Hurda traktör, teşvikle yenilenecek


İntibak Yasası ve toplu sözleşme yasası ile milyonlarca memur ve emeklinin maaşlarını artırmaya hazırlanan hükümetten, bir müjde de çiftçilere geldi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, yaklaşık üç ay önce verdiği talimat ile başlatılan hurda traktörlerin yenileri ile değiştirilmesine ilişkin proje son aşamaya geldi. Bu yıl içinde hayata geçirilmesi planlanan proje ile halen kullanımda olan 25 yaşın üzerindeki yaklaşık 674 bin traktöre ‘yenileme desteği’ sağlanacak.

Trafiğe kayıtlı 1.4 milyon traktör var

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, çiftçilerin ve sanayicilerin merakla beklediği hurda traktör desteği konusunda çalışmalar son aşamaya geldi. Konuyla ilgili oluşturulan komisyon, 25 yaşın üzerindeki traktörlerle ilgili çalışma yaptı. Çalışmada 25 yaşın üzerindeki traktörlerin sayısı ve durumları mercek altına alındı. Bu çerçevede 2010 yılı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı 1 milyon 377 bin traktör bulunduğu, bunların 674 binin 25 yaşın üzerinde olduğu belirlendi. Hurda niteliğindeki söz konusu traktörlerin, sadece iş kaybı olarak ekonomiye 3.4 milyar liralık maliyet getirdiği tespit edildi. Yakıt ve yağ kaybı ile bakım onarım kaybı da dikkate alındığında hurda traktörlerin, yıllık ekonomiye getirdiği yük ise 5 milyar lirayı geçiyor.

Hazırlanan düzenleme ile hurda traktörlerin büyük kısmının değiştirilmesi öngörülüyor. Bunun için de traktörlerini değiştirecek çiftçilere, üç ayrı destek verilmesi söz konusu olacak. Desteklerin başında ise, traktörlerini değiştiren çiftçilere, hurda bedeli ödenmesi geliyor. Ayrıca vergi avantajı ve düşük faizli kredi verilmesi de yine destekler arasında yer alıyor. Söz konusu teşviklerle, traktörlerin çiftçiye maliyeti piyasa fiyatının çok altında kalacak. Yetkililer, hurda traktörlerin değiştirilmesi konusunda sağlanacak vergi ve kredi destekleriyle ilgili yapılan görüşmelerin son aşamaya geldiğini hatırlatarak, görüşmelerin sonuçlanması halinde düzenlemenin hükümete sunulacağını kaydettiler.

STAR GAZETESİ
 
Ynt: Hurda traktör, teşvikle yenilenecek

evet traktörlerin yenilenmesi iyi olucak. tek sorun çifçilerle traktörleri arasındaki duygusal bağ bakalım kaç çifçi traktöründen ayrıla bilecek ama verimli çalışma için yenilemede şart.
 
Ynt: Hurda traktör, teşvikle yenilenecek

30-40senelik traktörler ne fiyatlara alınıp satılıyor hepiniz görüyorsunuz, hurda teşviki bu fiyatları yakalayamaz ancak piyasada tutulmayan traktörler yararlanır dolayısıyla fazla ilgi göreceğini sanmıyorum
 
Ynt: Hurda traktör, teşvikle yenilenecek

eskide olsa bit pazarına nur yağardı... traktörde 2. el piyasası çok karışık bayiler galeriler piyasayla oyun oynuyor hele takas traktörleri iyice bozdu işleri. eskisi yenisiyle aynı fiyata satılıyor adı efsane olmuş hastasına olmuş önemli değil, tabiki hiç birimiz elimizdekinin değerinin düşmesini istemiyoruz ama herkes de elini taşın altına koymalı bir yerde, geçenlerde bir konu açıldı 2000 model 240 2012 model 240 aynı para...398 olsun 80-66 olsun yenisinden fazla para istiyorlar. çift çeker 285s bugün 2. elde kaç para ? başkent aynı traktörü kaça veriyor
 

Benzer Konular