraç yarı kıraç tarzda nevsehir de idi gel gelelim Eskişehir’de diskli yeni tip alıp memnun kalmayanda var Yani göreceli değişken bir durum var birde Ekipmanın kullanımını da iyi bilmemiz gerekli yoksa ordan bile hataları Ekim’ler gerçekleşebiliyor

Az ekip kendimi kandırmaktansa az ekip öz ekeyim her ekim işimi görsün diye balta ayağa geçiyorum ufaktan kardeşim ilerleyen süreçte 5-10 içinde yeşiller çekilirler giderek azalacak düşüncesindeyim açıkcası

Ustad düz iyi hazırlanmış temiz araziye ekimin fotosu var bak yukarıda ekerken diskler yaklaşıyor mu baksana sıra aralarına sanki deneme tarlası ekiyoruz [emoji3][emoji3]

Sen niye üzerine alınıyorsun ? Bir memnun sen mi varsın yani koskoca sitede balıklama dalıyorsun anlamadım adın mı yazılı genel geçer konuşuyoruz burada Senin ektiklerin memnun diye bende memnun rolüne mi gireyim

Beni her konuda zorluyor Tohum gübre dengesizliği ve sıra aralarının dengesizliği eğim yok taş yok anız artığı yok ve güzel hazırlanmış yer olmasına rağmen 2014 modelin bize yaptığına bak
Aynen oyle suanki diskli uretiminde eski aliskanliklari olan ciftciler satin aldigi icin pazar payi var. Satilan mal onlarda uretiyor.

Tipki john deere 6m ile 6r serisi kiyaslamak gibi o varken ona ne gerek var diye dusunebiliriz ama ikiside satiliyor...

• Beğen

Bencede HMS ve ya IRTEM su an bulunduğum bölgede 5 tane diskli mibzer üreticisi var ve daha şanzımanlı mibzeri heleki balta ayak kullanan hiç yok olacağını da zannetmiyorum kendimi bildim bileli diskli ile ekiyoruz yalnız eğer yeni alacak olursam HMS düşünüyorum güzel makineler yapiyorlar
Hms ve irtemin diskli modelleride şanzımanlı değil mi?

• Beğen
Avrupada da diskli mibzerler çok tercih ediliyor. Ayrıca irtem,hms ve güngör gibi markalarında diskli mibzer üretim payı epeyce geniş ve üretilen diskli mibzerlerin tamamı üniversal tip.
Mibzer almak isteyen bir çiftci burdaki yorumlarımızı okursa çiftçiliği bırakır. "Baltalı iyidir, diskli kötüdür" demek yanlış olur. Fakat çekilir tip olan mekanik mibzerlerin sorunlu olduğu bir gerçek, bunlarda ayar için dişli sistemi kaydırılarak ekim ayarı yapılıyor. Yalnız bununda çaresi üniversal tip diskli mibzer tercih etmektir.
Gel gelelim benim gibi toprak işlemesini az yapan bir çiftçi baltalı alırsa herhalde anızı yakmaktan başka bir çaresi kalmıyor. Hele birde pahalı mazot söz konusu olunca,gerçi hükümetimiz sözde onunda yarısını veriyor ama yinede iyi düşünmek gerekir.

Ben bu yıl çamurlu dediğiniz toprağa,kuruya ve felaket derecede taşlı olan yere ekim yaptım,görüntüleri burda paylaştım siz karar verin.
Ayar konusunda çektiğim sıkıntıyı 3-4 yıl sonra irtem 23'lü tek diskli olan üniversal makineyi alarak kurtulacam.

Balta ayakta tarlada ot çöp olmamali galiba. Ben diskli kullanıyorum ve disk bazen takılınca hemen toplama yapıyor. Tarlada sap kaldığı zaman üzerinden atlamaz gibi balta ayak. Mesela hms miyadisk şanzımanlı güzel bir ürün

Baltalı ve disklinin ikisininde birbirine göre iyi kötü yönleri var
Diskli pancar yeri gibi sert yerde derin ekim yapamıyor açığa çok tohum düşüyor. Baltalı burada iş yapar fakat pancar pürü yaprağı falan denkgelirse bukezde toplama yapması kaçınılmaz gibi geliyor bana
En iysi gaçmak [emoji1]

Üc yıldır balta ayaklı Universal hububat mibzeri ile ekim yapıyoruz, toprak hazırlığı; geleneksel yöntemin altında, nadasta sonra ekimden önce bir kat kazayağı+tapan kombinasyonu ile işlemek, az slaj lık mısır ekiyorum, onunda yerlerini kutuda tek kat x tipi diskharrow çekip hazırlıyorum ve sonra ekim, yazlık yulaf yerlerini, Macar fiğ yerlerini yine tek kat diskharrow çekerek hazırlayıp ekiyorum, bunların videoları nette mevcut, baltalı üç sıra dizilmiş olduğu için diskli mibzerler kadar toplamıyor, diskliler iki sıradır, bizdeki diskleri ve açılarını belgesel kuşağında ki gördüğünüz mibzer diskleri ile aynı kefeye koymayin lütfen, çok yol katetmek lazım.
Biz insanlara doğru yu anlatmaya çalıştıkça yanlış anlaşılıyoruz, aslında ser verip sır vermemek lazım da, yapımızda öyle bişey yok, herkes istediğini alsın, bana ne faydası olur, nede zararı, ama ülke tarımına ciddi zararı olur orası kesin.

Üc yıldır balta ayaklı Universal hububat mibzeri ile ekim yapıyoruz, toprak hazırlığı; geleneksel yöntemin altında, nadasta sonra ekimden önce bir kat kazayağı+tapan kombinasyonu ile işlemek, az slaj lık mısır ekiyorum, onunda yerlerini kutuda tek kat x tipi diskharrow çekip hazırlıyorum ve sonra ekim, yazlık yulaf yerlerini, Macar fiğ yerlerini yine tek kat diskharrow çekerek hazırlayıp ekiyorum, bunların videoları nette mevcut, baltalı üç sıra dizilmiş olduğu için diskli mibzerler kadar toplamıyor, diskliler iki sıradır, bizdeki diskleri ve açılarını belgesel kuşağında ki gördüğünüz mibzer diskleri ile aynı kefeye koymayin lütfen, çok yol katetmek lazım.
Biz insanlara doğru yu anlatmaya çalıştıkça yanlış anlaşılıyoruz, aslında ser verip sır vermemek lazım da, yapımızda öyle bişey yok, herkes istediğini alsın, bana ne faydası olur, nede zararı, ama ülke tarımına ciddi zararı olur orası kesin.

Uydum sana emmi ağzına sağlık baltalanacak gayrı coming soon [emoji3]