İLAÇLAMA MAKINASI TAVSIYESI

Arkadaşlar hayırlı akşamlar, hayırlı ramazanlar dilerim.
200 dönüm civarı arazim var. Buğday ve arpa ekimi yapıyorum. Fiat 640 marka traktörüm var. Maksimum 4000 TL'ye kadar ilaçlama makinası almayı düşünüyorum. 800 litre olursa güzel olur. Bütçe kısıtlı olduğu için en fazla bu kadar bütçe ayırabiliyorum. Bu konuda bana marka, tavsiye vs verirseniz çok sevinirim. İlk defa bir ilaçlama makinası sahibi olacağım. O yüzden pek bilgim yok. Hayırlı, bereketli bol kazançlı hasartlar dilerim.

Konya malı ilaç makineleri birbirinden çok uzak kalitede sayılmaz, dikkat edeceğiniz şey mümkünse 3 membran İtalyan pompa olması ve kanat menteşelerinin sağlam olması. Onun dışında marka o kadar fark eder sanmıyorum.

Parlayan, agrotek, buzlusan, taral, zirmak vs. temiz ikinci el de olabilir.

640 için 600 litre ilaç makinesi ideal, 800 de kaldırır, taşır. Hidrolik kaldırma kapasitesi 1850 kg yeterli. 800 litre alıp 500 600 litre su ile de kullanılabilir fazla gelirse. Zaten ilaç attıkça su azalıyor, en başta kurak yada sıkıntı olmayan tarlaları ilaçlayıp su azaldıkça daha sıkıntı yerlere ilaç atarsınız. En fazla ön kaldırıyor ağır ekipman ile, öne ağırlık eklersiniz. Büyük makine o kadar zarar etmez. Olur ya ilerde motoru büyütürsünüz.

Konya malı ilaç makineleri birbirinden çok uzak kalitede sayılmaz, dikkat edeceğiniz şey mümkünse 3 membran İtalyan pompa olması ve kanat menteşelerinin sağlam olması. Onun dışında marka o kadar fark eder sanmıyorum.

Parlayan, agrotek, buzlusan, taral, zirmak vs. temiz ikinci el de olabilir.

640 için 600 litre ilaç makinesi ideal, 800 de kaldırır, taşır. Hidrolik kaldırma kapasitesi 1850 kg yeterli. 800 litre alıp 500 600 litre su ile de kullanılabilir fazla gelirse. Zaten ilaç attıkça su azalıyor, en başta kurak yada sıkıntı olmayan tarlaları ilaçlayıp su azaldıkça daha sıkıntı yerlere ilaç atarsınız. En fazla ön kaldırıyor ağır ekipman ile, öne ağırlık eklersiniz. Büyük makine o kadar zarar etmez. Olur ya ilerde motoru büyütürsünüz.
Bilgiler için çok teşekkür ederim hocam. Ben de öyle düşünüyordum. Olur ya traktör büyür ekipman sorunu yaşamam. Sıkıntılı arazilerde ağır olsa bile dediğiniz gibi en fazla su ilavesini düşük tutarım. Verdiğiniz bilgileri ve markalara ben göz atayım hocam.
Hayırlı ramazanlar dilerim.

• Beğen
Tepkiler: İSMAİL TUTAR
Ünallar 800 litre ( yazım hatası yok , Önallar değil) kullanıyoruz. Fiyat olarak 4bin civarina almıştık tam hatırlamıyorum. Üst segment bir ilaç makinası (10-15binlik) almayacak herkese kendi kullandığım model Ünalları önerebilirim.

Ağırlık mesnedinde hiç ağırlık olmayan , ön tekerlerde birer birer 36kg dan toplam 72kg teker ağırlığı olan 640'a denge yönünden büyük geliyor, debriyajı çok nazik bırakmadınız mı depoda 600 litre kalana kadar önü kalkabiliyor. Kaldırmada problem yok.

Önümüzdeki yıl ben de 800 litreye geçmeyi düşünüyorum 15 metre kollu. 600 ile pek iş kaçmıyor yerler parçalı olunca. Şase sağlamlığı yeterli benim için Konya firmaları rekabet yüksek olduğu için fiyatları daha uygun sanki ?

Ünallar 800 litre ( yazım hatası yok , Önallar değil) kullanıyoruz. Fiyat olarak 4bin civarina almıştık tam hatırlamıyorum. Üst segment bir ilaç makinası (10-15binlik) almayacak herkese kendi kullandığım model Ünalları önerebilirim.

Ağırlık mesnedinde hiç ağırlık olmayan , ön tekerlerde birer birer 36kg dan toplam 72kg teker ağırlığı olan 640'a denge yönünden büyük geliyor, debriyajı çok nazik bırakmadınız mı depoda 600 litre kalana kadar önü kalkabiliyor. Kaldırmada problem yok.
Hocam 1000 litrelik fiyatları hakkında bilginz var mı

Kaç metre kol genişliği hocam? Kollar amortisörlü mü? Gerçi bize o bile gerek yok yerler hep taban ama.

Bana da 14-15 veya 16 metre gibi bir iş genişliği olan, kolların sağlam olması önemli sadece onun dışında standart dümdüz uzun yıllar kullanabileceğim bir 800 litrelik ihtiyacım var, konya firmalarını beğenmeyenler de var, fiyat farkları da çok kimisi 4bin kimisi 7bin ne farkı var da bu kadar değişken anlamadım.

3 piston 40 bar , pompa debisi 70 yeterli olmaz mı 800 litre 15 metre civarı iş genişliği için? Bi de memelerin mesafesi ne kadar olmalı veya kaç memeyi besleyebilir bu gibi bir pompa?

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Konuyla alakalı değil ama yine sorayım. İlaçlama yaparken, kaçıncı vites ve motor devrini kaça getiriyorsunuz, kuyruk milini tezkere bağlı mı yoksa tekerden bağımsız mı kullanıyorsunuz ? New Holland için seri 2 ile mi gidiyorsunuz?
O iş atacagin ilaca göre, makinanın basınç ayarına göre değişir
Bazı ilaçlarda da atıyorum toprağa 40 lt su 300gr ilaç atılması isteniyor dekara . Makinanın basınç ve hızına göre sen ayarlıyorsun bunu . Teker devri olmaz genel 540 dk kuyruk milin de atılır .
Ayarını bilmiyorsan boş bir tarlaya makinaya su doldur ilaç varmış gibi git ayarını yap ona göre . Traktör ve makina farkı fark etmez bu iş için her marka modelde dozaj ve su oranını tutturma önemlidir . İş akıl kulanmada
Ben farklı traktör ve ilaç makinası kullandığım zaman dozaj tutturmak için boş su sıkarım .
Kendi makinamda bile her sezon başında gene yaptım belki makinada bir sorun falan varmı diye

• Beğen
Tepkiler: Mltyusuf