İLAÇLAMA MAKİNAMIN MEMELERİNİ YENİ SİSTEMLE YENİLEDİM.

14.10.2010
2,244
4,079
Amasya

Eski tip pirinç memeleri yenilemek istedim.Artık yeni kuşak yelpaze uçlar gündemde.Önalları aradım pirinç yelpaze uçlar vardı.
Bazı plastik ürünleri inceledim.Bizzat fabrikaya gidip aklımdaki soruların cevabını buldum.Deneme makinalarında normal ve yelpaze uçların sıvıyı atım farkını gözlemledim.Bu sistemin adı yelpaze ama sıvıyı çizgisel olarak atıyor.Asıl yelpaze şeklinde saçak gibi atan bendeki eski sistem uç.
Bir çok çeşit var.Ben en temel formu tercih ettim.Yenilik nerdeyse orada olmaya çalışıyorum.Zamana uymak gerekli.
Bendeki sistem (1)
Yeni sistemim (2,3)
Damla kesicili,rüzgardan etkilenmeyen ve diğer çoklu sistemler (4,5)

Resimler ve ekler

• IMG_20210331_162328.jpg
    IMG_20210331_162328.jpg
    46.2 KB · Görüntüleme: 470
  • IMG_20210331_162507.jpg
    IMG_20210331_162507.jpg
    77.1 KB · Görüntüleme: 424
  • IMG_20210331_162644.jpg
    IMG_20210331_162644.jpg
    157.7 KB · Görüntüleme: 494
  • IMG_20210331_145039.jpg
    IMG_20210331_145039.jpg
    162.6 KB · Görüntüleme: 497
  • IMG_20210331_143056.jpg
    IMG_20210331_143056.jpg
    192.7 KB · Görüntüleme: 504
Son düzenleme:
Eski tip pirinç memeleri yenilemek istedim.Yeni kuşak yelpaze uçlar gündemde.Önallarda pirinç yelpaze uçlar vardı.
Bazı ürünleri inceledim.Bizzat gidip aklımdaki soruların cevabını buldum.Deneme makinalarında normal ve yelpaze uçların farkını gözlemledim.
Bir çok çeşit var.Ben en temel formu tercih ettim.Yenilik nerdeyse orada olmaya çalışıyorum.
Bendeki sistem(1)
Yeni sistem (2,3)
Damla kesicili,rüzgardan etkilenmeyen ve diğer çoklu sistemler (4,5)
Hayırlı olsun bende geçenlerde agroer damla kesicili t jet rüzgar memesi aldım daha takamadım

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.
Hayırlı olsun tanesi kaça geldi nerden aldıniz
Tşk.Agroer.Whatsapp hattında fiyatlar var.

Iyı yapmışın abi hayırlı olsun
Tşk.
Hayırlı olsun bende geçenlerde agroer damla kesicili t jet rüzgar memesi aldım daha takamadım
Aynı firma.Sizin sistemler bayağı pahalı. Tee Jet meğer amerikan markasıymış,yani markaymış.Söylediğim yelpaze uç adı da yanlış çünkü yelpaze şeklinde atanlar eski uçlar.Çizgisel uç demek daha doğru olabilir.Sizinki de hayırlı olsun.Bu hafta sonu takmayı ve makinanın kalibrasyonunu yapmayı düşünüyorum.
Hayirli olsun yapmak istedigimiz ama bi turlu yapmadigimiz seyi yapmissiniz
Tşk.Yapın çok kolay :) Whatsapp hattından alışveriş yapılıyor.Siteden ürünleri inceleyip karar verebilirsiniz.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: hydrbezirci
Sağol ustam.Uçların makina deposunun hacmi ile ilgisi yok.Kollar üzerindeki basınçlı plastik borulara monteli uçların (ilaçlama memesi) iç kısımdaki giriş deliği ile ilgili.Ben kontrol ettim aynı çapta olduğu için aldım.Standart olarak yapılıyor,uyması gerekir.
Bizim makinenin memesi sizinde fotoğrafını koyduğunuz gümüş uçlu pirinç memeler. Çok büyük ihtimalle uyar.

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.
Kardeşim öncelikle hayırlı olsun..
Bu Yeni sistemin ne gibi bir artısı var??
Bilgi alabilirmiyim??
Daha homojen(eşit),daha düzgün(çizgisel),daha hassas ilaçlama için öneriliyor.Sıvının çıkışı çubuk şeklinde.Klasik uçlardan çıkış ise kızılderili çadırı şeklinde (kendi benzetmem).Ayrıca çubuk şeklinde çıkış ilaçlama kolları ile yaklaşık 5 derece açılı çıkıyor.Böylece uçlardaki damlalar diğer memeden çıkan damlalarla çarpışmıyor. ''Yelpaze hüzmeli memeler-Ankara üniversitesi açık ders notları'' yazısını okursanız bu konunun profesörü olursunuz.

Son düzenleme:
Hayırlı bereketli olsun
Yere çarpınca zarar görmezmi acaba plastik , eskiler daha sağlam değilmi
Sağolun İsmail hocam.Bende onu düşünüyorum.Şu anda üzerinde bağ ilaclama kolları takılı.Orjinal kolu olan 12 mt tarla kolu yerde.Plastik uçları takıp kolları değiştirirken yere düşerse uçlar kırılır.Bugün babadan kalan 400 lt ilaçlama makarası takılı ilaclama makinama 10 mt tarla kolu sipariş ettim.Onun tarla kolu hurdaya çıkmıştı.Humik asit gibi pis işlerimi ve bağ için V kollu ilaçlamamı onunla yapmayı düsünüyorum.Bunu sök tak yapmayıp sadece herbisid,insektisit,fungusit ilaclaması ve sıvı gübre- mineral icin kullanacağım.Yoksa dediğiniz olur.Fiyat olarak avantajı var.Aynı sistem bir tane pirinç yerine bundan 3 tane alabiliyorsunuz.Ayrıca nitelikli bir plastikten yapıldığı için kimyasallarla reaksiyona girmiyor ve meme deliği genişlemesi daha geç oluyorMUŞ.Üreticinin ifadesi.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ismail_17
Sağdaki çift açı hava enjektörlü.Tekli olanla kapak farklı. Düşük basınçlarda sürüklenme az.Bunlar 03. Bir takımda 04 çatal meme var.Toprak ilaçlaması için kullanıyorum. Hafif rüzgarlarda gözle görülür sürüklenme olmuyor.
Konik meme dediğimiz püskürtücü uçları Avrupa 80li yıllarda terk etmiş.Zerreler küçük bitkiye toprağa temas etmeden bir kısmı havada asılı kalıyor.Dolayisiyla biraz esinti oldumu sürüklenme sorunu oluyor. Ama bizdeki zihniyet ''benim makine bı toz yapıyo, motorun 10 metre arkasından geliyo'' yanlışı ile yola devam ediyor.Firmalarda sanırım maliyet dolayısıyla bu tip nozulları kullanmaya devam ediyor. Saygılar.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17

Sağdaki çift açı hava enjektörlü.Tekli olanla kapak farklı. Düşük basınçlarda sürüklenme az.Bunlar 03. Bir takımda 04 çatal meme var.Toprak ilaçlaması için kullanıyorum. Hafif rüzgarlarda gözle görülür sürüklenme olmuyor.
Konik meme dediğimiz püskürtücü uçları Avrupa 80li yıllarda terk etmiş.Zerreler küçük bitkiye toprağa temas etmeden bir kısmı havada asılı kalıyor.Dolayisiyla biraz esinti oldumu sürüklenme sorunu oluyor. Ama bizdeki zihniyet ''benim makine bı toz yapıyo, motorun 10 metre arkasından geliyo'' yanlışı ile yola devam ediyor.Firmalarda sanırım maliyet dolayısıyla bu tip nozulları kullanmaya devam ediyor. Saygılar.
Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler.İlaçlama makineniz kralı olsa iş uçta bitiyor.Fiziğin akışkanlar dinamiği konusunun uygulama yerlerinden birisi bu konu.Bende artık konuya ayağımı attım.Yeride kolay ,Rami' de.Gider rüzgar ucu alırım,diğer uçlardan alırım,çeşitlendiririm.

• Beğen
Tepkiler: Muraterol